Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Miladine slozio sam nekih 50w sa plavim i crvenim spektrom tek toliko za probu ću ostaviti par papričica do cvatnje a možda i do prvih plodova da vidim kako će se ponašati ovo što imam sada u klijalištu za 10-ak dana ide vani u rasadnik pa sijem papriku rogu za kasniju sadnju.
Nema puno posla to se složi jako brzo sada to ide jednostavno.
Plavi spektar još ako je na 460nm zakon za rasadu nema bolje opcije ovo drugo je samo kemijanje.
 
Kod nestanka struje svih 1000W če se uključiti istovremeno i osigurač če odletjeti.

Jesi li probao koliko ti zbog zagrijavanja padne napon i svijetlost dioda. Uz pomoč podataka (grafa) mogao bi barem od oka odrediti radnu temperaturu. Za tvoje diode te grafkve vjerojatno nemaš ali uglavnom su isti za sve tipove belih LED.
 
Druze o kakvim ti osiguracima i iskakanjima stalno govoris. Pa nije to TA pec ili bojler. Nista ne razumem

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nije ni meni jasno da 1000w kad uključiš može osigurač izbaciti imam mašinu u garaži koju svako malo koristim i snage je 2.3kw a osigurač je na 16A i nikad nije izacio, pa fen za kosu koji imam u startu povuče 1.500w a osigurač sigurno nije jači od 10A.

Radnu temperaturu za diode nisam mjerio ali na dodir ruke je aluminij mlak možda nekih 30-ak c izmjeriću pa ću tek tada tačno znati.
 
Nemogu da nađem za talasnu dužinu 460nm koja odgovara temperatura K, dalije to 6400 K ili neka druga.
 
Evo ja sam na brzinu nešto pronašao.
 
Znaci od ove 6400k slaba vajda

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
[img=http://s28.postimg.org/hkfl453yh/Mat_Pred_Atomska_fizika_1_Page_3.jpg]
Po ovoj slici 6000 K je na 483 nm.

- - - - - - - - - -

800px-Wiens_law.svg.png


- - - - - - - - - -

Na ovoj drugoj slici u tekstu je pisalo da je 5500 K na 502 nm.

- - - - - - - - - -

Evo i ovo sam pronašao.
"Површинска температура сунца нас О 6000К ... од расељавања закона Виен је,

λ = 2.898 мм • К / 6000 К = 483 нм

То таласна дужина је у средини видљивог спектра. "

- - - - - - - - - -

Evo još jedan podatak.


Пошто куцам ово на компјутеру, а не знам како да укључите Ми Фунни математичким симболима, ја ћу преписати једначину испод, са свиме на истом месту, само замене смешне симболе са другима вариабле симболи који могу да репродукују на редовној тастатури.


нм = 2.897.768 / к


У овој једначини:


нм = нанометара, или пик таласна дужина


К = Пеак температура, у степенима Келвина.

2.897.768 = број који треба да буде у једначини према неком великом науке и математике конференцији где много од штребера добио заједно и одлучили ствари као што је број који треба да буде на том месту у једначини. Покушао сам да га разумем, али не знам ништа о математике терминологији и нисам довољно паметан да науче о томе пре него што сам вечерас одговорити на ово, тако да не могу да објасним зашто тај број постоји, само да то мора бити тамо да заврши конверзију.


Ова једначина се зове Виен је закон, а то је заправо много сложенији него што сам га што овде, али да га користите правилно би узети више разумевања него ја. Ова метода није поуздано као да сте за потпуни једначину, али то је тако близу да чак већина људи га поједноставити даље да Нм = 3.000.000 / К, и даље сматра да је довољно прецизан да буде практичан референца алат.


Ја ћу показати неколико примера.


Сијалица номинално на 4500К преводи на 644нм.


644 (нм) = 2.897.768 / 4500 (К)


Сијалица номинално на 6500К преводи на 446нм.


446 (нм) = 2.897.768 / 6500 (К)


Сијалица номинално на 10.000К преводи на 290нм.


290 (нм) = 2,897,768 / 10,000К


Сунце гаси пика зрачења на 5778К, што је приближно 502нм.


502 (нм) = 2.897.768 / 5778 (К)


Негативно, то претворити у супротном правцу, мењате положај нм и К да личи:


К = 2.897.768 / нм


Одговор на ваше питање би изгледало овако: К = 2,897,768 / 450


К = 6,439К


Приметићете да када буде мало лакше на себи и користе 3.000.000 уместо 2.897.768, резултат је прилично приметно нетачне, али претпостављам да ти треба толико тачност, ти би био у лабораторији уместо негде раде ово сами од питам кретена као што ми то објасни.

- - - - - - - - - -

Batman po ovoj formuli je 6400 K = 452nm što bi onda za mlade biljke do cvata ovo bilo najpovoljnije, dali sam u pravu ili ne.
 
Ovo sam već viđao ali me zanimao tačan podatak koliko određena temperatura K ima tačno talasne dužine, po ovome gore što sam pronašao 6400 K ima tačno 452 nm a to je kako kažu najbolja talasna dužina za rasadu do cvata pa na osnovu toga ja zaključujem da nama povrtlarima u periodu rasade trebaju sijalice sa 6400 K, ako ovo nije tačno volio bih da me neko ko zna nešto o rasvjeti demantuje.
 
Po meni ovo nije tacno.
Svaka sijalica daje spektar svetlosti. Spektar jednih sijalica sadrzi vise ili manje svetlosti neke talasne duzine, a kod drigih je drugacije. Svetlost tacno odredjene talasne duzine moze dati samo led.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nebojsa upravo si dobro odgovorio, recimo cfl 6400k bi trebala dati više plavog spektra e sada na koliko NM ima najveći pik na talasnoj dužini kao što je Miladin postavio test.
Sijalica od različitog proizvođača će dati i drugačiji test na 6400k pa treba i na to računati, led radi na određenoj talasnoj dužini i u tome je prednost led dioda.
 
Prema gore navedenim zakonima koje su pisali neki stručnjaci koji su izučavali svjetlost i njihove boje i talasne dužine je 6400 K = 452 nm, i predpostavljam da je to tačno, a na sijalici što proizvođač piše 6400 K to možda i nije tačno a ako je tačno onda bi trebala i talasna dužina 452 nm biti tačna. Kako god kod mene nova sijalica MH 400 w 6000 K u podrumu daje veoma dobre rezultate na paprici.
 
Nema to meni logike. Koliko nm onda ima sijalica od 25000k? Ili se ne misli na isto kad se govori o onom "k"
U svakom slucaju, bitno da rasad bude ok :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Miladine nemoj brinuti to je najbitnije da dobro odradi MH je dobra, ako je 6400k na 452 nm onda je još bolje, ja danas pred veče zasijao 3 kontejnera po 72 rupe 1 kontejner Ljubov dlan drugi Slonovo uvo treći paradajz 3 sorte mali sitni Chery, Delicious i svoje sjeme od prošle godine i u svaku rupu po 2 sjemenke i paprike i paradajza

Sada čitam da ove led sa punim spektrom ima samo 20% plavogi 75% crvenog i 5 % ostalog spektra tako da ću se načekati da to naraste a rasada mora biti gotova do početka 4 mjeseca.
Ako bude sporo napredovala nema druge nego vratiti nazad led sa plavim spektrom. :sta:
Ovdje se dobro vidi kako ove trake daje ravnomjerno svjetlost po kontejneru u odnosu na sijalice koje sam prije koristio.





 
Po ovoj gore formuli 25000 K bi trebalo imati 116 nm.

- - - - - - - - - -

Neznam kako će to rasti pod crvenim spektrom, ako je taj crveni spektar kao moje HPS 2000 K onda to čini mi se neće ići dobro jer ja sam se i ove godine konačno uvjerio da HPS izdužuje biljke i one kod mene više neće raditi, idu ili u magacin ili nove MH lampe. Ja mislim da je bolje da to radiš sa plavim spektrom kao one sa krastavcom ili ti to hoćeš da se uvjeriš šta će biti sa crvenim spektrom.
 
Imam sada puno sastavljenih ovih sa punim spektrom i uvjerio sam se na paprici koju sam iznio vani u rasadnik da sporo napreduje, dok kod plavih skoro preko noći vidi se razlika držaću 15-ak dana pa vidjeti ako ništa vraćam plavi spektar nazad.

Na 3 kontejnera od 72 rupe sam stavio 60w to je nekih 0.40 m2 vidjeće se kad proklija kako će napredovati, sjeme nije naklijano tako da će trebati malo više vremena.
Da moram isprobati i vidjeti kako se ponaša i u šta sam uložio euriće.
 
Evo i mog paradajza. Posejan u 4 gajbice do pikiranja. Stoji mi u sobi pod jednom cfl 23w 6400k i 4m led trake smd 5050 (4x14.4w), dve plave i dve crvene. Posejano 20. a niklo juče.

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Pokriveno je alu-folijom pa mi se ne da sad skidati da slikam iznutra. Biće i tih slika pa ćemo pratiti kako izgleda
 
Nazad
Vrh