Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

abcd0008.jpg
[/IMG]
abcd0005.jpg
[/IMG] Bez reci slike sve govore!!!
abcd0007.jpg
[/IMG]
abcd0009.jpg
[/IMG]
abcd0010.jpg
[/IMG]
abcd0011.jpg
[/IMG]
 
Razumeo ,imam ga na 10 kj.

Ovaj tekst sam kopirao,možda je autor član foruma pa će detaljnije objasniti.
Kukuruz je u Staparu:

juce su mi bili iz dekalba isli smo u obilazak parcela nisu zadovoljni u kakvom je stanju dkc ,jos utvrdjuju uzrok zasto je tako brzo poklekao pred susom ,sumljaju na doradni centar u rumuniji posto smo odande dobili seme,jer kod nas ima parcela dkalba koje se necedu ni brati jer su sade u pcajnom stanju ni kuisa im nemoze pomoci.a meni su rekli da sam preterano nadjubrio i pojavila mi se kukuruzna zlatic na jednoj parceli .
Slika je od autora teksta 10.VII
552465_3469894274272_1779514631_n.jpg
 
I meni se čini da mi je Dekalb , koji je prvi krenuo da podgorijeva , naglo spržen odozdo do blizu klipa i da je tako stao.
Još na nekim njivama sam primjetio taj sada prepoznatljiv izgled DKCa , do pola izgorio a gornja polovina i klip ok. Primjetio sam to i lane ,možda je to osobina na visokoj temperaturi a možda mi se samo čini . Ipak će vaga reći , ako se bude išlo na nju.
 
@kiraj (a i ostali)
bio sam na tom obilasku parcela kada su bila gospoda iz Dekalba. Od pocetka do kraja, i ako je za hvalu mislim da sam im najvise dosadjivao!
Nije tacno da oni tvrde da je seme iz Rumunije problem. Tu buvu je pustio neko od nas. Na kraju otvoreno sam ih pitao da li je to problem na sta su odgovorili da tvrde da je doradni centar u Rumuniji jedan od najmodernijih koje imaju. Takodje je iskljucena (po njima) mogucnost greske u radnoj snazi jer kako kazu da "domacih" u tom doradnom centru skoro i nema!
Za sada su i oni jos uvek optimisti ako u sledecih desetak dana dobijemo kisu, u suprotnom tvrde da niko nece nabrati nista bez obzira na sortu i semensku kucu.
Takodje tvrde da je preterano djubrenje azotom (a ne djubrenje uopste) problem ove sezone.
Kukuruzna zlatica se nije pojavila na jednoj parceli nego da gotovo i nema parcele u staparskom ataru gde nema zlatice i kukuruznog plamenca!

Detaljno sam gnjavio ljude iz dekalba na tom susretu, a nisam znao kako da vam napisem sve sto sam cuo.

Cela "ekspedicija" se sastojala od obilazaka njiva, brojanja oplodjenih biljaka po hektaru, bilo dck-a ili konkurencije, otvaranja klipova i kontrole procenta oplodjenosti. Cak je bilo i sacometrijskih procena prinosa, sto je u ovoj situaciji gotovo pa nemoguce.
Gospodin Zoran Petrovic, direktor Dekalba, kome sam se trudio da "krv izvadim" propitivanjem i gnjavljenjem (prilicno stoicki podnosi sve to) je ubedjen da njihovi hibridi u slucaju kise mogu da regenerisu veoma brzo lisnu masu koja nije potpuno suva i da pokazu rezultat na vagi na kraju sezone!

Nadalje, moram da vam kazem: Oni su medju nama :)
Prate ali bas prate sta se pise po ovom forumu. Cak kada sam "priznao" ko sam (nik sa foruma) znali su o kome se radi i komentarisali to (nisu primenjivali fizicku silu :) ). Cak su zainteresovani da porazgovaraju sa nekim clanovima foruma. Kiraj tebe su bas pominjali :), neki od njih imaju zarku zelju da procaskaju sa tobom!

Cak neki od zaposlenih imaju ideju da zatraze dozvolu admina da se registruju pod imenom njihove maticne firme (monsanto) i da daju svoje komentare na neke postove. Doduse direktor se nije izjasnio o toj ideji (bar ne predamnom).

Sto se tice ideje da vrate pare za seme ili pojeftine seme ubuduce, kako bi u Staparu rekli: Naso si Crkvu dis` se Bogu molit! ili prevedeno - nema teorije!

Izvinjavam se na duzini posta, ali nisam znao krace
 
Ovde u mom ataru, pored starog puta Beograd-NS, ima dosta ogleda.
Najgori je Singenta, zatim Dekalb, pa Pionir...
Generalno, loša godina za sve, tu su ti ljudi iz Dekalba potpuno u pravu.
 
Da, zaboravio sam, i u pogledu cene kukuruza misljenja su da ce cena ici jos poprilicno gore.
Tvrde da su usevi u SAD daleko vise podbacili nego sto njihove komisije to pricaju, a takodje da je i Ukrajina u ocajnom stanju.
 
To znači da će kukuruz ovogodišnjeg roda, ako ga bude, dostići 35 dinara/kg.

Inače da dodam samo na moj prethodni post, Pionirov ogled ovde ima paor koji je prošle godine dobio pohvalu od Pionira, ali i njegov ogled ne obećava preterano mnogo...
 
Branko Fao grupe 300 i 400 mozda i 500 su u ocajnom stanju jer su za ovu godinu pojacali gustinu.Na ceduljama koje smo dobili kako da sejemo najraniji hibrid ide na 18cm a najkasniji na 21cm.
A sto se tice cene ja bi voleo da bude i 50 din ali realno gledano ni za 30 nece imati ko da ga kupi.
Izvinjavam se za off.
 
Kad su pocele ove vrucine pocetkom Juna DKC hibridi su prvi poceli da se uviju pa ja, a mislim da i mnogi drugi bili smo lepo iznenadjeni time sto DKC ume i zna da se zastiti od sunca na takav nacin misleci da je intelegentan, neznajuci tada da ce bas ti hibridi prvi pokleknuti i podgoriti od glave do pete.
Zanimljivo da na dve parcele sa 5783, razmak isti od 19 cm uradjena je ista agrotehnika i isti predusev soja, ima velike razlike. A parcele su na 600 m jedna od druge . Za one koje znaju nas atar to su Iberland gde je kukuruz u dobroj formi i Drumu mare gde je podgoreo do klipa i cisto sumnjam da ce nesto biti od te parcele.
Neki su napisali da 5276 je u mnogo boljoj formi nego 5783 u sta se ja ne slazem jer 5276 kod mene u petoj duzi je odavno svoje odzvonio!
U svakom slucaju koliko sam bio odusevljen prosle godine sa DKC jos vise sam razocaran ove god. a glavu sam polomio jureci za njim proletos.
 
@kiraj (a i ostali)

Nadalje, moram da vam kazem: Oni su medju nama :)
Prate ali bas prate sta se pise po ovom forumu. Cak kada sam "priznao" ko sam (nik sa foruma) znali su o kome se radi i komentarisali to (nisu primenjivali fizicku silu :) ). Cak su zainteresovani da porazgovaraju sa nekim clanovima foruma. Kiraj tebe su bas pominjali :), neki od njih imaju zarku zelju da procaskaju sa tobom!
Spreman sam za ćaskanje .Mogu me kontaktirati preko PP ili
[TABLE="class: cf tu"]
[TR]
[TD="class: Df"]lazakiraj@gmail.com
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Evo za gospodu iz Monsanta-Dekalba koja ovo prate:
Mene bi bilo sramota da prodajem "najbolje" i ujedno najskuplje seme na tržištu ,a kada me mušterija (manja ili veća) pozove da vidim našta to (ne)liči u stvarnoj situaciji na terenu,ne izađem da uradim presek stanja i analizu.Takvim arogantnim ponašanjem gospodo iduće godine će vam prodaja semena pasti za najmanje 50% ,a Vi dobro znate šta će Vam na to "čika" iz SAD reći.Ako Vi mislite da smo mi seljaci tipa naših dedova grdno se varate.Jako puno E-mail-ova je otišlo u Vašu centralu u Nemačkoj,Rumuniji i naravno SAD.Kad smo Vas prošle godine pozivali da vidite prinose od 13-15t/ha rado ste dolazili i bili puni sebe i naravno punili memorije fotoaparata.Što je onda problem sada izaći i krajnje jednostavno utvrditi razloge onome što na našim prostorima što se kukuruza tiče nikada nije viđeno.I ja svoje greške teško priznajem ali je ponekad to jedini načijn da se nešto reši.
Da ne dužim moj telefon imate kod moderatora pa ako vam išta treba slobodno se javite.
 
5699 Donja dva lista osusena. . . Klipove tera. . . kakvi ce biti videcemo. . . 150kg ureje po lancu i prehrana preko lista novalon 20x20x20, sejano 6. aprila. . . .
miul3.jpg
[/IMG]
 
Bila gospoda tj. gospođice danas.Poslali dve doslovno devojčice da izvide situaciju.One došle lepo slikale,rasecale i gledale stabla i uzele nam podatke kad i šta je rađeno.Mi čuli iz sela da su došli ovi iz dekalba pa se sjatili u zadrugu.Posle smo ih drug i ja našli u ataru.Mnogo njih je ostalo uskraćeno poseti svojih njiva jer su navodno morale da žure za Pančevo.
Nit su šta znale da nam kažu nit ih je to mnogo interesovalo.
Sramota za takvu kuću kakvom oni sebe predstavljaju.
 
Kod mene je i prosle godine bila susa, i na njivi gde su zajedno bili 5143 i N01, pobedio ga je Pionir. Ove godine nisam uzeo ni vrecu Decalba, i to iz vise razloga:
1. siguran sam da su drugi bolji u susi
2. skupi su
3. njihov odnos prema klijentima, sto se izgleda ove godine jos vise pokazuje.

Moram da priznam da me ovo zadnje najvise nervira

Cisto da napomenem, ove godine sam sejao KWS, LG, Syngentu, Pionir, i Ragt. Ragt ubedljivo najgore podnosi susu, posle komsijskog Decalba naravno.
 
Odnos prema klijentima nije nista bolji ni kod pionira. Proletos sam poludeo slusajuci lazi za p1114 koji sam narucio sa dvostrukom dozom poncha. Lagali su me dva meseca i do kraja mi uvalili seme bez poncha, jos sam trebao da budem zahvalan sto sam dobio (skupo platio).

Slicna je prica bila u Dekalbu gde te takodje vozaju dva meseca, klimaju glavom, potvrdjuju i onda ti na kraju uvale ono sto oni hoce, a ne ono sto ti hoces!

Odnos prema klijentima je nepopstojeca kategorija u ovoj zemlji javasluka!
 
Nazad
Vrh