E-Agrar

Nisam siguran da je dovoljan potpis samo jednog supruznika
 
Kada uzimam zakup zemljišta od supružnika, da li moram da pravim ugovor sa oboje ili je dovoljno samo sa muzem?
Radi se o zajedničkoj imovini supružnika
Kada su muz i zena u braku kupili neku njivu, oboje su vlasnici 1/1.
Ako su na istom gazdinstvu, i kada su samim tim upisani oboje u eagrar tj muz je nosilac gazdinstva, a zena je clan gazdinstva, i u tom slucaju muz kao nosilac ne moze prijaviti celu parcelu, vec samo svoj deo parcela tj moze prijaviti 1/2 parcele.
Za drugu polovinu mu je potrebna potpisana saglasnost supruge, i dokaz da su na istom gazdinstvu tj uslikana licna karta.

Ovo smo 90% nas vec znali. Ali smo izvukli zakljucak da iako pise u katastru 1/1, oni su vlasnici pojedinacno samo 1/2 parcele.

Tako da prilazes jedan ugovor sa muzem i jedan ugovor sa zenom. Mozes napraviti i trojni ugovor gde se pominjes ti kao zakupodavac i suprug i supruga od koga uzimas tu parcelu, ali sto bi rizikovao, zbog raznih obradjicava predmeta.
 
Mislim da bi ova varijanta sa jednim ugovorom ali trojnim, gde se pominju dva zakupodavca sa svim svojim generalijama( jmbg,adresa br.parcele udeo...) i ti kao zakupac, uz sva tri potpisa na kraju ugovora, tebala da bude ispravna i pravno valjana.
 
Kada su muz i zena u braku kupili neku njivu, oboje su vlasnici 1/1.
Ako su na istom gazdinstvu, i kada su samim tim upisani oboje u eagrar tj muz je nosilac gazdinstva, a zena je clan gazdinstva, i u tom slucaju muz kao nosilac ne moze prijaviti celu parcelu, vec samo svoj deo parcela tj moze prijaviti 1/2 parcele.
Za drugu polovinu mu je potrebna potpisana saglasnost supruge, i dokaz da su na istom gazdinstvu tj uslikana licna karta.

Ovo smo 90% nas vec znali. Ali smo izvukli zakljucak da iako pise u katastru 1/1, oni su vlasnici pojedinacno samo 1/2 parcele.

Tako da prilazes jedan ugovor sa muzem i jedan ugovor sa zenom. Mozes napraviti i trojni ugovor gde se pominjes ti kao zakupodavac i suprug i supruga od koga uzimas tu parcelu, ali sto bi rizikovao, zbog raznih obradjicava predmeta.

Да ли си добро протумачио? Када стекну нешто заједнички, то је заједничка својина. Да ли муж може пријавити ½ парцеле? Закон каже:

Član 18

U slučajevima i pod uslovima određenim zakonom može postojati pravo zajedničke svojine.

Zajednička svojina je svojina više lica na nepodeljenoj stvari kada su njihovi udeli odredivi ali nisu unapred određeni.

Значи да њихови делови нису унапред одређени (ако их на неки правни начин нису одредили). Па би требало да има сагласност за било који део.

И они нису власници ½ ако то нису решили на неки начин. Ако су заједнички власници они не располажу арима или хектарима него правом. Другачије је када су сувласници (@D.i M.e је дао пример како то изгледа, на претходној страници).



Član 13

Više lica imaju pravo susvojine na nepodeljenoj stvari kada je deo svakog od njih određen srazmerno prema celini (idealni deo).

Ako suvlasnički delovi nisu određeni, pretpostavlja se da su jednaki.



Такође за уговор...ако су одвојени уговори са супружницима да ли се на њима види сагласност другог брачног друга. Онда је вероватно боље да се начини један уговор где постоји и сагласност другог брачног дуга (значи, пристајање оба брачна друга). Или сте имали у пракси другачије и то су прихватали?

Član 15

Suvlasnici imaju pravo da zajednički upravljaju stvarju.

Za preduzimanje poslova redovnog upravljanja stvarju potrebna je saglasnost suvlasnika čiji delovi zajedno čine više od polovine vrednosti stvari.

Ako se u slučajevima iz stava 2. ovog člana ne postigne saglasnost, a preduzimanje posla je neophodno za redovno održavanje stvari, o tome odlučuje sud.

Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (otuđenje cele stvari, promena namene stvari, izdavanje cele stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na celoj stvari, zasnivanje stvarnih službenosti, veće popravke i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika.

Suvlasnici mogu poveriti upravljanje stvarju jednom ili nekolicini suvlasnika ili trećem licu.
 
Да ли си добро протумачио?
Druze,
Idi kupi sa svojom zenom ovih dana neku njivu. Ti si nosilac gazdinstva. Ubaci je celu na svoje gazdinstvo. Prijavi subvencije. Pisace ti posle obrade: u radu.
Kada budes zvao call centar ili otisao u psss, dobices odgovor da supruznik mora dati saglasnost da koristis i njenu polovinu.

Resenje: Ti povlacis 1/2 ukupne povrsine. Zatim dodajes parcelu clana gazdinstva, i preko tog clana tj supruge, povlacis 1/2 povrsine uz prilog pisane saglasnosti i njene licne karte.
 
Druze,
Idi kupi sa svojom zenom ovih dana neku njivu. Ti si nosilac gazdinstva. Ubaci je celu na svoje gazdinstvo. Prijavi subvencije. Pisace ti posle obrade: u radu.
Kada budes zvao call centar ili otisao u psss, dobices odgovor da supruznik mora dati saglasnost da koristis i njenu polovinu.

Resenje: Ti povlacis 1/2 ukupne povrsine. Zatim dodajes parcelu clana gazdinstva, i preko tog clana tj supruge, povlacis 1/2 povrsine uz prilog pisane saglasnosti i njene licne karte.

То што си носилац газдинства ти не даје право да располажеш заједничком својином како хоћеш. Пољопривредно газдинство је евиденциона категорија а не категорија која ти даје неко право да оствариш и решаваш својинске односе. Тако да не верујем да можеш да „повлачиш“ ништа из тога што си носилац п. газдинства.

Закон разликује заједничке власнике и сувласнике (чији је део одређен):

Član 43

Suvlasnik, odnosno zajednički vlasnik ima pravo na tužbu za zaštitu prava svojine na celu stvar, a suvlasnik ima pravo i na tužbu za zaštitu svog prava na delu stvari.


ПС

ПССС може и да погреши (колико се сећам некима су убацивали и делове који су под шумом). Али ако буде неких грешака, неће одговарати ПССС него ће трпети газдинство, ако се покаже да нису у праву.

Цитирао сам члан закона који каже да на заједничкој својини делови нису одређени (што не значи да не могу бити).
 
Проблем је што је регистар парцела у пољопривредном гадинству лоше одрађен још раније а са еАграром само су наставили са тим. На пример, @drsole је навео чланове закона који се тичу сувласништва. По томе, ако имаш удео, ти немаш одређену површину те парцеле на којој си власник него имаш удео над целом парцелом. Замислимо акционарско друштво: ако ти имаш 10% акција тог предузећа а то предузеће има 10 камиона, ти ниси власник једног камиона него имаш 10% свих 10 камиона.

Оно што би правилније било је да сви сувласници потпишу да одређени део парцеле уступају на коришћење неком лицу. Онда би ту парцелу додавао као што се додају парцеле које фактички узимаш у закуп односно на коришћење.

Ово решење у еАграру за заједничку имовину где они деле парцеле на половину иако јасно пише да је заједничка имовина на 1/1 је потпуно неправилно.

 
Upravo tako i u jednom pisaniju od ranije sam baš govorio o ovoj stvari, a to je da pri nekim radnjama, od ovoga se treba "kloniti", naročito kod kupovine zemlje tj kad se hoće - može kupiti samo 1/2 neke parcele. Imao sam slučaj da je kupac takvog dela hteo orati "pola njive" misleći, onako narodski, da je to - to. Iskoračao njivu, podelio na dva dela i uzorao jednu polovinu. Sutra ga sreo vlasnik druge polovine i saopštio mu da je uzorao"baš njegov deo". Video čovek da je pojeo g... i posle saveta sa advokatom ode i pita da mu ovaj proda i njegovu polovinu. Ovaj pristao ali uz veću cenu, mučenik prihvatio i platio školu.
Ne znam zašto sam ovo pisao ali možda nekom i pomogne.
 
Imam da pravim ugovor sa covek koji na svom gazdinstvu ima registrivano/prijavljeno jos 2 clana. 1 od clana ima zemlju na svoje ime oko 2,4ha. Da li je dovoljno da pravim ugovor samo sa vlasnikom gazdinstva? Ili moram da imam ugovor i sa clanom koji je prijavljen na njegovom gazd.?
Hvala unapred
 
Ugovor pravis sa vlasnikom zemljista, nema veze da li je on u nekom gazdinstvu ili nije. Jedino sto je bitno da se ta parcela koju uzimas skloni iz drugog gazdinstva ako je tamo ubacena. Ako uzimas zemlju od vise razlicitih vlasnika sa svakim posebno pravis ugovor.
 
Hajde i ja da pitam... Imam jednu parcelu gde su vlasnici jedna žena i troje dece sa zabeležbom o maloletstvu. Svi imaju po 1/4. Sa kim se sklapa ugovor (ko potpisuje sa njihove strane kao zakupodavac)?
 
Da li ugovor o zakupu mora biti overen kod notara? Meni su rekli da moze bez overe, stim da se overa kod notara obavi do kraja godine. Ne znam da li je to zaista tako
 
Nazad
Vrh