CIGAJA (PANONSKA OVCA)

Ja sam prošle godine prodao bele ovce, 13 komada su mi ojagnjile 21 jagnje i 6 je bilo još za jagnjenje. A ove godine sam odranio od 15 cigaja jedva 15 jaganjaca, imao sam dva pobačaja i jedno jagnje mi je crklo, tako da ne mogu reći da sam prezadovoljan. Nadam se da će biti bolje pošto su se ove godine prvi put jagnjile, a za pobačaje sam jednim delom i ja kriv, pišem diplomski pa sam ih vagao neposredno prije i posle jagnjenja. Teo sam reći da i kod nas nisu baš presretni kad čuju da je crno jagnje, ali ja ih držim isto zato što volim. Mislim da je to samo umišljeno i napričano crno jagnje ovako, onako ja sam jeo nema nikakve razlike. Važna je samo hranidba. Kod cigaje je problem što jagnje od 35 kg nema mesa kao belo, a kad ima 45 kg onda ima mesa ali je skupo.
 
Evo malo novih sličica
www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
 
Zvao ja tog iz Ilandje.On drzi ovce u ortakluku sa nekom prijateljem,pa ne mogu da se dogovore da li ce da ih prodaju ili ne.Ima u Batajnici neki bracela prodaje i lepe su mu ovce samu mnogo trazi 350 din za kg. jaganjci.
 
Na prostoru Mačve je retkost videti cigaju, ako ih uopšte i ima ? Pre 20 godina ih je bilo, i ovde je traženije "belo" jagnje. Kada se zakolje i skine koža svi su iste boje !
 
Što se tiče randmana, to je istina, konkretno kod mene je prosečan randman kod ovih jaganjaca što sam klao 53% s iznutricama. A istina je i da je šteta da ova pasmina izumre, kod mene u selu ja jedini imam s papirima i još možda 20-ak grla što ljudi (prvi put sam napravio grešku napisao "ludi", nisam puno ni pogrešio, nisam morao ni ispravljati) drže čisto za sebe i uglavnom puštaju belog ovna. A nekad je u Dalju bilo na hiljade ovaca, uglavnom cigaje.
 
Evo slike od prošle nedelje 7.10. s Sajma starih zanata i običaja i Gužvarijade održanih u Dalju. Izložio sam jedno muško jagnje (testirano), dve šilježice i jednu ovcu da ljudi malo vide da ima još crnih ovaca.

www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
www.pohrani.com
[/URL][/IMG]
 
Svaka cast kolega Daljac,lepe su vam ovce.
Imam ja par komada u cistoj rasi,ostalo sve neka teska mesavina,pa je nazalost ova ovca za mene proslost.
Vremenom su joj se pozitivne karakteristike smanjivale,one karakteristike koje su je krasile,kao i nase ovcarstvo uopste.
U mom mestu ih je bilo jako puno,ali sada ima mozda 2-3 kuce koje ih drze,cisto iz hobija.
Da je bolje racunice (ekonomije) kod ove rase,ne bih se opredelio za ove uvezene/novije sorte.
 
Hvala, ja za sad imam sve u čistoj pasmini dok ne povećam još malo, a onda ću viditi sve ovce što mi se ne budu sviđale i odgovarale onom kako ja zamišljam cigaju probati križati s suffolkom ili romanovskom radi dobijanja križanaca za tržište. To sve zavisi od stanja na tržištu, ali u svakom slučaju ono što mi se najviše sviđa pariti samo s čistim cigaja ovnovima. Slična je i kod nas situacija, prije je ova pasmina bila zastupljena i do 80% od ukupnog broja ovaca, a danas je došlo vreme da u selu samo čovek od kog sam ja uzeo ovce ima papire, a inače je iz Osijeka ne živi tu, i dvadesetak komada kod par ljudi koji ih drže iz ljubavi i uglavnom puštaju bele ovnove. Žalosno, ali tako je.
 
Poslednja izmena:
Ako već planiraš da meleziš cigaju, moje mišljenje je isključivo Suffolk.Dobićeš na randmanu dosta, a i plodnost im nije loša.
Mislim da bi Romanov, davao sitniju jagnjad.
 
Ako već planiraš da meleziš cigaju, moje mišljenje je isključivo Suffolk.Dobićeš na randmanu dosta, a i plodnost im nije loša.
Mislim da bi Romanov, davao sitniju jagnjad.

I ja isto tako razmišljam, ali malo mi je problem doći do suffolka lakše bi nabavio romanovskog ovna. Za na godinu sam nabavio lepog cigaja ovnića, tako da ne razmišljam o tom bar jedno dve godine. Pokušaću izvući najbolje od njega, jer ima nekih stvari kod ovaca koje mi se ne sviđaju.
 
Ma ne bi ja morao uvoziti ima u Županji neko drži suffolka, to mi je 50-ak kilometara, ali znate kakvi su čobani ako imaju nešto čega ima malo na tržištu onda neće prodati ili ne znaju koliko bi tražili. Ovi što drže cigaju oni su posebno specifični, malo sam obilazio ove što su mi bliže, trebao bih zameniti starog ovna. Kod koga god dođem niko nema ovce kao on i svi imaju neke veze s deda Radom iz Pivnica, ili su imali njegovog ovna ili imaju ovce kao on. Možda sam i sam takav neznam, ali činjenica je da cigaju drže samo zaljubljenici. Znate li možda je li taj deda Rada još uvek živ?
 
Nazad
Vrh