Dizel D-2 i Eurodizel razlika

Ja sam danas upalio moju rakovicu na -10,sipano crveno loz ulje bez bilo kakve mesavine,posle kraceg verglanja upalio je.:osmeh:
 
Prije dva dana u Bijeljini je izmjereno rekordnih -26 stepeni, u devet ujutru sam palio auto u koji se vec godinama sipa loza, i nije htio startovati, auto je samo pod nastresnicom. Normalno prvo sam posumnjao u gorivo pa sam pretresao cio vod , od usisa u rezervoaru do dizni i loza nigdje nije bila "stegnuta" tj sa izdvojenim parafinom. Ispostavilo se da su pocrkali grijaci, i kad sam ih zamijenio auto je upalilo, znaci toliko o loz ulju i njegovom ometanju motora u startovanju.Da napomenem da je loza jarko crvene boje i da je rijec o golfu starom preko 20 god.
 
Sova nemoz ti uporediti golfa2. i danasnja vozila:osmeh:
Inace po ovoj hladnoci imam problem,sipan je u plasticne flase zuti lozak i euro dizel od prevoznika goriva "novokom" ostavljene na snegu prekjuce na -22 i oba se zgusnula jednako inace puno puta sam uzimao od njih ed i sipao u JD bez problema gorivo je inace bez boje, sa filterima nikad problema.a imao sam samo reci hvale za njihov ed...sad hmm
 
ed tacka filtrivosti je do -17 posle toga se dodaje aditiv , znaci aditiv za vreme zime i nema problema a i nije neki izdatak.
 
Komšija ima na 549 rotacionu pumpu visokog pritiska.Došao je do veće količine evro dizela pa ga interesuje koliko da doda ulja dvotaktola.
 
u traktore sa linijskim pumpama i nemora ulje u euro dizel....ali sa rotacionim je pozeljno zbog podmazivanja pumpe...
 
Ukoliko je ED po (svim) propisima onda ne treba ništa da mu se dodaje.
U svim ozbiljnijim zemljama (recimo Nemačka) ED se može sipati i u motore starije od 50god.
Zvanično je i kod nas tako.
Ipak ...
Sama činjenica da postoji D2 i to da 99% ljudi (osim zimi) ne sipa ED u starije motore, prosto nameće misao da se svi potrebni aditivi ne dodaju.
Više bih voleo da verujem, pa onda i verujem da je situacija obratna i da se potrebni aditivi dodaju.
Možda i zbog toga što sam protivnik dodavanja bilo čega u gorivo ako baš ne mora.
Postoje čak i aditivi za podmazivanje pumpe (liqui moly) pa je to možda i najbolji način za nesigurne (makar i skuplji).

Ponavaljam, 2T ulje nije da se dodaje u naftu, ali neće baš (mnogo) ni da škodi.

Ipak, ako nešto dodajete (za podmazivanje pumpe) onda je (osim pomenutog aditiva) još i najbolje da to bude 2T ulje (bolje nego: ATF, bazno ulje i slično).
Najbolje je koristiti što kvalitetnije (polu sintetičko ili čak sintetičko) 2T ulje, sa što manje pepela (po pravilu PS ulja imaju manje od mineralnih, i obično su "bezdimna" tj. smanjuju količinu dima).
1:100 je maksimum koji bi dodavao, a za optimum smatram već pominjanih 0,5lit. na 100lit. ili litar na bure (1:200), možda čak i manje.

PS 2T ujla su obično crvena pa postoji problem dokazivanja da je ED a ne Ložak u rezervoaru. Ipak u onako malim koncentracijama razlika u boji je očigledna (više će biti "roze" nego crvena).
 
Čak i bolji jer se dešavalo da se zimi zamrzne ED u automobilu koji ga koristi kao pogonsko gorivo.Toliko o kvalitetu a o ceni da ne pišem.
 
Ja sam u mog zelenog posle ED sipao zuti lozak ili evro lozak kako ga neki krste i potrosnja se smanjila za nekih 20-ak %.. Sipao sam to gorivo iz razloga sto je garancija istekla a motor nije ni CR ni pumpa-dizna vec klasican turbo-dizel sa direktnim ubrizgavanjem. Nastavljam da ga sipam dokle god ga bude.
 
otkad je stigao jeftin dizel traktori poceli da dime ida trose vise, u noviji Mahindra traktor sipam zuti EULU najlepse radi i najmanje trosi sa njim.Nazalost ponovo poskupljuje::jako_besan::
 
Žuti ložak je odličan ali na žalost stiže akciza i na njega pa će biti bar kao D2 ako ne i ED.
Odluka je već doneta ali mislim da je još par dana (ako je uopšte) ostalo ... dok se objavi u služenom glasniku ili takon nešto.
 
Kako je najavljeno od 2013. neće više biti ni D2 a kamoli ložaka (tj. biće "evro" ali uz veliku akcizu sa cenom bliskoj ED-u).
Od kako je proradila rekonstruisana rafinerija Pančevo sve je više "euro" derivata. Na primer kod mene je na većoj njihovoj pumpi bilo obe vrste benzina (Evropremium i BMB95) a sada samo "Evro" a na drugoj gde nije bilo "evro" derivata sada samo njega i ima (i propade ušteda od 7-8din. po litru).
Za dizel nisam pogledao ali verovatno će se još neko vreme vrteti D2, dok ne potroše zalilhe.
Sad počinje priča - da li će ED biti potpuno aditiviran i za strije motore? U početku sigurno hoće a za kasnije (par godina) ćemo tek videti (šta nas čeka).
 
Kod nas u RS, vec duze vrijeme ne postoji u prodaji d2, vec samo ED i loz ulje crvene boje. Traktori (imt) rekao bih manje trose ovog LU, stim da cak ni prosle godine kad je jedno jutro bilo -26"C ovaj lozak je ostao tecan, tj nije se izdvojio parafin, vjerovatno je pun petroleja ili kerozina.Da, kod nas sipaju taj lozak na pumpi direktno u rezervoar, nije bitno cega aviona, kamiona, auta camca...
 
Nazad
Vrh