Dizel D-2 i Eurodizel razlika

I jeste, ali "Euro 2.5" (može da uslovno prođe i kao Euro 3, vidi prethodne post-ove).

Ja druze radim u rafineriji nafte u Brodu(RS) u laboratoriji i iskreno nikad cuo nisam za Euro 2.5 :) euro 3 se farba i dobijas loz ulje ekstra lako(LUEL) isto je sve jedino razlika je ta sto je loz ulje ofarbano.

Ne znam dal je istina ali čuo sam od par njih da je žuto ložulje bolji od D2.

D2 ili EURO 3 zavisi od rafinerije do rafinerije se farba i dobijes to loz ulje,isto kao sto sam gore naveo nema nikakve razlike osim sto je ofarbano pa ne znam zasto bi bilo bolje od D2.
 
Naravno da Euro 2.5 ne postoji ali moram da primetim da niste primetili NAVODNIKE (valjda je time trebalo da bude jasno).
Radili u rafineriji ili na Enterprajzu, svejedno, možda iz vaše rafinerije stiže prefarbani Euro 3 ili Euro 5, to ne mogu da tvrdim ali odgovorno mogu da tvrdim da su specifikacije za ekstra lako(LUEL) lošije od onih za Euro 3 dizel i da ne ispunjavaju EN 590:1999.
Osim specifikacija od prijatelja sam dobio nekoliko analiza istog koje prevazilaze specifikacije za Ekstra lako lož ulje ali i dalje ne ispunjavaju specifikacije dizel goriva za "Euro 3" (koji takođe ne postoji baš kao i "euro 2.5" jer je to kolokvijalni naziv, ispravno je reći dizel goriva po EN 590:1999 standardu).
Ovim sam hteo da naglasim da je ELLU "bolje" od EN 590:1993 ("Euro 2") goriva a lošije od EN 590:1999 ("Euro 3").
I ako se uzme u obzir da za ELLU nema specifikacije za cetanski indeks (i ne analizira se po ovome) i da je obojeno, vlasnici motora po "Euro 3" normama ne bi trebalo da koriste ELLU, bar ne stalno ili makar mešano sa "Euro 5" (EN 590:2009).
Za starije motore naravno da je O.K.
Obično LU i D2 jesu isto (mada ne mora da bude, ali manje rafinerije tako to rade, boje D2 da bi dobili LU).
Uvozni ELLU (iz EU) nije isto što i dizel po EN 590:1999 a šta rade u manjim rafinerijama to je druga stvar (nedostatak pravih frakcija i uopšte kapaciteta za veći broj derivata različitog kvaliteta i namene).
Zapravo, kako više niko (i "slovima" NIKO, bar u Evropi) ne proizvodi Euro 3 (čak je i Euro 4 retkost, u Rusiji se proizvodi), sva je logika da se ELLU dobija na nekoliko načina (recimo preskakanjem dodatne faze odsumporavanja pri proizvodnji ED) pre nego bojenjem ED-a. Eventualno bi se moglo dobiti mešanjem ED-a sa nekim lošijim gorivom u samoj rafineriji (uz dodatak boje).
Šta ko radi u rafineriji njegova je stvar i sve je legalno dok su ispunjeni zahtevi kvaliteta propisani standardima.
Moj je savet da se za Euro 3 motore ELLU bar meša (pola-pola) sa ED ali to sam već rekao a ko kako hoće.
U Euro 4 motore ne bih sipao ELLU. Nikako.
 
Juce sam morao na mom traktoru da zamenim filtere nafte jer mi se zacepio pred filter koji sam ugradio ipred ac pumpe radi preventive.Dakle na 120 radnih sati uz koriscenje iskljucivo euro dizela pred filter je zablokirao i traktor se ugasio sto je i ok jer sam ga stavio bas iz tih razloga da ne uvlaci smece u ostali deo sistema ali sam radi preventive zamenio i filtere.
U prvom filteru je ipak i pored pred filtera bilo necistoce i to vrlo malo a u drugom je bilo besprekorno cisto dakle sistem je spasen od necistoce.
Mogu zamisliti sta sve uvuce u pumpu kod onih koji sipaju d 2 , loz ulje i ostale derivate.
Inace servise radim na svakih 100 sati ali sam sad bas hteo da vidim koliko moze preko toga da izdrzi i eto pokazalo se da je 100 sati taman.
Prvi filter uvek stavljam da ima bocnu filtraciju( unico, champion , knecht) a onaj drugi da ima element sa namotanim papirom ( bosch)
 
kupio sam loz ulje po 90 i 93din , e sad posto ga nisam jos koristio zimi,plasim se sipati u auto/traktor da ne bi doslo do zacepljivanja filtera zbog parafina,iako je u buradima i ocedjeno je ,najverovatnije je da cu ga koristiti samo posle zime,kad pocnu radovi,i zanima me kakva je razlika u energiji ova dva goriva? misim na d2 i loz?
 
Nek ti je bog u pomoci kad taj tvoj spricer napravi papazjaniju u sistemu ubrizgavanja.Presesce ti tad svaka usteda.

Naravno.

Jedno je traktor sa Euro 3 motorom (gde EVENTUALNO može) a drugo C-MAX iz 2009. (Euro 5 motor, automobilski).

Nikako ovo ne radite (ili makar ne pokušavajte kući, jer bi za TV emisiju i prošlo ali dugoročno nikako ne i koštaće "kao Sv.Petra kajgana").
 
Jesenas sam bio kod covjeka koji je kupio u aprilu_maju mjesecu nov JD 6630 i krka u njega redovno lozu.
 
Pitanje za sve!! Dali u pasata b5 98 godiste 1.9 tdi 66kw AHU motor smem da sipam loz-ulje? Nisam siguran dali je euro 3 motor:sta: Dosad sam stalno sipao euro-dizel ali mnogo ::novac::za litar.
 
Pitanje za sve!! Dali u pasata b5 98 godiste 1.9 tdi 66kw AHU motor smem da sipam loz-ulje? Nisam siguran dali je euro 3 motor:sta: Dosad sam stalno sipao euro-dizel ali mnogo ::novac::za litar.
Nemoj sipati jer kada ti ode nesto pumpa,dizna platices puno vise nego sto si ustedeo na razlici eurodizel-lozulje
 
Može da se sipa jer nema PD sistem već klasičnu boš pumpu i dizne.Ima drugar takvog Passata i sipa D2 ili ložak kako kad.
 
Malo sutra je to "ko novo" a na cega lici sistem ubrizgavanja sam bog zna.
ja se tebi izvinjavam vidim da si strucnjak na nevidjeno...svaka ti cast
Ponavljam,auto je 98' 290.000 je presao,pola godine vec vozim na cist lozak( pre toga sam ga vozio na D-2),2002 sam ga nekoliko meseci vozio na cist Biodizel drugar mi je napravio pogon za preradu od otpadnog ulja i moj auto je bio test vozilo.Na relacijama do Nemacke ili Grcke prosecno trosi 5,6 litara tako da meni nije potreban komentar stucnjaka na nevidjeno ( od 2002 sam mu i protokomer iskljucio jer je to slaba tacka na tim modelima tog godista)
 
Može da se sipa jer nema PD sistem već klasičnu boš pumpu i dizne.Ima drugar takvog Passata i sipa D2 ili ložak kako kad.
Tako je motor ima direktno ubrizgavanje ali ima klasicnu bos pumpu. Koliko dugo tvoj drugar sipa loz ulje u pasata b5 i nema problema? Hvala

---------- Poruka napisana u 15:51 ---------- Prethodna poruka je at 15:45 ----------

ja se tebi izvinjavam vidim da si strucnjak na nevidjeno...svaka ti cast
Ponavljam,auto je 98' 290.000 je presao,pola godine vec vozim na cist lozak( pre toga sam ga vozio na D-2),2002 sam ga nekoliko meseci vozio na cist Biodizel drugar mi je napravio pogon za preradu od otpadnog ulja i moj auto je bio test vozilo.Na relacijama do Nemacke ili Grcke prosecno trosi 5,6 litara tako da meni nije potreban komentar stucnjaka na nevidjeno ( od 2002 sam mu i protokomer iskljucio jer je to slaba tacka na tim modelima tog godista)
Koliko si km presao sa loz uljem i gde sipas na kojim pumpama a da nemas problema? Ja imam nameru da sipam loz ulje u svog pasata b5 1.9 TDI 66kw AHU motor ali nisam smeo dok ne cujem iskustva drugih. Motor je presao 210 000 km i bukvalno je kao nov pa me muci to da nesto nezeznem sa loz uljem... Hvala.
 
Ložak je ofarbani D2 tako da oko toga nemajte brige.Drugar ga vozi već nekoliko godina na D2 a počeo je proletos da sipa i Ložak.Ja recimo sipam u Audija 1.6TD takođe ložak i to godinama.Da li direktno na pumpi da li iz bureta svejedno je.
 
Nazad
Vrh