E-Agrar

Sa kime se pravi ugovor o zakupu kada se ima -pravo plodouživanja-
Sa vlasnikom zemlje.

Зашто са власником земље? Ако је плодоуживалац уписан у јавне књиге онда он има сва права на датој имовини осим права располагања. Тако ваљда каже закон...Грађански законик.

По томе би ваљда требало да се уговор прави са плодоуживаоцем. Вероватно може и са власником...али ако се плодоуживалац не противи.



„Право својине једног лица означава правну власт на једној ствари која се креће у границама закона, а која правна власт обухвата право држања, право коришћења (које подразумева право употребе и прибирања плодова) и право располагања. Постојање личне службености – права плодоуживања на једној ствари доводи до ограничења права својине власника ствари, јер се својинска овлашћења држања и коришћења преносе на титулара личне службености, док право располагања задржава власник ствари (гола својина). Право плодоуживања - лична службеност је стварно право на туђој ствари, на основу којег титулару, односно овлашћеном лицу, припада право најшире употребе туђе ствари или коришћење њоме, а свакодобни власник те ствари то мора да трпи.“
 
Тако је и тај се закон код нас примењује. Овај цитирани одељак (пасус) није извод неког члана из тог законика али јесте из пресуде по том законику.

Тако да би требало по закону да се уговор прави са плодоуживаоцем...а ако се плодоуживалац сложи онда може и са власником.

ПС

То цитирано је из судске праксе којом је побијана пресуда Основног суда и том пресудом је плодоуживалац избацио власнике и са њиховог наследног дела (из куће). Иако су при оставинском поступку уведени као законски власници али је и плодоуживалац уведен у јавне књиге. Основни суд је судио другачије и на штету плодоуживаоца.

Иначе је пресуду донео Апелациони суд.
 
Poslednja izmena:
Da, vlasnik zemlje, kuće može istu da proda sa teretom ploduživanja gde su upoznati kupci,ali to niko ne kupuje tako.
A inače postoji i mogućnost ukidanja ploduživanja ako ploduživaoc ne koristi datu imovinu mislim tri ili pet godina nisam siguran, a opet preko suda da se ustanovi da mu ta imovina neznači ništa.
Primer, ploduzivalac živi u inostranstvu nije dolazio taj period, onda vlasnik pokreće sudski postupak. Tako da je velika zavrzlama sa ploduživaocima.
 
Da, vlasnik zemlje, kuće može istu da proda sa teretom ploduživanja gde su upoznati kupci,ali to niko ne kupuje tako.
A inače postoji i mogućnost ukidanja ploduživanja ako ploduživaoc ne koristi datu imovinu mislim tri ili pet godina nisam siguran, a opet preko suda da se ustanovi da mu ta imovina neznači ništa.
Primer, ploduzivalac živi u inostranstvu nije dolazio taj period, onda vlasnik pokreće sudski postupak. Tako da je velika zavrzlama sa ploduživaocima.
 
Da, vlasnik zemlje, kuće može istu da proda sa teretom ploduživanja gde su upoznati kupci,ali to niko ne kupuje tako.
A inače postoji i mogućnost ukidanja ploduživanja ako ploduživaoc ne koristi datu imovinu mislim tri ili pet godina nisam siguran, a opet preko suda da se ustanovi da mu ta imovina neznači ništa.
Primer, ploduzivalac živi u inostranstvu nije dolazio taj period, onda vlasnik pokreće sudski postupak. Tako da je velika zavrzlama sa ploduživaocima.

Јесте заврзлама али не мора да буде... али је највећа заврзлама што је било случајева да Е аграр не познаје шта је то плодоуживалац (колико се сећам @dukej је имао тај проблем).

ПС

Нпр навео си да плодоуживалац живи у иностранству...а шта ако је супротно и власник је у иностранству а направиш уговор са плодоуживаоцем и онда неки „стручњак“ из Е аграра каже да не може. Ако је плодоуживлац уписан у јавне књиге онда тај стручњак из Е аграра не зна.
 
Poslednja izmena:
Plodouživaoc je dosta jaka i čvrsta stvar tj pravo. Realno gledano, retko kad je bilo problema na relaciji zakupac - plodouživaoc. Osnovna stvar da se kod nas ono najčešće koristi da roditelji ostave neku imovinu deci ali iz straha da ovi zbog svoje mladosti-ludosti ne proćerdaju i prodaju to, stavlja se ova klauzula. Većina poverilaca i banke kad im se ponudi neka imovina za hipoteku, a ima klauzula o plodouživanju, to neće da uzmu jer znaju da ne mogu odmah raspolagati sa tom imovinom, sve dok je plodouživaoc živ. Tek sa umrlicom postaju stvarni vlasnici i mogu je dalje prometovati.
 
Džabe sve to kad kreator eAgrara nije čuo za plodouživaoce pa ih nije stavio u eAgrar. I sad problemi. U normalnoj zemlji bi prilagodili program, a u banana državi reše tako da prilagode poljprivrednike (da prave 17 ugovora i pm). :zli:
 
Mogle su da se ubace pre E Agrara, ali sam morao da pravim dva ugovora, jedan sa vlasnikom a drugi sa plodouživaocom.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
@nikola indjija

Nisam baš razumeo post ali ako misliš dok su gazdinstva vođena u trezoru - onda to nije tačno. Član mog gazdinstva (moj otac) je plodouživaoc na parceli koja je vlasništvo njegove unuke koja nije član gazdinstva (ni mog ni bilo čijeg). Dok su gazdinstva bila vođena u trezoru ta parcela je bila upisana u moje gazdinstvo i vodila se kao vlasništvo.

(Posle je došao eAgrar i izbacio mi tu parcelu iz gazdinstva. Operateri sa telefonskog broja aAgrara mi u aprilu savetuju da parcelu ponovo ubacim u gazdinstvo po osnovu vlasništva koje nije regulisano u katastru. (Tad su tako rešavali probleme sa plodouživaocima.) Ja tako uradim i onda tri meseca nema verifikacije. Prođu i subvencije i sve, i ja ponovo zovem da vidim kad će biti verifikovana parcela. Tad mi objasne da ne može onaj osnov (koji su mi oni savetovali) pod kojim je ubačena već da mora da ide na osnov zakupa. Kako da to izvedem? Pa ubriši parcelu iz gazdinstva i ponovo je upiši ali pod drugim osnovom. Ali tako će ispasti da sam je prijavio u gazdinstvo nakon subvencija i izvisiću za iste - ne brinite postoji trag u eAgraru po parcelnom broju i tamo se vidi da ste je upisali u aprilu. Ja tako uradim i verifikuju mi je vrlo brzo, ali kako sad dobiti subvenciju za nju, gde podneti zahtev kad ne dozvoljava ništa jer je prošao rok za podnošenje zahteva za subvencije? Opet zovi, piši mejlove i konačno me olade - ne može jer je parcela ubačena nakon dobijanja rešenja za subvencije za ostale parcele. Posle toga više nema odgovora na mejlove, a na telefon nema šanse da nekog dobiješ... Lopovska posla!)
 
Probao sam da ubacim jednu parcelu bez ugovora. Tražilo se kat. Opština, broj parcele, i površina koja se obradjuje. Nakon unosa tih podataka pisalo je uspešno. E sad, ja je ne vidim u listi parcela a da ima onaj žuti trouglić. Hoće se pojaviti posle nekog vremena?

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Probao sam da ubacim jednu parcelu bez ugovora. Tražilo se kat. Opština, broj parcele, i površina koja se obradjuje. Nakon unosa tih podataka pisalo je uspešno. E sad, ja je ne vidim u listi parcela a da ima onaj žuti trouglić. Hoće se pojaviti posle nekog vremena?

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
I ja sam tako uradio pre 2 nedelje i nije mi se još uvek pojavila parcela u spisku.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Pitanje za kolege: Kod prijavljivanja člana gazdinstva da li to može da bude bilo ko,ko živi i radi na gazdinstvu na primer supruga,sin, snaja?
Drugo pitanje da li taj član koji se upisuje kao novi član gazdinstva mora da ima zemlje na sebi ili ne mora?
I treće kakva je forma te izjave koju član mora da napiše i da se priloži? Tačnije kako treba da izgleda izjava? I pretpostavljam da treba i očitana lična karta?
 
Ja nisam mogao svoju parcelu koju sam kupio
Nemam pojima zašto,ja sam čak pola parcele dao ženi u zakup,registrovana kod nje.
Imam još jednu državnu uzeta u januaru ove g,ima 2 zabelećbe.Jedno plodouživanje i jednu zabeležbu oko nekog dela gde je trebala biti vetrenjača pa je ta firma propala (od Kori Udovički),platili su ljudima zakup za 25 g.
 
Nazad
Vrh