Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

cfl 200w 6400k to su one kao stedljive mnogo manje toplote emituju od natrijumovih sijalica (MH i HPS), ali probacu da ubacim i MH pa da vidim razliku
Najob, pronašao sam ovaj podatak, pošto ti imaš cfl sijalice dali imaju rezultata i dali je tvoja sijalica specijalno za rasad ili su sve iste.
Za sada CFL SIJALICE ZA BILJKE ne proizvodi nijedan svetski poznati proizvodjac.Mnogi CFL sijalice sa temperaturom boje 6500K proglasavaju da su namenjene za razvoj biljaka sto nije tacno,jer one uopste ne sadrze spektar svetla koji pomaze proces fotosinteze kod biljaka.Dovoljno je da proverite podatke u katalogu proizvodjaca za koje svrhe je namenjena sijalica.Fluo cevi za rast biljaka koje potpomazu proces fotosinteze su Master TL-D Aquarelle ili Osram Fluora i imaju 10000K,dok se fluo cevi Master TL-D Reflex i Secura koriste kod klijanja.
 
u hidroponici sam se informisao, a i nabavio te iste sijalice.... meni za sad drugu godinu rade posao
sad da li su iste.... ne znam
 
Ovaj podatak sam pronašao od nekod prodavca rasvjete u Beogradu što nemora da znači da je to tačno, na raznim forumima sam pročitao o cfl sijalicama i njenim dobrim osobinama ali niko nije pisao da li su za šupe ili za rasadu.
 
Trebale bi i u rasadi biti dobre e sada koliko efikasne neznam ali znam da se koriste za rast biljaka.
Evo jedan test za 6500k i vidise da daje dobar spektar od 460nm za rast biljaka.

 
Poslednja izmena:
Slazem se sa BatmanBG, za rasad koristim iskljucivo obicne neonke od 6500 kelvina koje su uvek na udaljenosti od 3 do 5 cm iznad lista i kako biljka raste tako spustam rasad i uvek zadrzavam isto rastojanje do lista.U martu iznesem u plastenik i to je to, na taj nacin dosta manje potrosim struje za grejanje rasada inace u plasteniku ispikiran rasad drzim na el. cebetu.
 
Neće te drmnuti struja snage je 15v a tehnologija napreduje da je teško baš i pratiti a najnoviji su modeli integrirani cijeli spektar u samo jedan čip.
Najnoviji Led dioda je SMD8520 trenutno još nema plavog i crvenog spektra ali će ih sigurno biti.
Sada ima za kupiti i odlične led za rasadu od SMD5730 dioda što ih je skoro bilo nemoguće nabaviti po povoljnoj cijeni.
Malo proguglati.

Najnovija tehnologija puni spektar u jednom čipu.


Nova Led dioda SMD8520.

Ако сам добро сконтао ова диода са фул спектром би била идеално освјетљење ?
 
cfl 200w 6400k to su one kao stedljive mnogo manje toplote emituju od natrijumovih sijalica (MH i HPS), ali probacu da ubacim i MH pa da vidim razliku
Najob, uzeo sam jednu štednu cfl 28w 6400 K 1740 Luksa radi probe možeš li mi reći ta tvoja od 200w koliko može da efikasno pokrije m2 rasada paprike ili krastavca, Kad kažem efikasno mislio sam na temperaturu od 22 do 25 stepeni bez izduživanja rasada barem slično kao kod Batmena.
 
Da od ovih čipova trenutno nema boljeg rješenja pokriven je pun spektar i ibalansiran za rast i cvatnju bez gubitaka tako kažu na papiru ja sam ih naručio i kad stignu testiraću ih i postaviti zapažanja.
Ja sam naručio čipove po 1w tako da ću ih postaviti u trake od 50cm a ovi veliki čipovi se jako griju tako da moraju imati dobar hladnjak sa ventilatorom a to mi ne odgovara kad sve sračunaš koliko košta da bi sastavio ovih 200w i stavio u pogon previše je to para.
 
Mislis da su bolje resenje diode sa punim spektrom nego plave i crvene? Kad se uzme u obzir nabavna cena i potrosnja... A videli smo iz onih tabela koji procenat je efektivni spektar

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Plave diode od 1w koje ja koristim su od 460-463 NM i pun su pogodak za rast do pikiranja, crvenih od 660NM imam ih ali nisu sastavljene i za sada mi netrebaju.
Neznam dali su bolje za rast do pikiranja od samo plavih ali ako se koriste i za rast i cvatnju onda bi trebale biti bolje.
Čisto želim samo probati naručeno je samo za složiti 150w ili 150 dioda po 1w pa vidjeti kako rade.
Ali za rasadu od sijanja do pikiranja netreba ništa drugo tražiti od plavih dioda na 460NM to radi savršeno.

Slika od krastavca od 19 dana pod 460NM plavo svjetlo.


Paprika isto 19 dana pod 460NM plavo svjetlo, nije pikirana pa se vidi da nema izduživanja.
 
@ BatmanBG

Upravo sam to i mislio

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Vidi se razlika kod slike od o5 o2 do 06 o2 na paprici koliko su prvi listovi narasli bez izduživanja a ova 08 02 je velika razlika. Batmen pa šta to ti radiš kad se na paprikama samo za jedan dan vidi razlika.
 
Najob, uzeo sam jednu štednu cfl 28w 6400 K 1740 Luksa radi probe možeš li mi reći ta tvoja od 200w koliko može da efikasno pokrije m2 rasada paprike ili krastavca, Kad kažem efikasno mislio sam na temperaturu od 22 do 25 stepeni bez izduživanja rasada barem slično kao kod Batmena.
4 sijalice mi pokrivaju povrsinu od 3.66x2.44 m, temperatura preko "dana" je 21-22, a "nocu" pada do 14. nema izduzivanja, cim uslikam postavicu fotografiju
trenutno nemam krastavce pod rasvetom jer mi je rano za njih
 
Evo današnja slika od paprike iz kontejnera iz prijašnjih postova 8 dana, i jako sam nezadovoljan klijanjem a paprika je Brilliant od ZKI-a, negdje se pogodilo da su upale dvije sjemenke pa obije iznikle a puno je praznih mjesta ostalo.
Za dan-dva mislim da će početi formirati prve prave listove a i temperaturu ću spustiti na 20-21c preko dana a preko noći na 17-18c jer ovo ide malo prebrzo.

Cijenu ću kasnije malo sračunati koliko bi bilo po m2, šta sve dođe kad se sastavi ne računajući to malo vremena što se izgubi kad se slaže.



 
Poslednja izmena:
slazem se da je prebrzo, ali mislim da treba korigovati i "obdanicu". na kom rezimu lampe sada rade?
 
Najob to je 2.2 m2 po jednoj sijalici od 200w to jest 91w po 1m2, postavi slike da vidimo kako to izgleda.
 
Ako računamo da je 150w po 1m2 idealno evo troškova za 1m2 led sa plavim spektrom, crveni spektar je malo skuplji.
Može se postaviti i manje ako se pokaže da nije potrebno 150w.

Led čipovi po 1w 150 komada = 24.45€
Aluminijska baza za led = 19.50€
Napajanje za led = 19.50€
Aluminijski U profil = 15€
1 Termalna pasta 3€

sveukupno = 81.50€

Tinol pasta + lemilica+ malo slobodnog vremena za složiti.
Ovo je pravih 150w a ne kao što se prodaju kompleti snage 400w a stvarne snage 250w

Led čipovi crveni 150 kom = 33.60€
Led čipovi puni spektar od 400-840 NM 150 kom = 79.80€
Sve drugo ostaje isto.

Sada lampe rade 16 sati dnevno od 06-22h 8 sati je u mraku.
 
Nazad
Vrh