Deutz-Fahr

Ne postoji nesto kao "mal heder". Ako kombajnu fali mase malo se brze poveze i to je to.

DF 35.75 s 3.6m hederom kod kolege radi savrseno dobro. Vikali mu svi da je to "mal heder" za taj kombajn al gle cuda, on kosi vec trecu sezonu s njime. Fahr 1302 isto tako 3.6m heder radi vec 15 godina bez greske a i za njega su pricali da ima manji heder nego 142, da tu mora biti siri...

36.10 se isporucovao s 3.6m hederom po zelji iz tvornice tako da ne pricajte bez veze...
 
Ne postoji nesto kao "mal heder". Ako kombajnu fali mase malo se brze poveze i to je to.

DF 35.75 s 3.6m hederom kod kolege radi savrseno dobro. Vikali mu svi da je to "mal heder" za taj kombajn al gle cuda, on kosi vec trecu sezonu s njime. Fahr 1302 isto tako 3.6m heder radi vec 15 godina bez greske a i za njega su pricali da ima manji heder nego 142, da tu mora biti siri...

36.10 se isporucovao s 3.6m hederom po zelji iz tvornice tako da ne pricajte bez veze...[/QUO
Tvoji postovi su uglavnom ok ali ovoga puta nisi u pravu,zamisli claas lexiona 750 sa hederom 3,6 m ili cetvorobraznim adapterom ??On moze da proguta masu ali kosa ne moze da pokosi jer bi mogao da ide 15 km/h,isto i u kukuruzu,ako se lanci krecu 12 km/h koliko bi taj lexion trebalo da ide sa 4 reda,25 na sat???Bio sam pre desetak godina na nekom predavanju i onda je neki mehanizator objasnjavao kako se na kombajn mogu kaciti maksimum klasa iznad ili ispod hederi i adapteri od propisanih,sve ostalo je budalastina...
 
Znam sta pricam a ti kako zelis. Nisam govorio za kombajne vece klase, ovdje se prica o 36.10 i njegovim mogucnostima.

1302 s 3.6m hederom u danu ima veci ucinak nego 1322 s 4.2m hederom. 1302 ne otkopcava heder cjele sezone a 1322 u svakoj selidbi mora. Kod nas rijetko tko god kupuje kombajn kupuje s 3.6m hederom i svi rade bez ikakvih problema vec godinama. Ne bih pricao u prazno jer ja od toga nemam nista...

36.10 se isporucivao s 3.6m hederom i to je cinjenica. Najlakse je reci "Svabo je glup i nema pojma"... Jasna stvar da moze nositi i raditi s 4.2 i 4.8 al Manjevic pise cesto puta da ima losije puteve tako da je 3.6m pun pogodak posto imam iskustva iz prve ruke s takvim putevima.

Za 36.10 3.6m heder nije mal i s njime radis komforno ko gospodin covjek. Ne moras letjeti po njivi ko manijak, treba slusati stroj kako radi i spram njegovih mogucnosti i raditi.


Evo ga kolegin 35.75 u psenici i jecmu s 3.6m hederom.




36.10 je veci kombajn od ovog s videa ali i on u dobrom usjevu moze raditi normalno s manjim hederom pod uvjetom da je i usjev dobar. kombajn se mora adekvatno "hraniti" masom radi dobrog izvrsaja a mal heder na slaboj psenici to nije u stanju uraditi i tu se slazem da je heder pre mal. Kako svi pisete da imate "rekordje" prinose...
 
Veci je problem u losem usevu,mi smo sad radili kukuruz koji je bio ocajan 1.5 t/ha,idemo 11.5 km/ h i ne moze brze zato sto ga rusi prema napred,brze idemo od privodnih lanaca i ne mogu da postignu a sabirna ravan i sita skoro prazni.Sta da sam imao adapter sa cetiri umesto sest redova,bilo bi stapica i vrhova cokanja zbog nedostatka mase a ne moze brze da se ide.Koji ti kombajn imas?
 
Koji los usjev kad se ovdje pise o psenici 9t/ha?!?

I napisao sam da je u losijem usjevu problem s manjim hederom al to nije problem hedera ni kombajna i ne moze se pricati da je heder premal, nego je usjev pre los... Trazi se opravdanje na krivom mjestu. Pogledaj usjev s mojih videa, kolega je u nasem kraju definitivno na prvom mjestu pa 10 mjesta praznih sto se urednsti usjeva i prinosa tice. I njemu su vikali da je 3.6 mal heder a imao je 1322 s 4.2 i morao je puzati po njvi s njime. Prodao ga je i kupi ovaj kombajn s videa i radi ko covjek.

Ja na zalost imam malog zmaja jer ne radim puno zemlje, (74 jutra) ali radio sam par sezona na 1302 i na 35.40 tako da iskustva imam ali s tudjim kombajnima. I u radu i u popravljanju ;)
 
Manjevic je napisao u psenici sa prinosom od 5-6t po hektaru i kojom brzinom mora da ide 3610 sa 3,6m hederom da bi imao dovoljno mase?
Konedata kaze da je optimalna velicina hedera 4,8 a da moze da nosi od 3,6 pa do 7,2 metara.
 
Procitao sam sta on trazi,nije svake godine isti prinos,kupujes optimalan i heder i adapter,moze da ti bude psenica 10 t/ha a soja 500 kg iste godine,naravno da je bolje kod dobrog useva optimalni ili manji heder,ja pisem o svim uslovima.
 
I ja mislim da je za dati kombajn najbolje optimalni heder jer nije svaka godina ista sa prinosom, da mogao da ides normalno po njivi a ne da letis da bi imao ucinak i masu u kombajnu.
 
U cemu je tolika ogromna razlika 5 ili 6 slamotresa. Motor je jaci CJELIH 30-ak ks od koleginog 35.75. Na 142 macete jace motore pa vicete da se potrosnja smanjuje a sad od jednom jaci motor vise trosi.

Kod mene kao i kod Manjevica je brdovit teren i sam kaze male parcele. onda je manji kombajn dusu dao za takav teren a ne silom prilika kupiti najveci kombajn u selu pa da radi "u prazno".

Prije treba razmisljati u pravcu ako vec trazi nesto s hederom 3.6m zahvata, tad treba i gledati kombajn koji ce taj heder pravilno i iskoristiti. O brzini rada ne vrijedi pricati. Kod nas lik FAHR hidromata vozi toliko brzo da se po nagibu strna vidi u kojem je smjeru kosio psenicu i to strni nagnuto pravo u smjeru kosnje. Nema rasipa ni na hederu ni iz vrsalice, ucinak fenomenalan a potrosnja zanemariva naspram ucinka. DF heder sa SCH reznim uredjajem stigne pokositi sve stu mu se nadje na putu, malo finije se pripremi njiva i samo leti po njivi ako se vec prica o velikom kombajnu s manjim hederom.

Ne znam sto je problem brze voziti kombajn po njivi. Ako je fino uradjena priprema i zemlja se radi domacinski tu nema nikakvog odskakanja, ne vozi se kombajn po brazdama pa da se u kabini skace ko na federu.

Matematika me slabije sluzi ali lako izracunamo da je 3.6m heder uzi od 4.2 za koeficijent 1.16 (16% ako vam je tako lakse). Dakle s manjim hederom se mora brzina povecati za taj koeficijent. Ako s 4.2 ide 5kmh s 3.6 treba ici 5.8kmh. JAOOO, koja suluda brzina, pootpadat ce tockovi s kombajna...

Opet kazem, razmislite prije nego sto krenete nesto pisati. 36.10 je jedan od bojih DF proizvoda i iz tvornice se isporucivao s 3.6m hederom. Netko je to valjda izracunao da moze. mogao bi i uzi heder na njega ali tad bi trag tockova bio siri od samog hedera pa to nema smisla.
 
Izgleda viljuskom... Pa meni je na 5 slamotresa ponekad malo 4,8 jer moram brzo terati a heder onda ne odradjuje posao kako valja.
 
Kod mene je na M1600 je heder 4,2m , i u normalnoj pšenici sa prinosom iznad 3t po kj nema problema sa masom, uspevam da ga nahranim sa povećanjem brzine, ali u slabijoj pšenici je to već reli vožnja. Srećom pa takve slabe pšenice jaaako retko radim :osmeh:.
Jedino je potrošnja nešto veća zbog malog hedera, ali se zato sa njime lakše transportuje :osmeh:
 
Bio sam danas u silbas da gledam 36.10 i New Holland TX34.
Više sam bio zainteresovan za 3610, dosta je dobro stanje, osim razlicitih leti na lancu u uvlacnom grlu. Ali nece ispod 25.500e da ga proda.
Isto je mnogo zanimljivo da je sa 4,8m hederom spoljna mera ista kao na New holland TX34.
A onaj hidro pogon je zakon, samo što ovaj nema jojstic nego palicu na kojoj se može i podizati i spustiti heder, a posebno ima dve ručke za podizanje, spuštanje, guranje, povlačenje vila.


Ja bih mu dao nekih 22-23.000 za njega, tako da cemo videti kasnije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh