Dizel D-2 i Eurodizel razlika

Da razrešimo ovo pitanje za sva vremena!
1) Glavni snabdevač gorivom u Srbiji je NIS. (jel' tako - tako je!) I to će još dugo ostati.
2) Najbolje je slušati savete rafinerije (osim ako ja ne dam bolji, šalim se).
Dakle, od Euro 3 motora pa na dalje (mada je i za "trojku" preporučen aditiv) sipajte ED i ništa ne pipajte!
Za starije konstrukcije (eventualno i Euro 3, ali 1 i 2 kao i još starije) dodajte aditiv (najbolje njihov, ali može i adekvatan drugog proizvođača).
Dakle, NIS u svom proizvodnom programu ima aditiv za starije motore kojima (eventualno) ED može da ne bude najpogodniji (pa čak i kada ne pravi probleme, a u većini slučajeva - NE, kako je već i pričano i pisano u temi).
Cena nije problem jer ide litar na bure (1:200) ili 0,5%.
Link je:
http://www.nisotec.rs/sr-lat/product/654/nisotec-diesel-lub

P.S.
U dalju se diskusiju ne mogu uključivati jer nisam tu nekoliko dana.
Nije da mora ali JESTE preporučljivo (a i neki bi rekli - valjda najbolje znaju šta im (u ED) fali (za IMT i slične)).
I naravno, nije NIS jedini proizvođač, ali je sigurno ovaj aditiv najlakše naći (a verovatno ima i najbolju cenu).
Sigurno je bolje od dvotaktola!
 
Jel sipa ko Biodizel BD-100,sad ga ima na dosta pumpi.Kod mene je na Lukoilu 134,9 din,a na Europetrolu je 129,9 din.
Zut je kao sveca.

Nema tema o Biodizelu ili ja nemogu da nadjem
 
Kod nas na pumpi ima i evro i biodizel i onaj pumpadzija svakom preporucuje da mesa pola pola zbog navodnog boljeg mazanja motora u radu.Samo mislim da je cena ista.
 
Ukratko (da ne prepisujem od samog sebe, malo više detalja ima na CBC forumu):
1) Starije mašine: 50:50 (najbolje sa ED)
2) Euro 2 i 3: BD 30 (30% biodizela)
3) Euro 4 i 5: max. 10% ali još bolje ne više od 7% (što je evropski standard, inače još uvek se najviše prodaje 5%).
Kako i zašto duga je priča. Razlika u ceni na žalost ne opravdava mnogo upotrebu ovog goriva. Inače osim ranije navedenog aditiva 20 do 30% ED-a rešava problem "podmazivanja" pumpe starih mašina.
 
Vec duze vremena sipam samo ED u traktore IMT 539.Vidim ja pre neki dan zamalo traktor da mi se ugasi.I posle toga ja da promenim filter goriva koji inace menjam 2 puta godisnje,kada na zameni iz filtera istece gomila vode a filter je totalno zapunjen,tragicno.Eto kvaliteta evrodizela koga na ovom forumu nahvalise.E sada ko sipa vodu,dal u NIS-u dal na pumpi to pojma nemam.Vidim ovde se svi zgrazavaju od dizela D-2 a o loz ulju da i ne pricam a kada sa rodjacima pricam iz Vojvodine kazu da cela Vojvodina koristi loz ulje.I ja sam ga naravno koristio dok ga je bilo i bio sam prezadovoljan.Cena niska,masina odlicno radi i kao sto svi u mom kraju kazu manje trosi.E sad ovde se drugacije prica svi cene evro jer je izgleda moderan i naravno skup a nevalja za nista.
 
Moj "drug"saradnik vlasnik ozbiljne pumpe kaže da je to biodizel iz uvoza(austrija)i nudi ga po 131din uz pdv račun kaže mnogo gušći od ovog našeg d2, ja nisam video jer se borim sa nisovim subv.d2 koji ovako srećni kupujemo trebao nam ili ne::samo bes::
 
Ja sipam na Lukoilu po 134,9 biodizel,za sada ekstra,traktor radi odlicno kao i auta.Potrosnja manja.Sipam cist,ne mesam.Ovo je odlicno,koliko je samo traktor i auta progotali cistog zejitina,i jos rade bez zamerke i bez kvarova motora,pumpe,dizni.Manite se teorije.

- - - - - - - - - -

Dzabe ga bilo .u freziranju za popodne potrosi 30 litara a sa d2 ili euro dizelom freziram ceo dansa30 litara
Pa sa kojim traktorom to freziras,ja za ceo dan sa 540 sa bocnom frezom 1,2m potrosim plafon 20 litara,od 8 do 7 uvece.Naravno brdo standard,prva spora i gas na 1600-1800 obrtaja.
 
mirko 015;692 [COLOR=#135D38 je napisao(la):
- - - - - - - - - -[/COLOR]


Pa sa kojim traktorom to freziras,ja za ceo dan sa 540 sa bocnom frezom 1,2m potrosim plafon 20 litara,od 8 do 7 uvece.Naravno brdo standard,prva spora i gas na 1600-1800 obrtaja.
Nesto se tu ne slaze?!
 
Sto se tice potrosnje ja sam vise nego zadovoljan(upaljac potrosnja),crnog dima nema ni za leka:osmeh:,rotaciona je pumpa remontovana u IPM-u za viljuskar,samo zavrnuta na traktor pre 4 godine i radi i dan danas kao sat,suva kao barut.Interesantno je da je jako ostra na gasu,da kazem kao na 549.

Ja prezadovoljan,ne diram nista,dok radi radi.:cool:

- - - - - - - - - -

Ako ima Fiatov motor možda može.
IMR motor M33

Da dodam ako imate 539 ili 542,linijske pumpe trose vise!!!
 
imam 533 liniska pumpa i kod njega je drasticna potrosna sa biodizelom a539 rotaciona isto trosi mnogo vise .Freza Fuzinar batuje a zemlja smolnica
 
Pa naprimer ja kad sam frezirao sa burazerovim 539-linijska pumpa meni je progutao vise goriva od mog 540,nisam mogao da freziram sa 540 jer sam tad radio generalnu,pre 2 godine.Gorivo je bilo D2 u to vreme,frezirao sam popreko i uzbrdo jer ferguson nije mogao da frezira nizbrdo jer cim spustim frezu ispali ga kao metak,nema tezine da je sadrzi.

Nego cujem na TV da ce sadasnji D2 da promeni ime u Gasno Ulje 01.Sada je D2 retko kao voda i smrde neki palacinci na auspuh.Ocekivao sam i od Biodizela palacinke ali nista,bas sam se cudio.
 
Ja sam primetio kod kola da kad sipam euro dizel iliti eko dizel da se ama bas nista ne navozim izduva ga ko nista, a motor imam osecaj da ce da izleti neki deo iz motora bucnije mi radi vozim Golfa3, dok sa D2 se bogovski navozim.
 
Nazad
Vrh