E-Agrar

Izmeriš koliko je šuma i odbiješ od ukupne površine, upišeš ukupno 50 ari, obradivo 40ari npr. A obrnuto upišeš da je sve obradivo, nema veze što je šuma, vinograd ili nešto treće upisano u katastar.

Samo ne znam da li baš mora da se oduzima ako ima jedno drvo na parceli, bunar ili ako je zaraslo jedno ćoše od 10ak kvadrata i kako to izmeriti da ne oštetiš ni sebe ni državu.
 
Da, to bi stvarno bilo smešno da nahebeš zbog par kvadrata loše izmerenog udela šume i sl., ili nekog zaraslog ćoška ili jednog drveta npr.
 
Imam par pitanja...
1) Da li nosilac poljoprivrednog gazdinstva u svom gazdinstvu može imati registrovano npr 2ha zemlje a ostatak (npr 10ha) da izda u arendu tj da li može zakupoprimac da je unese u svoje gazdinstvo (ima overen ugovor kod notara) a da bilo ko od njih dvojice ne bude bačen u pasivni?
...

Питање је незгодно и можемо га тумачити на свој начин само је питање како га они тумаче.

Погледај Правилник и шта је основ коришћења земљишта које уписујеш...а потом и члан 26 којим се одређује пасиван статус:

(1) пољопривредно газдинство није уписало у Регистар све катастарске парцеле земљишта из члана 6. овог правилника на којима обавља пољопривредну производњу,

Ту пише све катастарске парцеле из члана 6. Па ми се чини да мораш да све упишеш у своје газдинство. И да би тако могао да одеш у пасиван статус ако не упишеш све. Али кажем, погледај и ти шта тамо пише па размисли...ово је само моје мишљење. А можда су искуства неких других другачија...
 
Poslednja izmena:
Хoce li ko i kada nadležan izaći i objasniti šta može a šta ne može da se registruje oko povezanih gazdinstava. Nismo mi pravnici da tumačimo koje kakva pravila. Ili se namerno pravi pometnja.
 
...
Samo ne znam da li baš mora da se oduzima ako ima jedno drvo na parceli, bunar ili ako je zaraslo jedno ćoše od 10ak kvadrata i kako to izmeriti da ne oštetiš ni sebe ni državu.
Da, to bi stvarno bilo smešno da nahebeš zbog par kvadrata loše izmerenog udela šume i sl., ili nekog zaraslog ćoška ili jednog drveta npr.

Наравно да би били смешно али закону се увек праве тако да зај*ебавају „сиротињу“* за сваку ситницу. За оне који муте на велико неће се ни знати да ли муте.

*немој само да ми сада неки „скоче на главу“: ко бре сиротиња дај ми пет карата...:haha:
 
To može praviti problem..... tumačenje ko kako hoće. Mada, ako bolje razmislim, čovek će u svom gazdinstvu ostaviti parcele koje on radi (i stvarno radi samo te parcele). Parcele koje je izdao treba da upišu zakupoprimci i to je to. Biće sve pokriveno, a zakon traži to zar ne?
 
Za broj 3. znam da prosle godine nije bio problem, da se ogradim odmah, kod mene je tako bilo. Vise parcela sam imao na kojima je u nekom delu bila livada, suma i jos na jednoj pomocni objekat.Samo sam preracunao u Geosrbija i prijavio obradivu povrsinu i bilo je ok. Kolko sam cuo, ta prenamena zemljista uopste nije jeftina rabota i ako ne prave problem bolje je ne cackati nista.
 
Хoce li ko i kada nadležan izaći i objasniti šta može a šta ne može da se registruje oko povezanih gazdinstava. Nismo mi pravnici da tumačimo koje kakva pravila. Ili se namerno pravi pometnja.
Вероватно неће. Питање је какав законски основ имају за физичка лица (за правна лица имају).

Изгледа да и они за сада само „тумаче“...али ако се правила игре промене ваљда имаш могућност да унесеш измене у Е-аграру...осим ако сервер не пукне (и сличне ствари) па многи надрљају.

To može praviti problem..... tumačenje ko kako hoće. Mada, ako bolje razmislim, čovek će u svom gazdinstvu ostaviti parcele koje on radi (i stvarno radi samo te parcele). Parcele koje je izdao treba da upišu zakupoprimci i to je to. Biće sve pokriveno, a zakon traži to zar ne?
Знам да овде тумачимо (као што сам рекао, разговарамо и износимо своје мишљење). По питању закона газдинство пријављујеш (добровољно, јер није обавезно) по закону. А закон прописује шта и колико пријављујеш.
 
Imsm jednu parcelu povrsine 39,29 ari na noj je oko 10 ari kajsije a ostalo je pod objektima ,uneo sam 10 ari kajsije ali ostaje mi povrsina koja se obradjuje 39 ari to ne mogu ispraviti
Sta tu treba da se radi?

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
edb490587b1932373654f67355608e1b.jpg
 
Poslednja izmena:
Imsm jednu parcelu povrsine 39,29 ari na noj je oko 10 ari kajsije a ostalo je pod objektima ,uneo sam 10 ari kajsije ali ostaje mi povrsina koja se obradjuje 39 ari to ne mogu ispraviti
Sta tu treba da se radi?

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
edb490587b1932373654f67355608e1b.jpg
Trebalo bi " unesi kulturu" da radi. Dakle unosiš još kultura pored voća....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kad bi ubacio 3 parcele bez pisanog ugovora po drugom osnovu jer je vlasnik preko. Kao napomenu sta bi trebao da upisem?
Vlasnik u inostranstvu nemoguce uraditi ugovor?
 
Pa i sta njih interesuje gde je vlasnik i zasto je otisao vani😀
Treba priloziti overen ugovor kod notara i tacka!
Meni stvarno nije jasno kako ste vi odradili do sada ugovore o zakupu bez da se overi.
Pa mi smo imali direktora trezora sa kojim smo imali jako dobre odnose ( moze talianu da potvrdi) ali nista nije proslo nelegalno ili rekla kazala, vec sve stiktno i po pravilu sluzbe!
 
@Peet
Uvek sam overio ugovore nije to problem.
Problem mi je sto radim neke parcele koje su registrovane na coveka koji je u inostranstvu. Nisam imao nikakav ugovor sa njim. (ja sam mu otvorio e agrar na mom mob)
Sad je problem sto sto nemam ugovor i sto ne mogu vise da uzmem subvencije preko njegovog gazdinstva. I dalje mu da vodim E agrar preko mog mob.
 
@Mr.Paor probaj tako da navedes,trebalo bi da izadje kao komisija na teren i da izvrsi proveru kao ... ja imam isto jednu manju parcelu gde su vlasnici u inostranstvu u tri lepe i retko kad dodju i ubacio sam parcelu pa cemo videti dal ce proci i sta ce biti od toga..
 
@Peet
Uvek sam overio ugovore nije to problem.
Problem mi je sto radim neke parcele koje su registrovane na coveka koji je u inostranstvu. Nisam imao nikakav ugovor sa njim. (ja sam mu otvorio e agrar na mom mob)
Sad je problem sto sto nemam ugovor i sto ne mogu vise da uzmem subvencije preko njegovog gazdinstva. I dalje mu da vodim E agrar preko mog mob.
Kao prvo nebitno je ko mu vodi E agrar, drugo koliko sam shvatio on ima otvoreno gazdinstvo i subvencije dolaze na njegov racun, sto zanaci da njemu pripadaju, a ti si verovatno imao samo dogovor da tebi pripadaju sto je i to nebitno s pravne strane.
I dalje ti ne treba ugovor ako su te parcele u njegovom gazdinstvu pa i dalje ako je on voljan da tebi daje te subvencije onda su tvoje.
Sta te muci? Ako nije tu da napravis ugovor o zakupu sa njegovim parcelama neka ih kod njega i vodi mu racuna o E agraru i njegovom poljoprivrednom gazdinstvu i racunu da ga ne ubace u pasivu a vi medjusobno dogovorite se sta kome pripada!
 
Izmeriš koliko je šuma i odbiješ od ukupne površine, upišeš ukupno 50 ari, obradivo 40ari npr. A obrnuto upišeš da je sve obradivo, nema veze što je šuma, vinograd ili nešto treće upisano u katastar.

Samo ne znam da li baš mora da se oduzima ako ima jedno drvo na parceli, bunar ili ako je zaraslo jedno ćoše od 10ak kvadrata i kako to izmeriti da ne oštetiš ni sebe ni državu.
Mora da se oduzima. Kod nas je čovek imao problem zbog tri oraha na njivi. Snimili dronom, došla inspekcija i sve ostalo. Tek kad je smanjio obradivu površinu dobio je subvencije.
 
Nazad
Vrh