Claas

I ja radim sa Megom u rasponu od 300-350 obrt u zavisosti od kukuruza(imam reduktor).
 
Dobra strana ovog kombajna je pred bubanj koji je mocna stvar, a mana je motor iza kabine sto kompikuje sam bunker i pristup motoru. Vrlo se tesko prilazi motoru i radi oko njega. Imao sam priliku da pomazem kolegi jednom prilikom kad smo vracali hidraulicnu pumpu. To je posao za gumenog coveka. Vidim ovi novi modeli imaju motor iza bunkera.
 
Pristup motoru na Dominator 108 je katastrofa. Video sam kod poznanika 208 tamo je mnogo vise mesta.

Dok sam imao 108 i sta god je trebalo da se radi pored motora to je izgledalo tako sto sam lezao na motoru i glavom nadole sam se spustao i obavezno me je neko drzao za noge da nebi upao pa da me nebi cupali sa rusem napolje. Kod 208 moze da se smesti pored motora hoklica i da se radi normalno.
 
Da, na dominaturu treba Hudini, a kod Mege je dosta i gumeni covek. Vadil su motor iz jednog dominatora 108 maxi. Jedva ima je uspelo :sjasi:
 
Koja je razlika izmedju Dominatora 58 i 56, treba da idem da pogledam jednu 56 ticu.
 
58 ca je restilizovana 56 ca.Drugacija stakla na kabini,senzori rastura,hidro lula..mozda jos neke sitnice...to je ono sto ja znam.
 
Svaki kombajn je skup, Df topliner primjer cisti, koljeno auspuha komad cjevi fi40 ili fi 50 novi kosta 500 eura u hr, u jednoj firmi koja drzi djelove za df, to uopce nisu jeftini kombajni, serija topliner, 99 posto tih djelova na policama u hr je zamjensko originalno nista ne postoji, radi kojekakva mala privreda po vani i po hr, niti na jedan dio nemas garanciju, u hr za df-a nema firma tipa almex u srbiji da oni za novu seriju kombajna koja se radi u HR imaju sve za te kombaje, oni nemaju nista necu ime pisat, u trgovini nemaju police vec je roba na zemlji dole, imaju na stanju jedan paket nozeva za kosu i 2 neka remena, proslo ljeto na kombajnu 6095hts u okolici pukne zadnji rukavac kombajn je star 4 godine placen je 185 000 eura, niti zastupnik ima rukavac niti tvornica, covjek je repicu vrsio, naravno on je stojao 5 dana dok je kompanija deutz fahr rjesila njegov problem, covjek je poludio repica iskisla opala uzas, dok Claas u Hrvatskoj je puno ozbiljniji, i claasova sluzba u hr radi za vrijeme zetve 6-22 dostupni na mob 0-24 u austriji na stanju imaju sve jako dobar dio i u svom skladistu i nitko se ne zali, dok ime df-a ce ubit talijanska politika .. a puno ozbiljniji od Claasa je John deere, njima u hr nitko ne moze parirat .. po pitanju svega
 
Kolega ti sad pričaš za nove strojeve, i to je zbilja užas... Ja kad sam rekao da djelova ima svugdje, ja sma pričao o starijim kombajnima koji su interesantni većini poljoprivrednika u HR. za stare stare 13xx se nađe SVE, kao i za 900-1002, i za "zelene" DF ima djelova mal te ne na svakom ćošku i to provjereno znam, bar ih kod nas ima, nema da se stoji 5 dana radi rukavca, to je glupost živa. ako rukavac i pukne, naručuje se drugi ako ga trenutno nema polomiti se nosi tokaru da ga pokrpa da se kombajn može voziti i raditi kako-tako.

Mnogo smo puta takve "sitnice" odrađivali na njivi ako nije dio bio dostupan ODMAH i ako se moglo "zakrpiti" da neki drugi dio kombajna ne trpi...

Starijih kombajna ovdje ima dosta i rashodovanih i uvijek sam za to ako se može ugraditi i polovan originalni dio, prije nego novi iz male privrede. Za crvene fahrove ima djelova doslovce na svakom ćošku dok za claas kombajne starije generacije kao što je tvoj, ne znam gdje naći npr bočni reduktor, pogon kose il tako neki "čudan" dio i ako ga nađeš koliko će koštati.

Nadam se da razumijete na što sam ciljao.
 
Bio tri puta sa drugarom po delove za njegov kombajn,jednom u Đakovo,jednom u Županju i jednom kod majstora električara u Gradište...Prvi put smo išli po biter lopatice za 36.10 za koji kod nas hteo zastupnik da uzme 5000 evra,a u Đakovo je to sve plaćeno 500 evra...:ppozdrav:
 
Jeste ali topliner je kombajn od 25 godina, taj lik nije kupio novi kombajn da ga krpa, on je reko ja sam jos u tvornici radio kada je doso znaci skidaj to sa trake ne zanima me koliko kosta naravno ovi to nemaju o cem mi pricamo, neka mala privrda u poljskoj radi rukavce, taj rukavac nije ni slican nasima na kombajnu, neda se zavarit i odradit kombajn nosi heder 7,2m nedaj boze da to na cesti negdje popusti izlomio bi kolica i sve drugo, ja samo govorim o aljkavosti servisa u hr, a da je jeftino nije nista polovna osovina za 1322 je 5000kn od slamotresa, za moga claasa djelova po oglasu sve vise i vise, al isto brijacina sve nije jeftino, ja dodjem za 30 godina star kombajn kod jerkovica u servis i uperim prstom to,to i to on ima na stanju kaze skupo, jbg meni treba u roku 30 min cilindar varijatora voznje je servis prepakovo, to je kostalo 100eura proslo je 5 godina to i dalje radi bez greske, garancija 24mjeseca na ugrađenu robu, da ja sam u 10 na njivi bio, a df to u hr nema, tj. oni to nigdje u svijetu nemaju nikada nisu imali niti ce imat, ja ti o tome pricam, sto jos uvijek imaju sve ja znam da ako mi treba nesta da tamo to ima, a kolko je para u zetvi se ne pita
 
Claas je i zastupljeniji više od DF-a u evropi i u svetu pa naravno da im je i logistika i snabdevenost sa delovima bolja...:ppozdrav:
 
Claas je od uvijek bio klasa za sebe, pocinčani od prvog dana, skupi su bili al i dan danas SVI zdraviji nego bilo šta napraviti tih godina.

Naj komičnije je kad su se natjecali u obaranju rekorda u vršidbi prije nekoliko godina u Engleskoj. Claas iz fore pozove ljude iz guinessa da postave rekord jer nije dugo bio obaran pa iz fore to odrade. Par dana poslije New Holland izađe sa svojim naj novijim, naj boljim high tech kombajnom i napravi "rekord" u jednoj tabli zauzme prvo mjesto u guinessovoj knjizi. Nedugo nakon toga (pred sam kraj žetve) claas uzme lexiona 580 (čak mislim od nekog privatnika) koji je već dosta radio po njivama, malo ga pretresli i u dvije različite parcele prejebe tog NH da je to po britanskom forumu bila sprdačina da se dugo spominjalo...

Iduće godine opet ista priča iz claasa namjetno nisu htjeli ići lexionom 600 jer (po njima) ne bi bila fer konkurencija tom NH-u ;) NH koliko znam i dalje drži rekord al claas je pokazao da stari kombajn "za broj manji" prejebe ganc novog konkurenta. AMEN ;)
 
Ja sam jedno vreme radio u CLAAS-a servisu EIBL+WONDRAK u Srbiji i Austriji, imao sam priliku da obidjem fabriku kombajna i vidim proces proizvodnje, odusevio sam se antikorozivnom zastitom i zavrsnom obradom, kvalitetom izrade i jednostavnoscu CLAAS kombajna
Kasnije u drugim firmama gde sam radio bilo je drugih kombajna JD,Laverda,NH,idr pod Laverdu ubrajam i FENDT I MF to su sve komplikovane masine i IGRACKE za CLAAS-a

Majstor Laki mislim da smo se sretali vise puta i u Backoj i Banatu


Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Pa klas proizveden 90tih i laverda takodje su bas suprotno nego sto je lovac luka naveo sto se tice komplikovanosti...e sad sto se tice ostalih stvari...neko voli crne,neko plave...neko obe...
 
Nazad
Vrh