E-Agrar

Meni predstavlja problem tatino gazdinstvo. On niti ima pametan telefon niti ima cipovanu licnu kartu. Pa sam mislio na moj telefon da prijavim njega a ja preko moje cipovane lk da se registrujem preko kompa ako vec ne moze 2 naloga na jednom telefonu.
Kloniraj ConsetID i za obojicu imaš na svom telefonu.
 
Немојте да правите инсталирање софтвера за читач сертификата једноставним јер то није.
Ima malo začkuljica ali se reši. Treba malo podešavanja i u browseru. Nije baš da instaliraš drajvere i radi ali nije ni neka space tehnologija...
 
Meni predstavlja problem tatino gazdinstvo. On niti ima pametan telefon niti ima cipovanu licnu kartu. Pa sam mislio na moj telefon da prijavim njega a ja preko moje cipovane lk da se registrujem preko kompa ako vec ne moze 2 naloga na jednom telefonu.
Uzmi samo neki svesku i napravi njemi imail i prijavi ga na e upravu,lakse ti je to nego da njakas okolo,a u svesku upises mail i sifru koju stavis da je ne zaboravis

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
A kakva je procedura za one koji će raditi sa čipovanom lk i odlaskom u mup, da li je potrebno išta drugo osim računara i čitača za lk,mislim neki program dodatan da se instalira na računar?
Za lične karte sa čipom a i generelno za druge sertifikate se pored čitača (osim ako sertifikat nije na USB tokenu) mora instalirati i softver sertifikaciong tela u tvom slučaju to je MUP.
Na sajtu MUP-a link http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/kes/ pronađeš softver koji je za tvoju Ličnu kartu, ako je ona pre 18.08.2014.godine onda se instalira RSIDCardMW i to tako što biraš verziju koja je odgovarajuća za tvoj operativni sistem (32 ili 64), ako je izdata posle tog datuma onda se instalira TrustEddge (odgovarajućaverzija) uputstva kako se radi instalacija se takođe tu nalaze, drugi korak je da sa linka http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/ca_crl/ instaliraš sve sertifikate, neće da pravi problem ako to uradiš za obe liste, one pre 18.08.2014.godine i one posle toga.
Posle instalacije probaš da se prijaviš na portal eUprava-e, ukoliko nemaš nalog možeš ga aktivirati za par sekundi tako što na stranici za prijavu izabereš opciju za registraciju.
Program Čelik nije neophodan za rad na bilo kom portalu, on služi za "čitanje" podataka sa Lične karte, takođe preko njega možeš i promeniti PIN kod.
Ovo sve važi ako imaš Ličnu kartu sa čipom i ako si aktivirao sertifikat u MUP-u, inicijalno se na Ličnoj karti nalazi jedan sertifikat ali on ne može da se koristi za pristup portalima.
 
Prvo pa muško .Odem do pošte u selu .Znaju žene da je glavna pošta u Kikindi (možda još neka) ali u Kikindi u mogućnosti da mi izdaju to što tražim a ja ne znam ni šta tražim u vezi e- agrara.Znači, put pod noge pa u Kikindu a sve nam je umreženo .Mogu da zamislim šta nas još čeka.
 
Nemoj biti siguran da ćeš i u Kikindi odraditi posao. Ja već drugi dan idem kod nas u poštu i oba puta mi nisu mogli dati taj eID broj. Znaju šta treba ali već dva dana ne mogu da pristupe nekom sajtu, kažu verovatno je veliko opterećenje...
 
Ljudi strpite se malo, nema zurbe sa tim nek oni prvo nauce da koriste to pa onda kad se uigraju malo onda idite.. Za to vreme sakupljajte informacije sta i kako i onda ce biti mnogo lakse.. Ja ne planiram tamo do pola februara sigurno da idem, nece do tada proraditi njima nista..
 
Ljudi strpite se malo, nema zurbe sa tim nek oni prvo nauce da koriste to pa onda kad se uigraju malo onda idite.. Za to vreme sakupljajte informacije sta i kako i onda ce biti mnogo lakse.. Ja ne planiram tamo do pola februara sigurno da idem, nece do tada proraditi njima nista..
Strpio bih se ja da ne moram do Kikinde po usrani broj .Pa kad odeš ili ne radi šalter(nije bitan razlog) ,ili je gužva ili .... ja baš ne volim da šetam zbog gluposti .Mogli su mi poslati br na kućnu adresu ,itd, itd.....
 
A zašto ne može u pošti u selu da se uzme?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
A zašto ne može u pošti u selu da se uzme?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
Ne znam ali ne može.Ima spisak ustanova gde može da se preuzme .

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://eid.gov.rs/documents/Lokacije_eID.pdf
 
Niko do sada nije sponenuo a bitna je stvar.
Kada se neko odluči da koristi sertifikat na ličnoj karti što je tako da kažem "najjači" u sigurnosnom smislu način pristupanja (pa i od Consent ID aplikacije), potrebno je da proveri i ako na računaru nema da instalira programski paket Microsoft C++ 2008 i Micrisoft C++ 2015-2019.
Takodje je nužno osim instalacije driver-a za čitač i middleware softvera izdavača, instalirati odgovarajući javni ključ - setifikat koji se može naći na sajtu izdavača - spram verzije sertifikata (privatnog ključa) na LK. Ovo nije baš jednostavno izvesti i tu su najčešće greške. Postoji uputstvo koje se može naći na net-u.
 
Niko do sada nije sponenuo a bitna je stvar.
Kada se neko odluči da koristi sertifikat na ličnoj karti što je tako da kažem "najjači" u sigurnosnom smislu način pristupanja (pa i od Consent ID aplikacije), potrebno je da proveri i ako na računaru nema da instalira programski paket Microsoft C++ 2008 i Micrisoft C++ 2015-2019.
Takodje je nužno osim instalacije driver-a za čitač i middleware softvera izdavača, instalirati odgovarajući javni ključ - setifikat koji se može naći na sajtu izdavača - spram verzije sertifikata (privatnog ključa) na LK. Ovo nije baš jednostavno izvesti i tu su najčešće greške. Postoji uputstvo koje se može naći na net-u.
Programski paketi koje si naveo nisu obavezni, uglavnom sve to radi bez problema, na nekim računarima se javlja greška ako nedostaju te komponente i onda se one instaliraju, mislim da su se greške javljale uglavnom kod korišćenja aplikacije Čelik za čitanje Lične karte.
Instalacija sertifikata ide jednostavno, sa linka koji sam napisao ranije se preuzme jedan po jeda fajl koji ima ekstenziju .crt, posle preuzimanja se klikne na njega i bira opcija Open, pa Install Certificate, na sledećim ekranima se može birati samo Next izuzetak je Root sertifikat gde se u trenutku kada se bira Certificate store čekira druga opcija (Place all certificates...) i klikom na dugme Browse bira druga stavka Trusted root... , dalje Next.
Možda izgleda komplikovano ali zaista nije tako
 
Nazad
Vrh