Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

ma kod nas su dekalbovci forsirali 5783 hibrid. Sta god da si narucio zimus stigao 5783. Sada se iz aviona prepoznaju parcele sa njim, a Bogami, ima ih podosta. Naravno takva neozbiljnost zastupnika DKC-a ce se vrlo verovatno odraziti i na potraznju za Dekalbovim semenom na prolece!
 
To sam im i ja rekao danas da ima da se krste na proleće kad počne distribucija semena.Oni kažu :pa znate gospodine biće novih sorti prilagođenih sličnim ovim uslovima......imamo ljude koji godinama seju samo dekalb.....
Slušam i ne mogu da verujem....
 
Ima i Dekalb sorti koje su tolerantnije na susu. Ne krivim tu Dekalb nego zastupnika. Narucis seme i oni ti tri meseca klimaju klavom tipa nema problema i na kraju ti uvale nesto sasvim deseto! Na kojekakvim prezentacijama se hvalisaju i lupetaju prinosima , naravno tvrde da su spremni da odgovore na sva pitanja kupaca, a kada ih pitas o pragu rentabilnosti ili bilo kakvim konkretnim ciframa u vezi zahtevanog i onog sto neki hibrid moze da pruzi prave se da te ne cuju. Na pitanje o zahtevima za vodom u razlicitim delovima vegetacije, kako bi se eventualni nedostatk dopunio zalivanjem direktor kaze da je u svakom mesecu vegetacije potrebna ista kolicina vode, i tako. Uglavnom su lupetali kao otvoren prozor na priomaji!
Tako ce im se i vratiti.
 
Mozda Dekalb daje u dobroj godini vise ali kada dodju ovakve godine sa ovakvom temperaturom u prednosti su druge semenske kuce koje daju ujednacenije prinose bez obzira na susu ili kisu
 
Ja prvu godinu imam posijan Dekalb i izgleda dobro,ima dva klipa i nije podgoreo uopste.Nemogu slike nikako da stavim da vidite Dekalb
 
Ove godine sam uzeo 5783 i do pre par dana je izgledao lepo.Mislim da nije za područje Severnog Banata ili bilo koji drugi deo Srbije gde postoji opasnost od suše.Deo parcele koji svake godine "izgori",bio tu suncukret ili kukuruz ,padala kiša ili ne.

P6170053.JPG


P6170054.JPG


P6170057.JPG


Niži deo parcele ,možda nešto izvuče ali ako brzo padne neka kiša.

P6170062.JPG


---------- Poruka napisana u 23:07 ---------- Prethodna poruka je at 22:53 ----------

Na ovoj parceli je mini ogled dekalba .
5783 loše
4964 ima malo lošiju oplodnju ali zadovoljava
5276 hibrid koji će i narednih godina zauzeti deo površina pod kukuruzom.
Na ovoj parceli je solidan a na drugoj parceli procenite sami
P6170065.JPG


P6170064.JPG


P6170070.JPG
 
Kod mene je na jednoj parceli podbacio ,zbog izuzetno loših uslova ,zemlja zakorovljena i posna.Video sam danas komšijin ,solidno izgleda ,svako stablo ima formiran klip,malo je podgoreo.
 
DKC 4888 bio najbolji do pre par nedelja , sada je veoma diskutabilno šta će se desiti sa njim, oplodnja solidna ali je podgoreo skoro do klipa (list u kome je klip i jedan ispod su čitavi, mada ima poneki i koji je dobio po tamburi) . predusev Suncokret 150 kg 8:24:16 + 150 kg uree , 2 x špartanje . 20 % jalovih biljaka, sejano na 18,5. Definitivno završio priču za sva vremena. Takodje i DKC 6120 za koji sam gajio veliku nadu, izgorelo 70% lisne mase , pored njega Kermes mnooooogo bolji 2-3 lista podgorela , tu je medjutim drugi problem...Diabrotica virgifera virgifera ...u veeeeelikim količinama...šta će biti to samo zna onaj od gore ( druga godina kukuruz) .... generalno...loša situacija.
 
Danas kod nas bio pijačni dan.Tamo se mi paori skupimo i pričamo.Gde god da sam stao samo sam čuo dekalb,dekalb,dekalb.....Bez obzira na agrotehniku ili broj hibrida situacija je ista-katastrofa.
 
Nije svo seme od istog proizvođača.Kod nas je bilo semena sa više strana i država.Lično mislim da nije "SAMO" do semena već opšte loše karakteristike hibrida.
 
Sto se Dekalba tice i ovde ista situacija. Iz aviona se vide parcele na kojima je zasejan. Ja licno na dve parcele sam radio po pola DKC 5783 i Pioneer f38 (isto f530), za sada pioneer izgleda odlicno dok za dkc gotovo da nema nikakve nade. Dosta ljudi sa kojima sam razgovarao, a koji su se proletos borili za setvenu jedinicu vise dkc-a se kune da im nece nikada vise u njivu!

@ljusa
Bracala moj, pa ti ces biti apsolutni rekorder ove godine. Ja kad bih imao nekoliko jutara takvih kukuruza, ne bih iz kafane izasao nedelju dana:ppozdrav:
Svaka cast, nek ti izdrzi do kraja kako je krenuo!
 
Danas obilazio 2 njive na asfaltu. Setim se da pogledam od komsije 6kj dekalba, koji je do pre mesec dana bio u ful kondiciji. Danas je na samrti. Nisam slikao na zalost. Koliko sam bio ljut na sebe sto nisam posejao dekalb umesto pionira, sad vidim da sam imao neverovatno srece...
 
Da se i ja priključim vama što pišete o propasti Dekalb kukuruza na našim njivama, ja sam ga dosta hvalio ,ali pisao sam samo istinu sejem ga četvrtu godinu, i svake godine pojačavam površine pod ovim hibridima jer je bio stvarno odličan, i davao je više za 10-20% od ostalih hibrida (singente,Pionir ....) inače sejem kukuruz većinom za skidanje u zrnu. Ove godine ga imam na 60% mojih površina i na par parcela imam po polovinu Dkc a polovinu drugi hibrid i očito se vidi da je Dkc ove godine jedna velika nula.<BR>Ove godine sigurno nema lošiji hibrid od Dkc, a još kad se setim po kojoj ceni smo kupovali seme, maltrne je bilo duplo skuplje od ostalih. Inače ove godine osim Dkc imam sejane Singentine, Pionirove, Agrimaks i Zp hibride i zasad otskače Pako iz Singente i Rabina iz Agrimaxa.<BR>A zimus na prezentaciji Dkc solili su nam pamet kako Dkc hibrid nikad u istoriji nije dao manje od 4t po hektaru, toliko su ga hvali da je izgledalo kao da lete u oblakama a i pričali su kako neće biti dosta semena ,kakva je potražnja za njim širom sveta a to sve samo da bi podigli cenu semena do besvesti a sad svi ćute.<BR>Videćemo na proleće koliko će se sejati Dkc i koliko će mu biti veća cena od ostalih hibrida:osmeh:. Nekažem da ga neću sejati ali u malim količinama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh