Dizel D-2 i Eurodizel razlika

јуче ујутро ми смрзо парафин у д2, зезо сам се до пола 12 док нисам отопио и док је трактор почео да ради па сам после сипао д2 - ЕД пола-пола, ваљда ће да реши проблем
е сад видео сам да се код нас појавио ложак по 95, каква би с њим била ситуација по том питању ?
 
do-12 nebi trebao mrznuti a mislim da nije problem usuti 10%benzina-petroleja zavisi sta je jeftinije s pocetka zime a poslje koncentrat pojacati.
 
Zemo kod Karasija je bio taj žuti i čujem da se mnogi žale.U centru na Lukoilu je crveno lož ulje za koje kažu da je mnogo bolje.Kod Kneza je najjeftinije ali ne znam kakvo je.
 
ja sam ove jeseni koristio 0k0 5000l zutogloz ulja bez problema cist ko suza
 
ljudi stavljajte aditiv u dizel,loz ulje i nema problema sa smrzavanjem. ja kupio neki dan 230,00 za 200l nafte i palim traktor bez problema, inace parafin se izdvaja na -6(cini mi se) a ima ga i u euro dizelu
 
Zasto treba u rezervaru dovoljno je na filteru ali sta ce ti i to ako se smrzne u rezervaru,neznam zasto mudrujete i zajebavate se unististe filtere jel problem usuti 10%benzina na kolicinu nafte i metnuti sad novi filter.
 
Poslednja izmena:
pa Care ako na dan potrosim 200 litara nafte onda i jeste problem...malo digitron i odmah ces videti.....
 
Nije potrebno toliko benzina (za sada). Dovoljno je i 1-2% (litar na 50 do 100 litara nafte), bar za sada.
Nekih 4-5% i za do -20cel. a 10% samo za ispod -20cel. (bezolovni i kerozin zbog visoke oktanske vrednosti ne bih ni išao više od 5-6%). Petrolej treba ići u većoj koncentraciji (recimo već sad 2,5-3% pa posle i do 10%).
Baš zbog ovoga bi specijalni aditivi mogli da budu i ekonomičnije rešenje.
Jeste da je glavni deo kerozin (ali vrlo čist) ali ima tu i nešto (benzinskih) rastvarača koji pojačavaju dejstvo.
Domaći proizvođači imaju sasvim kvalitetan proizvod (praktično isti, uz zanemarljive razlike).
Za sada je litar na kubik (1000lit.) dovoljno jer štiti do -15cel. 2dl na bure, ne može biti skupo.
Odnos 1:1000 se može držati skoro celu zimu ali je 1:500 (te zaštita do -22 cel.) dovoljna i za CELU zimu.
Onih 1:400 (kako se FAM-ov i zove) je za do -25cel. i više je za svaki slučaj. To je opet tek pola litara na bure.
Više svakako nije potrebno 1:250 ili maskimalnih 1:200 (litar na bure) ali je i za do -30cel.
Da podsetim, aditivi su:
FAM Dizel 400, Galax Dizel Flow -30, Nisotec Dizel Flow.
Praktično je to isti proizvod i dovoljno kvalitetan da vam strani ne trebaju.
Koristite ih preventivno a ne kada se parafin već izdvoji.
Za Euro 3 a naročito Euro 4 motore koristite samo ED i nema problema. "Zimski" ED izdržava i svih -25cel. (između -20 i -25) tako da vam više od toga i ne treba.
Pola-pola (D2/ložak - ED) je tek do nekih -12 ili max. -15cel. (nije baš aritmetička sredina).
Inače D2 "steže" kako neko reče na -6cel. (standardom), odnosno u praksi stepen-dva, gore-dole.
Ložak se slično ponaša a čak i "Euro" ložak ne izdržava više od -10cel. (eventualno -15cel.) kao i "letnji" ED.
No zavisi da li je za spoljne rezervoare ili podzemne. Mislim da se prodaje standardni koji neće izdržati -20cel.
Već je vreme za ED ili dodatke u D2.
 
ја сам користио - и још користим овај ФАМ, али ми је прошле године замрзла нафта - парафин у таложнику, сад га исто додајем, и сипам у задње време кад год прођем поред пумпе 1500дин д2 и 500дин ЕД, ваљда ће да издржи да ме не зеза бар док не завршим орање, после нек се леди..
 
Evo da i ja malo podelim svoja iskustva kvalitetu goriva ove sezone.


Euro dizel sam kao i nekolicina prijatelja kupovao kod "lopova" po ceni 90-100 din. Sipao u VW Passat B5, u koji nikad nista drugo nije ni sipano sem eurodizela. Potrošnja standardna 6l na 100km, auto isto radi, znači to je to.
Isto taj Euro dizel sipao ja, kao i moji prijatelji u traktore i kombajne (jer bilo nam jeftinije nego D2 na pupmpi, a lože nije bilo).
Komšija prvi put sa kombajnom mislio da mu bušan rezervoar. IMT 577 sa silo kombajnom se ugasio u njivi (nestalo goriva), u kojoj je sa d2 trošio mnogo manje. Mercedes 250d (124) takođe trošio puno tog euro dizela.

Znači rezultat je sledeći:

Eurodizel
1999 . godište Passat: sve super savršeno, potrošnja 6l
Imt 539,577,578,588 i Zmaj 142 : Potronja katastrofa velika, nikakva veća snaga nije uočena

E sada, pred oranje, pojavi se u Mačvi ložika na pumpama. Nama najjeftinija na LukOil-u. Crvena neka.
Pitamo prodavca kakvo je to gorivo, on nam kaže da je to u stvari D2, samo je bez akcize, i obojen je, jer inspekcije znaju da čekaju u okolini pumpi i uzimaju uzorke iz kamiona, i kažnjavaju. Ne kažnjavaju pumpe, već one koji teraju na to gorivo. Oni na pumpi ni u ludilu ne smeju da sipaju ložu u rezervoar jer imaju video nadzor koji im inspekcija proverava. Sve u svemu, ne znam nikoga kome su proveravali u njivi dal je loža.

Komšija još nije orao, ali kod mene je 588(Verzija 577) upalio na to gorivo na -6, i ferguson kada smo terali neke svinje isto. Bez grejača, samo vruća voda iz bojlera u hladnjak nasuta i piči. Tako da ima logike ova priča prodavca da je to obojeni D2 bez akcize :)

Potrošnja: Mercedes i traktori mnogo manja potrošnja nego sa eurodizelom, kombajn završio sezonu, pa nije ni sipano, u passat takođe ne sipamo tu ložiku. Ostalo je još par Hektara da se izore što se čeka da nakisne, pa ću videti kako će paliti na nižim temperaturama.

Zaključak je (ovako laički) da treba sipati gorivo za koje je pravljen motor, odnosno ono što je napravljeno da ide na D1 i D2 ide super sa ovom crvenom ložikom, a loše sa Eurodizelom (velika potrošnja)
 
Ljudi ja sam rekao da 30 godina vozim na lozu od kako sam klinac bio sipali smo lozu u traktor i imam cisternu od 2000l kod kuce koju nekoristim kako sam se vratio u HR i koja nije odnesena i samo skuplja hrdju i prasinu jer nije vrijeme da se kupuje tako puno "nafte"od jednom kao nekada kad je bilo iz jednog dzepa se uzme ta cisternica loze za potrebe i miran si dugo vremena.Jutros je kod mene -7 i nema problema sa palenjem sta se tice mrznjenja.Torpedo upali za dvije sekunde a Ursus nemoze jel je "motor na kraju"Auto moj je upalio bez problema.Zna se desiti da se uhvati parafin u filtericu ispod pumpice na traktoru i odvrnes skines ocistis i pustis malo van 1dc da izadje i namontiras i vozi.Pojedini ljudi imaju malu kolicinu goriva u rezervaru pa normalno da se lakse skuplja parafin na maloj kolicini jos metalni rezervari.Ja licno tek na ustaljenoj temperaturi ispod -10 sipam benzina u rezervar na 30l loze 1,5l benzina i nema problema nikad.Auto zna pomrznuti ali ima grijac nafte na ulazu u filter i kad ga upalim malo sacekam da motor protrokelja i kad izmijesa naftu i visak iz filtera ugrijane nafte vrati u rezervar pa uzmijesa i sa onom koja se"sledila"ustvari parafinisala voznja traje i dalje bez problema.Sve se to da srediti i napraviti,dal je problem povgrat vode spojiti sa bakarnom cijevi namotati 3-4kruga oko filtera goriva i vratiti nazad na svoje mijesto gdje ide,meni nije.Znaci onaj prvi start je bitan da upali i poslje sve je rijeseno.Pojedincima je najbolje da si kupe cisternu nafte i ostave da odstoji onnda polako sipati kad se to sve "zbistri"ostatak baciti.

P.S ima i kod nas bisera koji nemaju veze sa zivotom i npr.filter naftte je izlozen i na udaru svih nepogodnosti vremenskih i sad bi momci se vozali e to ne ide,ide ali malo "mozga"i taj problem je rijesen.
 
Care kupi alfu pa neces morati cekati da se auto ''razbudi'' ! :osmeh: Sory za off Ali covek je alfista kao i ja! :sreca:
 
Talent
335 je minimalan potrosac kao Vladimirec mozes reci trosi na kapaljku ljen na gasu na osnovu vladimirca ali stabel traktor za povuci.
Torpedo 45 isto nije velik potrosac ali je za 50%veci od Ursusa.
Ovako meni ne treba jaci traktor od ta 2 cak mi je Torpedo ovaj prejak jer kod nas je zemlja vise nego laka za obradu,na mijestima je teska ali tu se nadje tko ce uzorati to posije se dijetelina i opet mir.
Sinisa Alfa je Alfa i nema auta u dizajnu nad Talijana a ako je "covijek" pametan onda i dugotrajan.
 
Moguće je nije da nije. Ušteda do 5% (mada se navodi i "celih" 6%) goriva je moguća uz dodatke gorivu (pre nego uz neke magnetne ili druge "mašine").
Običan aceton može otprilike toliko da uštedi mada se mora dodavati u većoj količini (cca. 1:1000, nekih 0,1%).
Aceton ipak, mada ne toliko u toj količini, ima i nezgodnu osobinu da rastvara delove plastike i gume (zato se mora dodati u gorivo pa tako razblažen dodavati u rezervoar, mada vremenom skraćuje vek zaptivki, a tek pri 0,2-0,5% iskazuje pun potencijal).
Ovo sa 1 litar na 20 hiljada litara može biti isplativo makar i da je 50-100$ za litar.
Nije baš objašnjeno šta je ali je verovatno neki "super rastvarač" uz (kako navode na sajtu) neke neorganske katalitičke supstance.
Verovatno se kod nas ne može nabaviti.
Veća vrednost ovih dodataka je da daju mnogo bolji izduv (čistiji i ekološki prihvatljiviji) uz relativno malu cenu.
Smanjenje potrošnje je (ipak) skromnije (relano) te je verovatno 2-6% (što se marketinški predstavlja kao 6%) zavisno od uslova rada mašine (vožnje za transportna vozila).
 
Nazad
Vrh