Dizel D-2 i Eurodizel razlika

Kod nas u RS, vec duze vrijeme ne postoji u prodaji d2, vec samo ED i loz ulje crvene boje. Traktori (imt) rekao bih manje trose ovog LU, stim da cak ni prosle godine kad je jedno jutro bilo -26"C ovaj lozak je ostao tecan, tj nije se izdvojio parafin, vjerovatno je pun petroleja ili kerozina.Da, kod nas sipaju taj lozak na pumpi direktno u rezervoar, nije bitno cega aviona, kamiona, auta camca...

Koliko kosta kod vas loz ulje, a koliko dizel za traktore?
 
sad kako cujem uvode neki D1 koji ima 10 puta manje sumpora od ovod D2

Po uzoru na neke od zemalja EU. Najbliži primer je u Hrvatskoj gde postoji tzv. "plavi" dizel što je otprilike nešto kao D1 (nekadašnji). Sadržaj sumpora je ograničen na 0,1% (1000ppm) što je 10x manja granica (u praksi 5x manje) od D2. Dakle nešto kao (u Švedskoj postojalo, davno) "Euro 2" dizel. Da podsetim Euro 3 dizel ima ograničenje od 350ppm. Kako god, poenta je u manjoj ceni od ED-a kao i nešto manjoj potrošnji kod starijih mašina.
Tehnička pogodnost nije primarna ideja.
 
Po uzoru na neke od zemalja EU. Najbliži primer je u Hrvatskoj gde postoji tzv. "plavi" dizel što je otprilike nešto kao D1 (nekadašnji). Sadržaj sumpora je ograničen na 0,1% (1000ppm) što je 10x manja granica (u praksi 5x manje) od D2. Dakle nešto kao (u Švedskoj postojalo, davno) "Euro 2" dizel. Da podsetim Euro 3 dizel ima ograničenje od 350ppm. Kako god, poenta je u manjoj ceni od ED-a kao i nešto manjoj potrošnji kod starijih mašina.
Tehnička pogodnost nije primarna ideja.

Fala bogu pa su modernizirali u HR plavu na euro 5 jer ono je bilo voda.
Traktor trošio više znao sam natočiti i u auto i potrošnja jako veća .
Pumpe stradavale od nje sad me baš zanima kakva je nova.
 
Ja danas preručivao jedno bure od 1000litara u 5 običnih buradi.Na dnu tog velikog ostalo 25litara gustog mutnog(belkastog) taloga.Pre nego sam jesenas punio to bure bilo je detaljno oprano i posušeno.Eto toliko o kvalitetu tog regresiranog goriva.
 
Tako se meni od plave skupljalo u čašici na 533 koma bog zna što je ... :osmeh:

Eto razlike između teorije i prakse. Umesto malo boljeg goriva, ono je mnogo lošije.
Verovatno ima previše bio-dizela a i uopšte je (izgleda) sakupljano od ostataka pa samo da se uklopi u nekakve norme (a možda i ne). Nadam se da kod nas toga neće biti i da će za poljoprivredu da se isporučuje bivši D1 ili nešto slično.
D2 goriva ima još uvek, sigurno do polovine godine, verovatno i do kraja. Treba iskoristiti (doduše ima i ložaka mada se ELLU manje isplati jer je skoro ED).
Vodite računa da gorivo može da se skladišti maksimalno 6 meseci (i to u idealnim uslovima). Može i više ali je gubitak kvaliteta veliki.
Da ponovim ono od ranije:
Za Euro 3 motore pa naviše ED (za E3 može i "euroložak") za starije .... ko kako hoće i može. Može se iskoristiti D2 dok ga ima makar za ovu sezonu.
 
Eto razlike između teorije i prakse. Umesto malo boljeg goriva, ono je mnogo lošije.
Verovatno ima previše bio-dizela a i uopšte je (izgleda) sakupljano od ostataka pa samo da se uklopi u nekakve norme (a možda i ne). Nadam se da kod nas toga neće biti i da će za poljoprivredu da se isporučuje bivši D1 ili nešto slično.
D2 goriva ima još uvek, sigurno do polovine godine, verovatno i do kraja. Treba iskoristiti (doduše ima i ložaka mada se ELLU manje isplati jer je skoro ED).
Vodite računa da gorivo može da se skladišti maksimalno 6 meseci (i to u idealnim uslovima). Može i više ali je gubitak kvaliteta veliki.
Da ponovim ono od ranije:
Za Euro 3 motore pa naviše ED (za E3 može i "euroložak") za starije .... ko kako hoće i može. Može se iskoristiti D2 dok ga ima makar za ovu sezonu.

Sad ce kod nas biti euro 5 veselim se tomu bar je za razliku od onoga gorivo jer ono je baš nikakvo troši se ko ludo.
A skužio sam po autu golf troši 5 litara a ovoga oko 7 do 8 što je previše.
Na kraju ispalo da traktor nije neki potrošač nego gorivo loše.
A možu da nam rade i prodaju što hoće.
 
posto uskoro nece biti d2 na pumpama,i bice samo ED,pitam se koliko je to bezbedno da se sipa u traktore sa klasicnom bosh pumpom? da li treba dodavati i neki procenat ulja u ED da ne bi pumpa stradala?
 
Nema ni kod nas D2.Ima ložaka on je 145.00 rsd i Euro diesel po 152.00 rsd.Do pre mesec dana bilo je i bio dizela po 138.00 rsd ali ga sada nema.Bio dizel nije bio loš,sipao sam ga u auto samo što mirišu kokice.
 
kod mene samo euro dizel po ceni 156 din,nema D2 ni ložaka... Ja sam sipao u traktore 533 i Ursus, videcemo kakva ce biti potrosnja, za sada ne znam... Inace sipao sam cist ED, ne znam dal da dodam malo ulja.
 
kod nas na 1 od tri pumpe u blizini vise nema i nece biti D2,sad mi preostajw u Bosni pun rezervoar auta i jedna kanta pa sta bude....
 
Nazad
Vrh