Da li spaljujete žetvene ostatke

@krlemrle,je sve objasnio i to strucno, sto sam ja sa tom slikom nameravao da kazem .Kod nekih to jos uvek spada u agrotehniku umesto sitnjenje ostataka i tretiranje bakterijama itd pa se cudimo da nam se smanjuje humus u zemlji pa se javlja najveca susa upravo na takvim zemljistima
 
@krlemrle,je sve objasnio i to strucno, sto sam ja sa tom slikom nameravao da kazem .Kod nekih to jos uvek spada u agrotehniku umesto sitnjenje ostataka i tretiranje bakterijama itd pa se cudimo da nam se smanjuje humus u zemlji pa se javlja najveca susa upravo na takvim zemljistima

Ja bih ovo zaobišao baš zbog smanjenja humusa. Bakterije kojima se tretira biljna masa pre zaoravanja radi lakše razgradnje, vrlo lako razgrađuju i humus.

p.s. Ovo sam čuo na zimskom predavanju od školovanih ljudi...
 
Meni to zvuci nerealno, upravo te bakterije sluze za stvaranjem humusa,uz predpostavku da imaju dovoljno azota.No nisam ni ja dovoljno strucan u vezi ove teme,ali mislim da je bolje zaorati usitnjene ostatke nego paliti:ppozdrav:
 
Pa imam i plodored bas vodim racuna o tome,nikad ista kultura naredne dve godine al opet mi nesto pojede seme,nema ga,idem za sejalicom i vidim da seje lepo,posle petnest dana nestane seme,pojela maca,seme platim vise i petsto dinara po dzacetu,uzimam kvalitet i neznam sta vise da radim,probacu sledece godine neki insekcid,vec sam se raspitao,Ja i pored ovoga zaoravam i necu odustati,i nije samo ovo kod mene slucaj,masovna pojava ove godine od Kragujevca ka Cacku i Kraljevu.Farma Sarulja ima problem na 160 h sa ovim crvima il sta su vec,nice kukuruz ko babini zubi,evo i kolega Sika imo isto problem ove godine.
 
Da li si tretirao seme nekim insekticidom(mesurol,prestiz,furadan... ) pre setve pa su crvi pojeli ili si sejao cisto nezapraseno seme?
 
a kako objašnjavate ovo moj otac jedne godine obrao ručno jedan deo njive i posekao tuluzinu vezao u snopove i napravio kupe po njivi ali nije svu tuluzinu doneo kući pa je višak koi je ostao na njivi zapalio iduće godine tu gde su bile kupe odnosno gde je bilo zapaljeno kukuruz je bio znaaaatno bolji i tačno se poznavalo mesto gde je gorelo jer je u tom krugu bio veći kukuruz i bolji klipovi :sta: pa sad njega treba ubediti i dokazati da paljenje nije dobro a on imao sličajni eksperiment :haha:
 
Ja imam parcelu 4 i 4,5 jutara deli ih njiva komšijska.Prošle godine imao sam kukuruze u obe parcele i neko upali ovih 4,5 jutara džombišta a ovih 4 jutara istanjiram i zaorem svu masu.Sad imam soju posejanu u obe parcele.U ovo što je paljeno iz aviona se vidi da je bolja soja.:ppozdrav:
 
Ja imam parcelu 4 i 4,5 jutara deli ih njiva komšijska.Prošle godine imao sam kukuruze u obe parcele i neko upali ovih 4,5 jutara džombišta a ovih 4 jutara istanjiram i zaorem svu masu.Sad imam soju posejanu u obe parcele.U ovo što je paljeno iz aviona se vidi da je bolja soja.:ppozdrav:
Zaorani zetveni ostaci isusuju i razredjuju zemlju, ali da si bacio 50kg UREA i tako zaorao drugacija bi bila slika:bravo:
 
ja ću probati da radim kao što je moj deda radio radi probe da prvo upalim ,bacim đubre, orem,sejem,špartam,kopam,špartam,kopam,prihranim,zagrnem pa šta mu bog da
 
Em što je bio vredan, em što nije bilo herbicida, pa je hteo nehteo morao da kopa ako će da ima dobar kukuruz, meni je keva pričala i oni su tako, pa sejali između kukuruza pasulj i kidali zaperke pa hranili krave sa tim...
 
Em što je bio vredan, em što nije bilo herbicida, pa je hteo nehteo morao da kopa ako će da ima dobar kukuruz, meni je keva pričala i oni su tako, pa sejali između kukuruza pasulj i kidali zaperke pa hranili krave sa tim...

E i ja tako planiram, mozda dodam i tikve na pola njive a druga polovina pasulj.
 
Nazad
Vrh