E-Agrar

Sigurno je pisano u temi ali je ne pratim redovno pa da pitam.
Polupao sam stari telefon gde mi je biila aplikacija, jel sada odem u postu trazim da mi poniste stari kod i daju novi?
I dalje radim kao i kada sam se prvi put registrovao?

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Da li moraju da se overavaju kod notara samo novi ugovori o zakupu koji se unose, ili moraju da se overavaju i ugovori o zakupu iz prosle godine gde mi zakup traje 5god ?
Meni su juče odbili parcelu za koju imam ugovor o zakupu koju sam hteo da unesem sa napomenom da mora biti overen kod notara, a zakupe koje sam uneo prošle godine nisu dirali, regularno stoje kao ispravni.
 
Sigurno je pisano u temi ali je ne pratim redovno pa da pitam.
Polupao sam stari telefon gde mi je biila aplikacija, jel sada odem u postu trazim da mi poniste stari kod i daju novi?
I dalje radim kao i kada sam se prvi put registrovao?

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
Da odete u poštu ili PSSS i tražite da vam ponište stare ConsentID parametre i izdaju nove parametre za ConsentID.

💬 Obavezno napravite Backup Podataka pa ako sledeći put obrišete ConsentID ili vam telefon ispadne pa se razbije imaćete rezervne parametre i ne morate ponovo da idete u Poštu ili PSSS.
 
Hvala vam na odgovoru.
Mozete li napisete ovde da napisete kako da napravim rezervnu kopiju ili u PP?

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ta rezervna kopija se pravi samo u momentu unošenja ID ili ima i kasnije ta opcija?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Поштовани,



Одредбом члана 6. став 3. Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства ("Сл. гласник РС", бр. 25/2023, 110/2023 и 3/2024) прописано је:

Уговор о закупу или уговор о уступању на коришћење земљишта у приватној или задружној својини, са закуподавцем, односно уступиоцем правним лицем из става 1. тачка 3) овог члана представља правни основ за коришћење земљишта подобан за упис у Регистар у складу са овим правилником само ако закупац, односно корисник није:

1) лице које има посебне дужности према друштву закуподавца, односно уступиоца, у складу са законом којим се уређују привредна друштва и оснивачким актом, односно статутом;

2) повезано лице у односу на правно лице које је закуподавац, односно уступилац, у складу са законом којим се уређују привредна друштва;

3) лице запослено код закуподавца, односно уступиоца правног лица.



Одредбама члана 61. Закона о привредним друштвима ("Сл. гласник РС", бр. 36/2011, 99/2011, 83/2014-др. закон, 5/2015, 44/2018, 95/2018, 91/2019, 109/2021) прописана су Лица која имају посебне дужности према друштву

Посебне дужности према друштву имају:

1) ортаци и комплементари;

2) чланови друштва са ограниченом одговорношћу који поседују значајно учешће у основном капиталу друштва или члан друштва са ограниченом одговорношћу који је контролни члан друштва у смислу члана 62. овог закона;

3) акционари који поседују значајно учешће у основном капиталу друштва или акционар који је контролни акционар друштва у смислу члана 62. овог закона;

4) директори, чланови надзорног одбора, заступници и прокуристи;

5) ликвидациони управник.

Оснивачким актом односно статутом могу се и друга лица одредити као лица која имају посебне дужности према друштву.



Одредбама члана 62. Закона о привредним друштвима ("Сл. гласник РС", бр. 36/2011, 99/2011, 83/2014-др. закон, 5/2015, 44/2018, 95/2018, 91/2019, 109/2021) прописана су Повезана лица:

Повезаним лицем у смислу овог закона у односу на одређено физичко лице сматра се:

1) његов крвни сродник у правој линији, крвни сродник у побочној линији закључно са трећим степеном сродства, супружник и ванбрачни партнер ових лица;

2) његов супружник и ванбрачни партнер и њихови крвни сродници закључно са првим степеном сродства;

3) његов усвојилац или усвојеник, као и потомци усвојеника;

4) друга лица која са тим лицем живе у заједничком домаћинству.

Повезаним лицем у смислу овог закона у односу на одређено правно лице сматра се:

1) правно лице у којем то правно лице поседује значајно учешће у капиталу, или право да такво учешће стекне из конвертибилних обвезница, вараната, опција и слично;

2) правно лице у којем је то правно лице контролни члан друштва (контролисано друштво);

3) правно лице које је заједно са тим правним лицем под контролом трећег лица;

4) лице које у том правном лицу поседује значајно учешће у капиталу, или право да такво учешће стекне из конвертибилних обвезница, вараната, опција и слично;

5) лице које је контролни члан тог правног лица;

6) лице које је директор, односно члан органа управљања или надзора тог правног лица.

Значајно учешће у основном капиталу постоји ако једно лице, самостално или са другим лицима која са њим делују заједно, поседује више од 25% права гласа у друштву.

Већинско учешће у основном капиталу постоји ако једно лице, самостално или са другим лицима која са њим делују заједно, поседује више од 50% права гласа у друштву.

Контрола у смислу става 2. овог члана подразумева право или могућност једног лица, самостално или са другим лицима која са њим заједнички делују, да врши контролни утицај на пословање другог лица путем учешћа у основном капиталу, уговора или права на именовање већине директора, односно чланова надзорног одбора.

Сматра се да је одређено лице контролни члан друштва увек када то лице самостално или са повезаним лицима поседује већинско учешће у основном капиталу друштва.

Заједничко деловање постоји када два или више лица, на основу међусобног изричитог или прећутног споразума, користе гласачка права у одређеном лицу или предузимају друге радње у циљу вршења заједничког утицаја на управљање или пословање тог лица.




Дакле, не може се уписати у Регистар пољопривредних газдинстава земљиште у приватној или задружној својини правног лица које то правно лице даје у закуп или на коришћење без накнаде пољопривредном газдинству – физичком или правном лицу, када је:

  1. закупац лице које има посебне дужности према том правном лицу закуподавцу, односно ако је закупац:
(1) ортак или комплементар у правном лицу закуподавцу;

(2) члан друштва са ограниченом одговорношћу који поседује значајно учешће у основном капиталу друштва или члан друштва са ограниченом одговорношћу који је контролни члан друштва у смислу члана 62. овог закона;

(3) акционар који поседује значајно учешће у основном капиталу друштва или акционар који је контролни акционар друштва у смислу члана 62. овог закона;

(4) директор, члан надзорног одбора, заступник или прокуриста;

(5) ликвидациони управник.

(6) друго лице за које је оснивачким актом односно статутом правног лица закуподавца одређено као лице које има посебне дужности према друштву.

  1. су правно лице закуподавац и закупац повезана лица, односно ако је закупац у односу на правно лице које је закуподавац:
(1) правно лице у којем то правно лице поседује значајно учешће у капиталу, или право да такво учешће стекне из конвертибилних обвезница, вараната, опција и слично;

(2) правно лице у којем је то правно лице контролни члан друштва (контролисано друштво);

(3) правно лице које је заједно са тим правним лицем под контролом трећег лица;

(4) лице које у том правном лицу поседује значајно учешће у капиталу, или право да такво учешће стекне из конвертибилних обвезница, вараната, опција и слично;

(5) лице које је контролни члан тог правног лица;

(6) лице које је директор, односно члан органа управљања или надзора тог правног лица.

  1. закупац запослен код правног лица које даје то земљиште у закуп.


За наведено није од утицаја да ли је пољопривредно газдинство закуподавца или закупца у систему ПДВ-а, нити да ли су оба лица „на истој адреси“.
 
Što znači da ovaj pravilnik ne ograničava ugovore izmedju poljoprivrednih gazdinstava koja nemaju veze sa pravnim licima ?
 
Ako su parcele prošle godine prošle sa neoverenim ugovorima,da li za ovu godinu moraju biti overeni?
 
Da li ti je brat član gazdinstva?
Da li se njegova njiva vidi u E -
Agraru?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Izgleda da ne sme.
Pročitaj tekst koji je postavio Marko.
Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh