Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

ja na jednoj parceli imam pola pionir F38 i pola dekalb5783 tamo nije bio kukuruz 10 god bila je bašta paradajz,paprika lubenice itd i tusam očekivo neki lep prinos a desilo se čudo dekalb izgoreo skroz naskroz i svaka 3-4 ima neki klip dok pionir zelen podgoreo tek 1-2 lista i šta reći marketing je čudo nevideno ma trebalo bi ne samo zaliti se za laz o onome štosu pisali kakvi su im hibridi nego zaključati temu dekalb:sjasi: dogodine mogu ga i dzabe nuditi
Kakav marketing?
Ja ni jednu reklamu za dkc nisam video na tv-u ili radiu!
Jedino sto su privatne z.z. dobile bolje marze i rabate,pa su ih tako gurali,kod nas je bilo da su neke musterije u nedoumici,bas sejali dkc,jer su im poturena semena.
 
Kakav marketing?
Ja ni jednu reklamu za dkc nisam video na tv-u ili radiu!
Jedino sto su privatne z.z. dobile bolje marze i rabate,pa su ih tako gurali,kod nas je bilo da su neke musterije u nedoumici,bas sejali dkc,jer su im poturena semena.
ma na tv nije bilo al one naše komšijske priče znaš meni rodilo tolko a komšija da bude veći paor kaze meni rodilo još 400-500kg više i štaće ti veća reklama od te koja traje preko cele zime dok paori nerade ništa i špekulišu kako da više rodi i sad je to sve došlo na naplatu isto ko što čitamo sad ja imam dva klipa a ja tri i tako nedogled pa niko ovde nije tolko blesav da poveruje take stvari
 
Kako večeras čujem svi iz Dekalba su povučeni sa godišnjih odmora.Neki su tek juče stigli na more ,a danas se vraćaju(jedna gospođica).Izlaze na terena jer je opšti haos.Kod mene tj. nas u selo dolaze u utorak.
 
I ja sam čuo da svaki dan obilaze terene.Slikali su neke parcele i poslali nekim ''glavonjama'' u inostranstvu, a oni ne mogu da veruju.
U ponedeljak dolazi ekipa njihovih genetičara iz Francuske i Madžarske da se uvere.
@ miroslav k
Ako se proglasi elementarna nepogoda, što bi trebalo,čuo sam da će se odložiti plaćanje na godinu dana.
 
Ma od toga nema ništa ili bar ja tako mislim.I da mi ponude seme za iduću godinu pitanje bili ga uzeo :sta:.
Bitno da oni dođu i vide svoju sramotu.Potrudiću se da i uroša Davidović dođe i snimi naše useve.
Pošto sam u temi o ceni kukuruza pročitao kako niko neće da tarupira kukuruzišta(napisao moj prijatelj Kish) evo ja ga lično pozivam da u naredna tri dana bude gost kod mog drugara( i mene naravno) koji to upravo radi na 35ha.Ja čekam još isključivo zbog komisija za procenu štete i njih iz dekalba.Tarup nemam tako da će raditi tanjirača.
 
Negdje sam nekad pročito neke preporuke za odabir hibrida iz neke studije , nekog instituta. Uglavnom da treba gledati nedostatke hibrida a ne dobre strane . Nove hibride ubaciti na manju površinu , a ove loše osobine , zaključivati iz svog iskustva. Uvjeeeeek sijati više vrsta hibrida i proizvodjača da se smanji rizik.
Ispade da je to tačno .
Nego čini mi se da je Dekalbu kumovala visoka temperatura , više nego suša . Čini mi se bar kod mene da se primjetno oporavlja zadnja dva tri dana iako nije bilo kiša samo se temp spustila.
Inače još jedna loša osobina Dekalba da ga mnoge bube obožavaju idu najviše na njega čini mi se.
 
Momo i prosla godina je bila susna sa visokim temp. pa je dao odlicne prinose.Ja sam moj otpisao,kad sam bio pre par dana skoro je do korena podgoreo a sad valjda skroz.
 
Jutros sam zvao i kod nas dolaze u ponedeljak da snime stanje.Ne očekujem ja ništa da mi vrate niti ću tražiti.Ja sam birao semesnku kuću i hibride.Oni me na to nisu terali.Ipak se po nekim pričama počinje spominjati seme kukuruza kao jedan od uzroka loše oplodnje i brzog sasušenja lisne mase.
 
5783 u repištu, jer ima još nade? Počeo da gura klip
3582ovt.jpg
 
Ima nade Miroslave, ja sam u ponedeljak obišao par parcela gde imam posejan dkc 5783 i veoma sam se razočarao, ali danas sam obišao ponovo iste parcele i vidim da maltene svako stablo tera klip dok u ponedeljak je bilo dosta stabiljki bez klipa, ali ako nepadne kiša u narednih par dana neće biti ništa od njega, dok ove druge ranije sorte 4888,5007,5143,5276 izgledaju mnogo bolje a da negovorim o drugim sortama singenta, agrimax, pionir pa i zp. Da još napomenem da od polovine juna kod nas kiša nije padala .
Sad bi voleo da čujem stručnjake iz Dkc da kažu na koliko treba kukuruz da se seje, ja sam ga sejao na 22,5cm a zimus na prezentaciji kažu da je to mali sklob i dreba ga sejati gušte.
Mada ja nemogu još uveg da zaboravim prošlu i predprošlu godinu kada su mi Dkc hibridi dali prinos od 10-25% veći od svih drugih hibridai ja se još uvek nadam da neće ni ove godine da iznevere. Ali na dosta parcela imah posejano polovinu parceleDkc hiprida a polovinu nekog drugog i jasno se vidi da je Dkc ove godine po izgledu najgori.
 
A setite se ranijih postova kako se pljuvao pionir...sad cemo na drugu stranu, aa pionir nije los, ni ja ga nisam sejao ove godine steta.
 
Verovali ili ne...Jutros obisao DKC 6120 i prijatno se iznenadio.Podgorela 2-3 lista stanje kao i pre 20 dana samo sto je izrastao preko 2,5 metra izbacio metlicu i na dosta mesta gura po 2 klipa.Listovi modro zeleni,i sad ja ne kapiram nista uopste!Stabljika nista specijalno debela ali izgleda da cuva snagu za klip i tako prijatno iznenadjen.Daleko je to od dobrog ali nije lose u sustini kako sam ocekivao,taj je sejan 27-og aprila i tek formira klip,za tog ovo zahladjenje i eventualna kisa bi bili zaista super,mada sumnjam da mi dobijamo kisu uskoro!
 
Od prilike tako se generalno ponasa dekalb i kod mene. Ono sto je izgorelo izgorelo je, ali sad tera klip sasvim normalno. U ovoj susi je jos i izrastao nekih 50 cm i potpuno izbacio metlicu. Sta ce biti na kraju to u ovom momentu zavisi od niza faktora.
 
Nazad
Vrh