Dizel D-2 i Eurodizel razlika

nisam bas siguran al mislim da je VW Golf III nije u pitanju veliki potrosac nego kvalitet goriv,nazalost zakon nije na nasoj strani.
 
Evo već par dana fest vozim na čisto euro lož ulje.Nisam primetio da mi traktori išta lošije rade ,a čak mi se čini da je i potrošnja manja nego obično.
 
ja imam neki žuti ložak kao zejtin radi izuzetno
čak šta više fantastično
 
Ja ponavljam da ja vozim na lozu vec 30godina i strogo je zabranjeno sipanje loze a kazne su cak oduzimanje vozila i bilo je toga ali na privatnoj njivi mogu voziti na mazut ako vozilo moze trositi jer loza je nafta bez poreza sa manjom cetanskom vrednosti i dodana boja drugo nista dok kod nafte svak uzme svoj"dio kolaca"i eto astronomske cijene.Naravno manje je filtrirana tako da se dvaput u godinio filter goriva mijenja a ne jednom(u mom slucaju)a ulje i filter prije 100sati nego na dizelu iz preventive.
 
Care, pravi si CAR.
Uspeo si da sve kažeš u (manje od) 100 reči.
Više detalja bi bilo zamorno, ovo je sve što treba znati za starije modele motora.

Ipak mala dopuna za novije motore:
Kao ni D2 ni Lož nije da se sipa u iole novije motore. Euro 3 i noviji - nikako. Euro 2 tu i tamo, makar leti ili mešati.
Čak ni "Euro Lož". Liči na ED (ali, kako sam već rekao - nije).
Euro Lož je najbliži dobrom Euro 2 dizelu (uz manji cetanski indeks i obojen), mada po mnogim osobinama ispunjava i Euro 3 norme pa čak i Euro 4. Sumpor mu je ograničen na 0,1% (1000ppm) ali ga u praksi ima 600 do 800ppm.
To je negde duplo više od Euro 3 zahteva.
Ovim bi tek uz mešanje sa ED (recimo kao špricer "pola-pola") mogao da se koristi u Euro 3 motorima.

Češće menjanje filtera goriva se podrazumeva (duplo češće) kako je već rečeno.
Ulje se u slučaju ED/ELU kombinacije čak i ne mora ranije menjati ili na 80% od predviđenog.
Kod slučaja D2/LU dobro je menjati na 2/3.
Ako je D2/Euro LU onda ne morate skraćivati interval zamene ulja, pa čak ni filtera goriva.

---------- Poruka napisana u 10:33 ---------- Prethodna poruka je at 10:25 ----------

Može se i diskusija ED protiv(u) D2 svesti na manje od 100 reči :osmeh:
Iako nije baš zanimljivo (nije diskusija).
U mojoj korespodenciji sa prijateljem Ragazzonijem i traženju šta bi EVENTUALNO bilo negativno pri korišćenju ED-a kod starijih motora (inače ima još tvrđi stav da se ED može, ali ne mora (iako treba), koristiti, kod starijih motora).
Priča se svodi na (tek) 65 reči, pa da ga citiram:
"ED ima nešto veći cetanski broj, i manju količinu parafina koji je katalizator brzine fronta plamena, pa samim tim obični dizeli imaju nešto tvrđi i bučniji rad, kada se koristi ED jer nemaju elektroniku da reguliše ugao predubrizgavanja. No to ja ne vidim kao problem, naprotiv, daleko je bliži ED idealnom gorivu za te motore, nego što je današnji D2 ili LOŽ ulje na pumpama."
Naravno trebalo bi bar 5-10x toliko za celu priču ali ovo je dovoljno. Ako je to (a jeste) sve što može da se desi loše (uz curenja trulih zaptivki) nema mnogo razloga izbegavati ED osim ekonomskih. Naravno zimi je velika korist od ED-a jer se može koristiti i do -20 ili -25cel. što običan dizel čak i sa aditivima teško može (tek do -15 ili eventualno -20cel.).
 
ne mrzne ni loz ulje zimi uz adekvatno mijesanje sa benzinom ili petrolejom na -25 a vozilo koje koristi "naftu" manje cetanske vrednosti samo u otezanim uslovima povecava potrosnju u postotcima nasprem nafte sa vecom cetanskom vrednosti.Gresim li?a i to se da rijesiti dodatnim podmazivanjem a sta se tice euro 3,4 motora sve se to rijesi od katalizatora do komora a sad sumpor ostaje nekoj "trecoj"instituciji o kojoj ja nevodim brigu.
 
Da, da ... stari dobri benzin ili petrolej u dizel (10-tak %) i "nema zime". Može, zašto da ne.
(O ovome sam pisao skoro ali ne na ovom forumu. Ovde ipak traba znati za razliku od ED-a i aditiva)
O ekologiji ... bi više brinuli da sama država to ne vidi kao čist biznis. Jest' brinu oni ... ko o lanjskom snegu.
Doduše, to ne znači da ne bi i mi ali u celoj priči sve te Euro norme su takođe više biznis (ne kažem da nisu korisne). Situacija na planeti nije vesela ali Euro norme to ne da neće popraviti nego ni blizu. Ako im je stalo mogli su još pre 30 godina da počnu sa uvođenjem gorivnih ćelija (prva vozila, makar komercijalna, prototipovi, bili su baš traktori još davnih 60-tih godina) ovako ćemo do toga stići tek posle 100 godina od prototipa (baš "visoko-tehnološki" i ekološki). Naravno zaštita (zagađivačkih) industrija, pa preterana. Neka hvala, ondosno samo što mora (nametnuto je).
Potrošnja D2 može biti i niža od ED-a ili LU od D2, nema strogog pravila (ima o tome ranije u temi pa da ne ponavljam). U principu (naročito kod normalnih uslova) razlike nisu velike (ili bar ne traba da budu).
 
Nek gospoda smanje cijene plinskog ulja i mi cemo biti posteniji ovako je borba za opstanak.
 
To se kod nas kaze "sipanje prasine u oci" kad nas zajebavaju pa i mi cemo njih.Tko moze administraciju nahraniti imaju velik"zalogaj".
Ako imas jos gdje trafo ulja nabaviti i sisni dvije litre na bacvu njega i neboj se da bolje maze ili obicnog motornog na bacvu 3 litre nekog najjeftinijeg pa reci Care zajebo si me jb svoju mamu neradi mi traktor kako treba i puno trosi.
 
To se kod nas kaze "sipanje prasine u oci" kad nas zajebavaju pa i mi cemo njih.Tko moze administraciju nahraniti imaju velik"zalogaj".
Ako imas jos gdje trafo ulja nabaviti i sisni dvije litre na bacvu njega i neboj se da bolje maze ili obicnog motornog na bacvu 3 litre nekog najjeftinijeg pa reci Care zajebo si me jb svoju mamu neradi mi traktor kako treba i puno trosi.

Za prvi pasus - tako je!
Za drugi se baš i ne slažem ali nećemo se valjda zbog toga svađati.
Ako je iz bureta dovoljnog kvaliteta, još malo preko mu neće faliti ali one 3 litre su bačene pare.
Trafo ulje ... aditivi iz njega nisu posebno od koristi (osim oksidacione stabilnosti), da se mešaju sa motornim, uglavnom da.
Aktuelna trafo ulja su uglavnom naftenska ili kombinacija naftenska bazna ulja/HC base stock.
Kao takva zaista imaju kvalitetnu bazu (slično sintetičkim motornim uljima). Ipak sa 1% nećete bog zna šta postići.
Uopšte gledano, to nije preporučljivo (i iz drugih razloga), naročito zbog toga što motorna ulja delom sagore u komori.
Ako koristite S3 ulja u starom traktoru, to je O.K. ako bi ste da poboljšate ulje dodajte neko API CI-4 (SHPD) makar u odnosu 1:10, preko toga (manji %) neće mnogo pomoći. Što ne košta nije od koristi. Može i ništa da ne košta.
 
Svaka cast,ali masnoce malo neskodi ali rekao sam malo,davne 1993 su ljudi busili-krali naftovode i ugradjivali ventile pa vukli sa cisternama kuci sirovu naftu pekli na rakiski kotao i traktori su isli i isli nikad nijedan do sada nije zaribao osim dotrajao.Bilo je tu i nekakvog benzina ali tada Lade su to sve gutale pa se naslo i ulja za lanac od ostatka ma svega je bilo i radilo se.Samo ovo sam sad spomenuo ali jednostavno mi se vise neda polemizirati o tome.Sta se mene tice zema je zavrsena.
 
Naravno.
I što se mene tiče. Pre kraja samo jedna rečenica:
U kontekstu vašeg poslednjeg post-a (ranije ipak samo indirektno) sasvim je O.K.

P.S.
Taman sam mislio da se su '90-te prošle i vratiti se neće, kad me danas nešto podseti na to.
Odem lepo na pumpu da tankiram TNG, kad na NIS-u gužva nenormalna. Odem do Luk-a, tamo cisterna.
Vratim se na pređašnu. Dok čekam red, razgovaram sa ljudima a na moje pitanje kako to da zbog jedne cisterne u ovo vreme tolika gužva (oko 11:30) onaj ispred mene u redu kaže - ala si ti bre naivan, pa sad ti je 3% popusta na gorivo, uvek ti je gužva od 11-12h (ono nisam naivan ali sam mislio da je prošlo 12h, nisam pogledao sat).
E to je zaista tužno. LJudi sipaju za 500 do 1000din. benzin i do 1500 (nema šta da sipaš više za 'iljadarku).
I čekaju 45min. da bi uštedeli 15, 20 ili 45din. (dobro ovo zadnje je vekna hleba, kilo brašna, mada samo na akciji). Ipak za 15din. gurati auto i čekati 7-8 vozila. E 'de smo stigli (ili se zapravo i nismo mrdnuli).
Tuga, jad i čemer ...
 
Kriza je brate i ljudi su primorani da svasta rade a pojedine budale zamijeraju ljudima a izgladnili nisu nit su se dalje pomakli od kravice i njivice a i nista neznaju.
 
Nazad
Vrh