Elektro instalacija

Ja sam na svaki zadnji radni far ugradio potezni prekidač i tako koristim jedan, drugi ili oba...
Zadnje radne farove "palim" na jedan prekidač, i preko jednog releja su povezani...
Kupih nedavno preko Alija relej sa ugrađenim osiguračem za zaista smešnu cenu i ugradih na Škodu za prekidač ventilatora hladnjaka....
Dosadilo da stalno menjam bimetalni prekidač hladnjaka, i ugradih klasični prekidač isto kupljen preko Alija a sada i relej...
https://postimg.cc/4mNQ0Np7][/url]
 
Onda mora preko dva releja.

5 pin ostavi slobodan jer u toj situaciji nemaš potrebe za njim.

Isto i osigurače na dovodnom + su stvar izbora može,a i ne mora,neko će da kaže da je obavezan neko će da kaže nek izgori relej :D


Imaš i kod nas,a povoljnije je na Aliju kutiju za releje od 6kom,kulturno rešenje sve izgleda uredno,a nije ni bilo skupo nekih 1500 do 2000 din.A štiti dosta od vlage.

Mada možeš i po otpadima da nadješ neku kutiju koja ti odgovara,pa nju da upakuješ.
 
Lajk sam za elektroniku... Dali moye neko da mi objasni zasto mora preko releja a ne recimo preko obicnog prekidaca? Unapred zahvalan
Prekidac ti recimo trpi do 5a a relej 50a. I uredjaje koji trose vise nego sto podrzava prekidac treba spojiti na relej, mada ne treba ici ni do granica prekidaca. Ja sam za to da se stavi relej, ne kosta puno i prekidac je rastereceniji.
 
Po meni, nepotreban vam je relej za te kineske led farove, jer malo struje vuku, i solidan prekidač će preneti struju bez ikakvih problema.
I ja sam mišljenja da za većinu tih, pogotovo ovih slabijih relej apsolutno ne treba.
Evo jednog krajnje neprofesionalnog, ali jako jednostavnog testa da se vidi da li ti treba ili ne treba relej. Povezeš sve i onda nekoliko puta spajaš + kontakt i posmatraš koliko će da varniči i lepi. Okoliko proceniš da je varničenje malo i da lepljenja nema, relej je nepotreban.

Takodje samtram da relej nije potreban za ranije pomenute led farove od 50 W. Evo sad mi je stigla ova dioda pa sam je testirao. Vuče nešto ispod 0,2 A do duše na 230V. Ista snaga na 12V bi vukla oko 4A. Puta 2 fara to je 8A. Releji se preporučuju za struje preko 10A tako da u ovim slčaju apsolutno nema potrebe za njim.
Po meni bitnije je da stavi osigurač od 15A sa kog će se struja dovesti na prekidač i sa prekidač ide na oba fara. Relej ovde samo nepotrebno komplikuje kolo. Još ako se ko ovaj drugi kolega koriste posebni prekidači za svaki far... releji sluze samo za ukras.

Kineski farovi ni nemaju tu snagu koja zapravo piše. Taj od 48W vuče oko 1A, što je ekvivalento 12W zapravo. Barem što se tiče napajanja od 12V.
Znači ovaj moj nije toliko mnogo lazne snage. Kad ubacim i otpor dobijam da je oko 40W. što je za kineza puna kapa kad piše da je 50W. :)
Video sam odmah i po tome kako sija da je dosta dobar.
 
Poslednja izmena:
Vidi se po kablovima koliko struje vuku, manje od novogodisnjih sijalica imaju presek.
Ne mozes stopicu staviti kako treba, 0.75mm ako ne i manjeg precnika te je jos alu sa zastitom koja je kao plastelin. Rukom mozes pokidati kabal koliko je kvalitetan.

Ali kad se pogleda cijena Hella-e i ostalih proizvodjaca treba biti zadovoljan da izdrze dvije sezone.
 
Ako već moraš da ugrađuješ dodatni prekidač, ugradi i rele. Možda za trenutni far ne treba, ali nekad ćeš možda staviti bolji far pa nek je već sve pripremljeno za njega.
 
Ako već moraš da ugrađuješ dodatni prekidač, ugradi i rele. Možda za trenutni far ne treba, ali nekad ćeš možda staviti bolji far pa nek je već sve pripremljeno za njega.
Izvini Dukej, ali neće nikad staviti "bolji far". Sva svetla idu ka LEDu. I da stavi kvalitetniji taj će da vuče struje kao ovaj što je stavio samo će da sija mnogo bolje... tako da relej da-ne. Moje mišljenje NE!
Jedino ako neko ima nostalgiju za tim starim sijalicama koje mnogo više greju (što im nije namena), a mnogo manje sijaju (što im jeste namena).
Sijalice sa užarenim vlaknom će ostati jedino kao što imamo ove od 200W što uzmeš da greješ piliće-prasiće.
Čak i u one retro stavljaju led trakicu koja imitira vlakno.
Ne mozes stopicu staviti kako treba, 0.75mm ako ne i manjeg precnika te je jos alu sa zastitom koja je kao plastelin. Rukom mozes pokidati kabal koliko je kvalitetan.

Ali kad se pogleda cijena Hella-e i ostalih proizvodjaca treba biti zadovoljan da izdrze dvije sezone.
Kod mene rade bez problema već nekih 5+ sezona. Sad, ima svakakvih i nisu svi isti, ali ja kad sam kupovao uzeo sam najeftinije u skladu sa navedenim karakteristkam. Evo sad, na temi baš sam dobio ideju da ih testiram koliko struje vuku da vidim koliko beže od navedene snage. (Obavestiću vas)
Ko što sam već napisao led sijalica koju sam poručio je poprilično blizu navedenih karakteristika, koliko trajna... videćemo.

Jedina moja zamerka oko LED farova što velika većina sija na 6500K. To postaje problem kada je magla ili u prašnjavim uslovima.
Ali ništa nerešivo i ništa što se jako brzo neće pojaviti po veomo povoljnim cenama.
Kao i kućne LED sijalice koje su do pre par godina sve sijale tom belom, hladnom svetlošću (sad razmišljam, ako se gledaju kelvini bela svetlost je toplija od zute :)). Vrlo brzo su seijalice sa tom žućom tj. "toplijom" svetlošću postale jeftine kao i ove "hladne". To će biti slučaj i sa farovima.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se baš složio da će kvalitetniji far bolje svetleti za istu jačinu struje kao trenutni kineski, mislim da za više svetlosti treba i više struje, bez obzira što je to LED tehnologija. Primeti da bolji farovi imaju veće hladnjake, zato što se više greju, a jače grejanje znači više struje... A i iz praktičnih razloga bih stavio relee. Prekidači se montiraju na instrument tablu i u slučaju zamene teže im se pristupa, pa onda je bolje da im se preko relea produži životni vek. Pri tome je to sitna investicija tako da nema razloga da se ne uradi kad se već radi.
 
Не разумем се око струје а хоћу да ставим лед фар па јел довољно само на постојећу инсталацију га накачити нпр.на она радна округла светла на кабини на Русу значи да ће и они ићи преко тог релеја и прекидача на табли.
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Не разумем се око струје а хоћу да ставим лед фар па јел довољно само на постојећу инсталацију га накачити нпр.на она радна округла светла на кабини на Русу значи да ће и они ићи преко тог релеја и прекидача на табли.
Skines strai odjeces kablove, stavis novi i spojis. Samo gledaj da spoj zica sto bolje zastitis, kvaliteta danasnjih stopica je ocajna pa moras maksimalno zastiti od vode. Najbolje termo buzir, po jedan na svaki provodnik i jedan preko oba. I da lijepo nalegnu, onda si miran.
 
Не разумем се око струје а хоћу да ставим лед фар па јел довољно само на постојећу инсталацију га накачити нпр.на она радна округла светла на кабини на Русу значи да ће и они ићи преко тог релеја и прекидача на табли.

Tako je. Samo vodi računa za + i - .

Najbolje termo buzir, po jedan na svaki provodnik i jedan preko oba.
Mozda bih dodao da se stave dupli budziri dirktno na ogoljenu zicu. Tanki su i jedan čas ih probode zica. To se meni desilo kada sam montirao baš na istom mestu gde kolega hoće. Izolujem sve lepo, uključim da probam , ne radi. Izbio osigurač. Kad sam pogledao vidim probila zica buzir i napravila spoj dal na masu ili gde već.
 
Ugradio bih jos jedn kameru na kombajn da mi gleda na motor, da li ima neka kamera za rikverc da nema onih linija sa strane? Imam jednu na repu kombajna koja prikazuje te linije, ali ne bih da mi se to prikazuje oko motora.
 
Nazad
Vrh