Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Zvuči glupo,al mislim da je ove godine komplet agrotehnika sa sve izborom hibrida u drugom planu.Presudili su ko što kažeš:vrijeme sjetve,vremenske prilike u tom lokalnom dijelu, i vrsta zemlje.
 
Ja sam imao posejan dkc 5276 na dva poteza, ima razlike u prinosu ali kiše nije bilo nepamtim, zato mislim da je presudilo ranija setva (oplodnja sa dovoljno vlage u vazduhu) tad je bilo posle žetve talas sa kišnim danima, i špartanje koje je koliko toliko sačuvalo i to malo vlage što je bilo u zemlji. Nado sam se prinosu od 5t kad ono, za svaku godinu treba potrefiti ova je bila baš teška za kukuruz a prinos van svih očekivanja.
 
Zvuči glupo,al mislim da je ove godine komplet agrotehnika sa sve izborom hibrida u drugom planu.Presudili su ko što kažeš:vrijeme sjetve,vremenske prilike u tom lokalnom dijelu, i vrsta zemlje.
Mislim da je ovakav prinos obezbedilo:
Zemljište u dobroj kondiciji,izbor hibrida i mogućnost rane setve, ZALIHE ZIMSKE VLAGE.
Kad je zimus padao sneg napisao sam da će biti dobre zalihe zimske vlage,ozbiljno sam to mislio_Ovaj deo atara je u vegetaciji dobio malo kiše (oko 100 litara)
 
Pa i čuvanje zaliha zimske vlage je posledica vrste zemlje.Neko drugo zemljište nemože da čuva vlagu duže od nekoliko dana bez obzira na količine u početku.Isto je i sa hrajnivim materijama pa se nemogu sve dati odjednom nego se mora prihranjivati.Taj kapacitet zemlje bude izražen u analizi uzorka ,bar na zapadu (označen je sa CEC),ovde kod nas to ne daju.To je Bogom dana osobina i najviše zavisi od humusa u zemljištu a okom se vidi i na tvom avataru po boji zemlje.
 
Dekalb 5276 setva na 25,5 cm
Vlaga:13-13,5
Prinos: oko 5300-5400 kg/kj

steta zbog sklopa inace je hibrid sasvim dobar.
 
Skidali danas dkc 5783.Na 60 ari skinuto 7880 kg za naplatu sa vlagom od 13,6%.Na ostalim parcelamma od 3kj prosek 7120kg/kj takođ za naplatu ali vlage 14,6 i 14,8.
 
DKC 4964 fao 360 sejan 12.05 na zemljištu I klase koje je jednim delom bilo pod vodom pa se čekalo isušenje.Sejalica je bila podešena na 20-ak cm.
Njiva je komšijina ali ovo postavljam da bi se video potencijal ovog hibrida.
Parcela ie pored letnjeg puta i ide malo u špic.Nije isključivao mašinu pa je nekoliko redi duplirano.Svaka stabljika je ponela klip i na toj gustini
P8120013.JPG

U redovnom sklopu je ovako
P8120014.JPG

P8120015.JPG

P8120017.JPG


Desno od mere je 4964
P8120023.JPG

P8120024.JPG

Zrno sa ova 4 klipa momentalno imaju 1150 g.
Juče smo komšiji ovršili ovaj hibrid, ima 13300 kg/ha , vlaga 13,5 jedna prikolica i 14% druga prikolica .Prebrojano na jednom mestu, 67000 biljaka po ha.
 
Što kažu Bosanci,mašala.
Sledeće godine sejem ranije hibride.
dkc4888,dkc 4964 ili neki novi hibrid u toj grupi.
 
Kod nas u ataru od ranijih hibrida DKC rekorder. Njih nekoliko je imalo preko 7000kg/kj. Prijatelj imao DKC 4964 7480kg/kj JUS. Predusev repa, zemlja I klase i u savrsenoj kondiciji.
 
Uopšteno to mi je rekao čovek od koga sam uzimao seme ove godine na skidanju ogleda u Putincima, ali tamo su svi bili loši Putinci nisu dobili uopšte kišu.
 
Što se tiče dekalba ,sejao sam samo 5276 ,izuzetan hibrid.Danas je odrađena parcela gde su bili on i AS 54.Dekalba smo odradili tačno jedno jutro(20 brazdi na 400 m).Dao je 8420 kg sa 18,6 % vlage.Sejan 21.04-U berbi imao oko 70000 biljaka po ha.

Drugi deo parcele gde je bio AS 54 je dosta manje dao ,što zbog hibrida a više zbog krađe.Taj deo parcele je pored strnjike i na više mesta je obrano oko 30-70 m, preko celog jutra.Šteta ,mislio sam da će biti tačan rezultat ,da se vidi koji je hibrid bolji.
 
Danas popodne smo vrsili DKC 6040. Tek sutra cu znati koliko kg. jer smo kasno zavrsili i na otkupno mesto vise nije bilo nikog. Nadam se da ima oko 6000 kg po kj.
150 kg. Npk i 100 kg AN-a pre setve. Posejen na 21 cm.
 
Nazad
Vrh