E-Agrar

Posle nekoliko dana pisanja nešto je sada jasnije ali da probam da zaključim ovu temu i rešim sve nejasnoće a obećao sam i @Matić da ću napisati.

Portal eAgrar koji je u najavi će (najverovatnije) koristiti stranicu za pristup portal eUprava, kao prilog tome je i cela akcija gde vam se u poštama otvaraju nalozi. Otvaranje naloga je u stvari registracija korisnika i dodela digitalnih sertifikata u cloudu (oblaku) koji služe za identifikaciju korisnika prilikom pristupa, taj sertifikat u stvari predstavlja vaš potpis u digitalnom obliku.

Za pristup svim portalima državnih organa je potreban sertifikat, osim za LPA (porez na imovinu) gde se ranije moglo preko korisničkog imena i šifre, naravno LPA dozvoljava pristup i sa sertifikatima.

Postoje dve vrste sertifkata, “fizički” koje izdaju zvanična sertifikaciona tela u Srbiji a to su MUP, Halcom, PTT, PKS i eSmart, zvanično sertifikaciono telo je i Kancelarija za inf.tehnologije koje izdaje setifikat u oblaku i koji vi dobijate u poštama. Razlika između MUP-a i ostalih “fizičkih” sertifikata je ta što se on u MUP-u aktivira besplatno i važi pet godina ili do isteka Lične karte dok se drugi plaćaju, mislim da je reda veličine 50€, i važe 3 godine, ne bih se sada bavio procedurom izdavanja i plaćanja ukoliko se neko odluči za to rešenje najbolje je da kontaktira nadležne službe tog sertifikacionog tela.

Ukoliko se odlučite za sertifkat u oblaku procedura je sledeća. Idete do pošte I tamo se sve završava, ostavljate neke podatke i ljudi koji tamo rade vam aktiviraju sertifikat, dobijate PIN kod koji bi trebalo posle aktivacije aplikacije ConsentID promeniti, neko je već postavio slike i napisao kako se radi aktivacija, Ja ne mogu jer sam taj sertifikat aktivirao preko portal eUprava. Posle uspešne aktivacije aplikacije ConsentID možete sve proveriti tako što ćete probati da se preko računara prijavite na portal eUprava, postupak sam opisao u https://poljoinfo.com/threads/e-agrar.19905/post-1797663, kada se prijavite možete videti koji podaci o vama se nalaze na portalu, kao što sam napisao ovo je dobro ali može biti i nezgodno u slučaju zloupotrebe, mada treba dosta stvari da se poklopi da do toga dođe ali treba biti oprezan. Ovo je objašnjenje za portal eUprava pretpostavljam da će link za eAgrar biti tu ako ne onda će prijava biti na nekom drugom mestu ali je procedura ista.

Ko se odluči ili već ima “fizički” sertifikat mora pored njega da ima računar kao i čitač kartica, taj sertifikat je moguće dobiti na USB-u onda čitač nije potreban, ove ne važi za MUP. Posle instalacije softvera sertifikacionog tela stavlja se sertifikat u čitač i ide na prijavu preko linka https://euprava.gov.rs/ pa Moja eUprava pa Prijava, za razliku od postupka kada imamo sertifikat u oblaku sada biramo opciju Kvalifikovani elektronski sertifikat a onda opciju Prijavite se. Pojaviće se novi prozor gde treba da izaberete sertifikat sa kojim se prijavljujete i unosite PIN kod, ukoliko je sve u redu pristupićete portalu eUprava, dalje opcije na njemu morate sami istražiti :). Jedna preporuka za one koji će na ovaj način to koristiti, koristite Google Chrome jer sam Ja najamanje problema imao sa njim, desi se ponekad da se “zaglupi” kod pristupa ali to se rešava tako što se izbriše istorija iz Browsera, on restartuje i ide na opciju ponovnog pristupa.

Još jedan savet za sve one koji će koristiti fizički sertifikat, posle prijave na portal eUprava aktivirajte i onaj cloudu onda kod sledećeg logovanje ne morate stavljati karticu (sertifkat) u čitač nego ćete ići na prijavu preko mobilne aplikacije.

Oni koji aktiviraju sertifkat u pošti mogu portalu pristupati i sa telefona i sa računara dok oni koji imaju samo fizički sertifikat pristup mogu uraditi samo sa računara, ne postoji softver sertifikacinog tela za mob.telefone.

Nadam se da je ovo bilo jasno, ukoliko ima bilo kakvih pitanja u sam
 
oni koji imaju samo fizički sertifikat pristup mogu uraditi samo sa računara, ne postoji softver sertifikacinog tela za mob.telefone.

Mogu svi. Sa telefona na eupravi, prijava, mobilna aplikacija, upiše se email adresa, i consentID odobri logovanje, dalje sve ide normalno kao i sa compa.
 
Зашто ово није активно ако сам улогован и прихватио захтев преко ЦонсентИД ? Исто је кад се улогујем преко потписа у клауду (задња слика бр.4 )Да ли то значи да још није у функцији и прорадио тај дигитални сертификовани потпис
324438723-541298971294568-8554644661584341177-n.jpg
325435982-1240263026888718-6897702330794357791-n.jpg

324508344-873886443722351-2765238703453862950-n.jpg
324917567-911799666541695-7882212722850719073-n.jpg
 
Poslednja izmena:
Зашто ово није активно ако сам улогован и прихватио захтев преко ЦонсентИД ? Исто је кад се улогујем преко потписа у клауду (задња слика бр.4 )Да ли то значи да још није у функцији и прорадио тај дигитални сертификовани потпис
324438723-541298971294568-8554644661584341177-n.jpg
325435982-1240263026888718-6897702330794357791-n.jpg

324508344-873886443722351-2765238703453862950-n.jpg
324917567-911799666541695-7882212722850719073-n.jpg
E 'ebaga, nisam admin portala eUprava ali sam pretpostavio kako sve radi i da vam se sertifikat aktivira. Probaj da klikneš na Kvalifikovani elektronski sertifikat u klaudu pa kao ti se otvori novi prozor idi na opciju Izdaj.
Evo kako to kod mene izgleda
https://postimg.cc/WtXZhbSN]
 
Poslednja izmena:
Хвала колега успео сам са сертификатом како сте рекли али апликација ми је и даље неактивна.Да ли можете да ми кажете каку њу да активирам
325194472-628125619080264-3167135728605616779-n.jpg
 
Poslednja izmena:
Да ли то има везе приликом логовања? Могу да се улогујем само са моја управа па пријава не могу са пријава про
Nema veze, uvek ideš na prijava, prijava pro ne znam čemu služi, možda neki servis za "posebne korisnike" mada nam to i nije važno.
Da li si probao da aktiviraš sertifikat kao sam ti napisao?
 
Nema veze, uvek ideš na prijava, prijava pro ne znam čemu služi, možda neki servis za "posebne korisnike" mada nam to i nije važno.
Da li si probao da aktiviraš sertifikat kao sam ti napisao?
Да сертифак сам успео погледајте исправио сам свој предходни пост
 
Не вреди пробао сам и неће. Зато има једна друга ствар немојте случајно да је деинсталирате са вашег телефона јер се пријавити више нећете. Ни са другим телефоном више је користити не можете тотално неупотребљива ствар
 
Poslednja izmena:
Bio danas do mz da odradim prijavu, svaka cast za službenike iz psss Zrenjanin, vrlo ljubazni sa puno strpljenja jer bilo je svega.
 
Ja se danas prijavio preko racunara, nista komplikovano nije, za sada je sve prosto i jednostavno. Samo za svako gazdinstvo mora druga e mail adresa.
 
Kakvo je djubre od aplikacije ovaj consent ID.

Napravim PIN i unesem mail adresu(username) i nece da posalje registracioni kod na mail.
 
Meni i dalje nece da ucita ID broj skeniram ga i sad izbaciva pogresno korisnicko ime.
Jel imao jos neko takav problem?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ма стално има неких зајебанција тешко ђубре увалише да се само патимо
 
Nazad
Vrh