Dizel D-2 i Eurodizel razlika

Šta još ima od priključaka na tom belom rezervoaru?
 
Pre nekoliko godina se u automobilskim novinama prodavao neki uredjaj koji je imao samo dva priključka za gorivo (ulaz i izlaz), pa se navodno benzin kao naelektriše ili jonizuje (tako nešto, ne sećam se tačno) pa se onda navodno bolje meša sa vazuhom, pa bolje sagoreva... itd... izum američke vojske... ili Nase...
Nisam mnogo godina čuo ništa o tome, nije se proslavio...
 
Ovo nema veze sa gorivom, samo na izduvnoj grani ima neka plocica i ovo crevo sto vodi iz hladnjaka. :sta:. Ma oni izgleda culi pirocanci stedljivi pa dosli ako mogu da olade nekoga :haha:
 
Ispada da su isparenja, jer su oni merili temperaturu na izduvnoj grani nekim laserom. Plocica na izduvnoj grani se zagreje pa zagreva vodu. Ali opet mi nista nije jasno kako to utice na potrosnju.
 
иди ори и ако ѕа два месеца не сипаш ни једном гориво дај им лову
 
Ajd' što kraće.
Iako ne treba nipodaštavati bilo šta i tvrditi unpred, ovde je situacija prilično jasna.
Od svega toga nema ništa. Ne znam baš na čemu se bazira uređaj ali 50% sigurno ne može da uštedi. Da je 5% pa da pričamo.
Uzgred svi magneti, jonozatori (ugljovodonici na žalost nisu polarni ili jako malo) i ostalo nije se pokazalo ni u praksi (u teoriji je u startu sumnjivo).
Jedini uređaj (a ima veze sa vodom) koji može da smanji potrošnju goriva je HHO generator. O tome je već dugo diskusija na CBC forumu.
Od skeptika sam prešao u tabor zagovornika jer se ne remeti ni jedan zakon termodinamike. Stvar je donekle slična hibridnom pogonu. Implementacije su obično manje softificirane (nedostaje puno korišćenje energije kočenja i slično) pa su i uštede manje mada bi ušteda trebala da bude 10-20%. Ako ima veze sa tim onda nešto i može da štedi goriva (mada toplota sa izduva ne liči da ima veze sa tim, ali ajde, jeste neka energija a detalji uređaja i princip rada nepoznati).
Ipak, gore pomenutih 10-20% bi moglo da se ostvari pre svega kod automobila (dizel i benzinskih) i to sa tečnim gorivima. Sa TNG je ušteda skromna i verovatno ispod 10%.
Kod teških vozila je teorijski moguće više ali na žalost u praksi to nije potvrđeno i dobijeno je manje.
US Department of Transport tvrdi da je ušteda na kamionima (teretnim vozilima) nekih 4% uz 7% manju emisiju štetnih gasova.
Brojke su konkretno za HHO generatore (elektroliza vode) kod motora SUS.
Ceo izveštaj (na 94 strane) možete pogledati na:
http://www.fmcsa.dot.gov/facts-rese...report/Guidelines-H2-Fuel-in-CMVs-Nov2007.pdf
Mada je tu HHO generator tek jedna od primena. Izveštaj se tiče primene vodonika kod komercijalnih vozila ("vodič za upotrebu vodonika, kao goriva, kod komercijalnih vozila").
Izveštaj (pregled) je zaista ozbiljan dokument i veoma uverljiv. Pokrepljen je "gomilom" naučnih radova i istraživanja često od strane US Department of Energy što je verovatno organizacija sa najvećim budžetom i najjačim kadrom u toj oblasti u svetu.
Mada su neki rezultati nedorečeni i nisu stavili tačku na dalja istraživanja, dobijeno ne može biti daleko od krajnjih dometa. Možda se može dobiti i 8% ali teško i više.
Naravno sve je prosek te su moguća i izvesna odstupanja kod individualne primene.

Ono što je važno da ako jedno od retkih dodatnih uređaja (a relativno prostih) ne može da uštedi više od 10% a čak i softificirani sistemi kod hibridnih vozila ne više od 30% (inače neupotrebljivi kod poljoprivrednih mašina), teško da neki jeftin sistem može više od 5%.

Čak iako je HHO generator (mada ne liči, a trebalo bi da ima gomilu žica pa i elektronike), koji košta otprilike 500€ (a vi nemojte pitati jeli to jer će reći da jeste) je isplativ tek (jako) dugoročno.
500€ je nekih 400lit. dizela. Sa (jedino sigurnih) 4% to vam je čak 10 hiljada litara potrošenih da bi se isplatilo ili makar 5000lit. (mogućih 8% uštede).
To je tek za par godina ...
Moglo bi se rapravljati o isplativosti ali pitanje da li sa onim što su vam ugradili uopšte uštede ima.

Možda ljudi našli kriptonit ili tako nešto pa dopustimo da nije nemoguće (teško da jeste moguće). Pažljivo pratite potrošnju goriva i izbegavajte placebo. Možda nije loše da imate nepristrasnog pomoćnika koji kontroliše uz vas.
Računajte samo utrošeno gorivo, i računajte da bez bar 100h nemate pravu prosečnu potrošnju koju bi uporedili sa prethodnom.

Lično misli da od toga nema ništa (ubeđen sam u to) i samo Vas molim za oprez jer nisu male pare u pitanju.

Ne mora se družina odmah proglasiti krimosima (nisu uzeli pare unapred) ali treba objektivno oceniti ima li pomaka (što je u domenu teorije i u malim procentima).
Naročito vodite računa da vam se potrošnja ne poveća jer neki od onih magnetinih sprava umeju i da povećaju potrošnju do 5% mada uglavnom ne utiču na istu.
 
Danas sam na Lukoil pumpi kupio neko lož ulje sa oznakom evro.Uzeo sam 400 litara po 98 din da probam.Trebam li ga mešati sa dizelom ili može i čisto?
 
I u Kuzminu se pojavio evro lozak,mislim da je to obicna zvaka ....
Cale je do sad sipao cist lozak i rade bez problema,sad cemo nabaviti pravog evro dizela pa ce ici pola/pola.
 
I ovo je jako žuto čak malo vuče i na crveno.Pod prstima nema razlike u odnosu na D2 ali mnogo manje smrdi.
 
Euro ložak je sasvim O.K. i u nivou kvaliteta D2. Za starije mašine je više nego dobro. Ako se prodaje kao LU onda je to i po zakonu i dobro za (sirotinju) raju. Ako je naše lož ulje skoro kao D2 (ili je isto) onda Euro LU može biti samo bolje.
bilo je natpisa u štampi o ovome da je država ovim na šteti (a što nas šiša nema veze), doduše u kontekstu toga da dosta privatnika prodaje Euro LU kao D2 pa se ne plaća akciza (doduše i ovako se ne plaća).
Kad smo već kod toga šta se prodaje kao D2 onda da se osvrnem i na pisanje blic-a od pre neki dan (ima i na CBC forumu). Naime primećen je ogroman porast uvoza baznih ulja u zemlju Srbiju. Količine su jedno 10 puta veće od onoga što se maziva kod nas proizvede. Malo mi je to sumniva količina (150 hiljada tona samo do sad, znači ne za celu godinu) ali nije i nemoguće da je tako.
Disbalans uvoza baznih ulja i proizvodnje maziva postoji već više godina (od 90-tih naovamo) ali nikada nije bio ovoliki. Kako je ovo previše za "obično" falsifikovanje maziva, očigledno da su ova bazna ulja završila u gorivu (D2).
Nadležni (bruka i sramota) navodno traže da im neko pojasni pojam "bazno ulje" (ma nije nego, evo ja ću za neku kintu, ali nije u tome stvar nego se prave ludi) a uže nadležni nisu bili dostupni (kada je pisan tekst).
Radi se o "lakim" (manje viskoznim) baznim uljima koja se mešaju (u nekom odnosu, recimo 10%) sa dizelom.
To za motor dobro nije ali može i da se mnogo ne primeti naročito kod starijih motora.
Umesto što povećavaju akcize, bolje bi im bilo da ih spuste (te da imamo jeftinije gorivo) a da pohvataju ove "genijalce" koji su zaprvo smislili samo "rupu na saksiji" ali kod nas sve može da prođe.
Da se (od sve muke) malo i našalim:
1) Ovo je razlog više da ko ima noviji traktor troši ED a ko ima stariji Euro LU.
2) Sad mi pada u vodu sva teorija da D2 ne podmazuje boš pumpu ništa više od ED. Pored tolikog baznog (mazivog) ulja u sebi definitivno bolje podmazuje (iako još lošije sagoreva).
 
Samo da kazem blago Vama koji zivite u mestima sa vecim brojem benzinskih pumpi.....evo 1 (dovoljan) primer kvaliteta goriva koje se ovde prodaje. Covek stao na pumpu,natocio za 1000 din i zabelezio kilometrazu,posle 28 km auto se ugasilo...toliko o tome..kakva drzava takvo i gorivo.
 
Pa da la zavisi kakvo je i auto ako je neko sa ekstremno velikom potrosnnjom naravno da ce se ugasiti ali ako je sa nalom potrosnjom bice mu koliko oces!:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh