Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Ja merio dans 5783 i vlaga je 16%.Jako se lako kruni.U ponedeljak ga skidamo.
 
@diklofen
Zasto ne cekate jos malo, prognoziraju lepo vreme. Zasto da vam odbijaju za vlagu...
 
Pa zato što sam prošle godine imao na pionirima vlagu od 21 i pala kiša od 15 litara.Vlaga se popela na 24 i više jednostavno nije padala.Hoću da skinem samo parcele gde treba ići pšenica,a pošto u četvrtak najavljuju kišu i zahlađenje treba dosta posla odraditi(pokositi,odorati okolo,upaliti....).
Odbici sa 15-16 % vlage su veoma mali.
 
Nikako mi niste jasni.Pa šta ima veze kolika je vlaga , samo ako se ne plaća sušenje naravno.Kakve veze ima što se vlaga odbija po tablici , pa nemožemo valjda vodu prodavati.
Evo naprimer ,ja gdje predajem kukuruz ,dogovor je da ne plaćam sušenje ako vlaga ne prelazi 20% i samo to pazim ,da ne bude više od 20%.Potpuno mi je svejedno dali je 14% ili 20%.
Naravno odbijaju po istoj takojtablici.
Evo sad sam skoro došo sa obračuna što sam juče odvezo.
Ukupno sam juče predo 23960kg. Vlaga je bila od 19.4 do 21% (sušenje nije naplaćeno).
Kada se odbije vlaga i 2% primjese i rasip ,za naplatu mi je ostalo 21688kg.
Isto bi prošao i da sam čekao vlagu od 14% samo pitanje je kakva bi bila cijena.
 
@momosaric
U tvom slucaju naravno da nije bitna vlaga. Kod nas naplacuju susenje POPRILICNO. Zato je cilj imati sto manju vlagu, jer sto bih placao susenje, ako imam to besplatno na njivi?
 
Vlaga kako kažu "nije naša" ali troškovi sušenja i te kako jesu.Super ti je taj silos koji ne skida troškove sušenja.
 
Ma kako ne skidaju. Pa skidaju isto kao kod nas, za 1% vlage, placas susenje 3%. Po tablicama je to jos i skuplje.
 
Juče završeno branje dkc 6120 u klipu.
Površina 6 k.j nabrano 5 ''zmajevki'' i 8 ''lozničkih'' prikolica,punih do j.
Po mojoj proceni 9-9,5t.-k.j
Sledeće godine sigurno neću imati dilemu koje hibride ću sejati.
 
Poslednja izmena:
Da li 9-9,5 t klipa ?.Malo sam sabrao i shvatio da je u pitanju klip.Odličan prinos.
 
Nikako mi niste jasni.Pa šta ima veze kolika je vlaga , samo ako se ne plaća sušenje naravno.Kakve veze ima što se vlaga odbija po tablici , pa nemožemo valjda vodu prodavati.
Evo naprimer ,ja gdje predajem kukuruz ,dogovor je da ne plaćam sušenje ako vlaga ne prelazi 20% i samo to pazim ,da ne bude više od 20%.Potpuno mi je svejedno dali je 14% ili 20%.
Naravno odbijaju po istoj takojtablici.
Evo sad sam skoro došo sa obračuna što sam juče odvezo.
Ukupno sam juče predo 23960kg. Vlaga je bila od 19.4 do 21% (sušenje nije naplaćeno).
Kada se odbije vlaga i 2% primjese i rasip ,za naplatu mi je ostalo 21688kg.
Isto bi prošao i da sam čekao vlagu od 14% samo pitanje je kakva bi bila cijena.
Ima i kod nas takvih što ne naplaćuju sušenje samo posle i ne PLAĆAJU kukuruz pazi dobro šta radiš jer u tavim slučajevima neko za tvoju vlagu od 20% treba da ti oprosti 728 kg kuk. po 17 din to ti je 12 376 din od jednog vagona- 10 000 kg jedno pitanje dali bi ti poklonio nekome te pare.
 
Nikako mi niste jasni.Pa šta ima veze kolika je vlaga , samo ako se ne plaća sušenje naravno.Kakve veze ima što se vlaga odbija po tablici , pa nemožemo valjda vodu prodavati.
Evo naprimer ,ja gdje predajem kukuruz ,dogovor je da ne plaćam sušenje ako vlaga ne prelazi 20% i samo to pazim ,da ne bude više od 20%.Potpuno mi je svejedno dali je 14% ili 20%.
Naravno odbijaju po istoj takojtablici.
Evo sad sam skoro došo sa obračuna što sam juče odvezo.
Ukupno sam juče predo 23960kg. Vlaga je bila od 19.4 do 21% (sušenje nije naplaćeno).
Kada se odbije vlaga i 2% primjese i rasip ,za naplatu mi je ostalo 21688kg.
Isto bi prošao i da sam čekao vlagu od 14% samo pitanje je kakva bi bila cijena.

Momo uzeli su ti 9,49 % .Za par meseci će cena gore i što je meni još bitnije ide tel-kel prodaja tako da tvoj postotak odbitka i nije mali.
Na 10 vagona skoro vagon,puno je ....:ppozdrav:
 
Do 15% odbitka da se svede na Jus po meni je sasvim podnosljivo. E sad tu ide od Nove godine 1% odbitak za lager. Ali verovatno ide i cena veca pa ko kako ima njuha za prodaju.
Verujem da taj koji ga brao pa ga kruni u Maju ili Junu sledece godine sigurno gubi vise od 15% na kilazi.
 
Komšija obilazio njegov kukuruz pa mi je doneo par klipova sa moje parcele ,gde su zajedno DKC 5276 i AS 54.Ista grupa zrenja ali vlaga je znatno niža kod dekalba. 5276 = 19,2 AS-54 = 22,7 sejani su oko 20 IV.
 
Stvar je u tome da malo ko ovde oće da proda kukuruz na ovu cijenu (prvo 0,20e pa nakon par dana 0,19e a sada 0,18e) pa ovi privlače tako što ne naplaćuju sušenje do 20%.
Inače pare su odma.Vidim da neki idalje ne razumiju da odbici za vlagu uopšte nisu bitni ,jedino cijena sušenja jeste.
Ja sam lično sa 0,19e zadovoljan pa neka bude na proljeće pola evra.Ovo do sada što smo radili je bila poljoprivreda ,a dalje čuvanje spada u domen trgovine i pretpostavki a to me ne zanima.
Izuzetak je ko skladišti u klipu pa izbjegava trošak sušenja .
 
@Momosaric
Shvataju ljudi, nego se kod nas tako u zargonu kaze ''odbili mi za vlagu", a u to uracunamo i troskove susenja..
Inace merena vlaga danas na DKC 5783 - 18,6% setva 19.4 sejn isti dan kad i pioneer f-38, koji ima 16,2% vlagu. DKC je dobio vise UREE, pa je verovatno zbog toga malo "jaci"..
 
Nazad
Vrh