Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Zelim ti da sa onim gornjim 5276 ostvaris i vise, ali da budem iskren, ne uliva mi onaj klip bas neko poverenja. Osim mozda ako je u nekom guscem sklopu i da je ipak uspeo kompletno da se oplodi, tj da nema jalovih.
.
Hvala na lepim željama oko prinosa.:ppozdrav:
Oplodnja na ovoj parceli od 5276 je bila odlična ,na par mesta ,koliko sam gledao.Skoro svaki struk ima ovakav ili nešto bolji klip.Treba mu još jedna kiša ,što pre ,kako bi izgurao.Ipak će kraj pokazati .
 
Ko što sam i govorio , a i prošle godine je bilo tako , ne kudite dekalb baš toliko . Za oplodnju u lošim uslovima je smijem slobodno reći br 1. Oće bit na oplodnji u vrućini jalovih stabala , al ako ima klip uglavnom bude dobro popunjen.
Danas mi bio dir. firme uvoznika Dekalba iz Bn , pa smo išli malo u obilazak . Kako dugo nisam bio u njivi ( red obrada , neorano) , ja se već iskuko kako je rano podgorio , kako sam se zezno pa sijo na 15cm , ... Kad smo došli i ušli u dubinu redova i ja sam se iznenadio , 80-90% ima klipove i to 20 redi sa 36 do 40 zrna . Svi su slični i 6120 , i 6089 i 5276. Čak je 5276 i najkrupniji klip.
Da sijo sam tako gusto jer sam planirao navodnjavanje al pošto je bunar tu bio slabiji nego sam mislio samo sam jednom pustio vodu napreskok i to samo 10-15l .
 
Dekalb 5699

2i9gzfl.jpg
[/IMG]
 
Ja sad ne znam ko je ovde lud?,pre mesec dana svi pljuvali na dekalb,a sad odjednom slike dekalba zelen ko u najboljoj godini,aj ziveli i kod mene je takav:ppozdrav::haha:
 
Pa evo da pokušam iznijeti neke zaključke u vezi Dekalba ove godine , a vi me ispravite. Prvi je kreno da podgorijeva i da se uvrće (dal je dobro il nije ? jedni kažu "šta će mu donji listovi uopšte")
Kad je podgorijevanje došlo do klipa tu je uglavnom i stalo. Tamo gdje je zemlja takva ili gdje je kiše ove godine bilo totalno malo tu je izgorio totalno možda i prvi al tu ni nije podgorijevao odozdo nego više odjednom totalno . E sad kako su tu prošli drugi hibridi vidjeće se na kraju . Tamo gdje je došlo malo kiše ili je uspio da ostane u fazi podgorijevanja do klipa pokazalo se da ima dobru oplodnju u tim uslovima. Čak neznači da ga netreba sijati gusto jer procenat jalovih , nevidim da puno zavisi od gustine ima ga i u rjedjem sklopu . Kad vaga kaže svoje znaćemo više.
E da 5783 izgleda stvarno oće idealne uslove , pa ako tog nema treba ga izbjegavati .
 
Pa evo da pokušam iznijeti neke zaključke u vezi Dekalba ove godine , a vi me ispravite.
Moj zaključak je:dekalb hibride,posebno 5783 neću sejati više nikad...ostale hibride možda,ali teško će me ubediti...Momo, postaviću slike za par dana pa ti pokaži tom direktoru uvoznika,pa nam javi kako se on iznenadio....
 
Imamo i mi ovde lokacija gdje nema ništa da se ubere , konkretno npr pionir izgorio totalno , a neki kws odma pored prilično zelen još , al kad udješ dublje i rasperušaš ni on nema zrna.
nekažem da dkc ne izgori prvi od suše , al ako prevagne tolko da jedva ostane živ ipak će biti oplodnja dobra , ako je mrtav onda samo sahrana. Svako će sam procijeniti.
 
Ocigledno da ova godina nije za poredjenje,jer je razlika jako velika od mesta do mesta a kamoli po regionima.
 
@momo,

Pre nekog vremena sam putovao do Brckog. Pored puta je bilo nekoliko ogleda, naravno nisam stajao i obilazio kukuruze, ali ono sto se moglo videti iz auta, to je da nije bilo losijeg ogleda od DKC. Nisam mogao da verujem da drze table, a na nekoliko stotina metara od njih pre i posle, druge dve kuce i kukuruzi kao gora. Razlika kao nebo i zemlja. Naravno, najbitniji je prinos i to cemo cekati, ali da ove godine nesto nije valjalo to je cinjenica. Imao sam prosle godine DKC i nije bilo losiji od N01 i 3381.
 
kad je sadjen ovaj kukuruz?
Sejan je 12-og aprila. . .
A sto se tice 5783 meni nije jasan. . . imam ga na nekoliko parcela. . . i na jednoj parceli za koju sam mislio da je najbolja, izgoreo do klipa, a klipovi pabirci, na drugim parcelama podgoreo samo donja dva lista i zavrsio klip do kraja, i ima mali broj jalovih biljaka. . . Razmislicu da li cu ga sejati sledece godine. .. Inace sve sam sejao na 19cm, a sledece vracam se na staro 21!
 
Posle skoro mesec dana, danas obišao kukuruz.
dkc 4795 sejan na 16 cm.
33eiuip.jpg

30kx0rn.jpg

dos1vt.jpg

Isti hibrid sejan na 18 cm.
2ldhu6x.jpg

2d6qumg.jpg

 
Poslednja izmena:
Proletos nisam uspeo da nabavim 4795 pa sam uzeo 5783.
Iz daleka izgleda nekako a unutra :sta: .Gde je samo mala uvala na parceli skoro da nema klipa.



Na višljim delovima parcele svaki ima klip,čudno.



Ova dva do kutije su sa nižeg dela parcele,a ostali su sa višljeg dela.



Od sve njegove muke napale ga i vaši.



 
Poslednja izmena:
DKC 5783 je izgleda najgori hibrid od svih ove godine. Moj kum ga ima na 2ha , stablo stani pa gledaj , na 19cm , visok , taman , debeo , nije podgorio , ali jalovih možda čak i 70 % , stvarno čudno.
 
Zašto li je budjav na sredini klipa,toga ima i kod mene.Retko ali ima.
Na 4795 nema jalovih...sav sam se danas ''isek'o'' šetajući kroz kukuruze.
@savato
Jeste druga parcela,trebalo bi da bude dobar prinos,pogotovo što nema jalovih.
 
Poslednja izmena:
5783 je i kod nas u ataru katasrofa...budjav,napalo ga je sve sto je moglo,a stabljika bez klipa more...ono sto poseduje klip vecinom su samo sarice,ili kako vec ko zove-znaci nema zrna...ojadio me hibrid strasno!
 
Kad sam bio sa distributerom Dekalba za BiH , pomeno sam mu baš 5783 , da je strašno podbacio ove godine . On mi reče :" lijepo piše u katalogu da je formula 1 , ona pobjedjuje al na trkačkoj pisti , a na makadamu će stići zadnji ".

Neznam šta bi reko na to , mi proizvodjači ćemo sami izvući zaključke za sebe , al djeluje mi da je taj hibrid u našim krajevima namjenjen samo uz intenzivno navodnjavanje , mogli su to i navesti u katalogu a ne pisati neka dvosmislena ,simpatična poredjenja.
 
Nazad
Vrh