CIGAJA (PANONSKA OVCA)

Rad, red, disciplina. Godine stroge selekcije i moglo bih se od cigaje napraviti dobra ovca, da se isprave svi nedostatci sto ih ovde navodite. Bojim da nema takvih ozbiljnih ljudi u Srbiji, svi bih nesto na brzinu.
 
Probano je nešto sa Safolkom,ali se to izgleda izjalovilo.Mleko ne treba nikom,crno jagnje nema prođu, čak ove godine kada smo prodavali vunu, naznačeno nam je da ne dolazi u obzir vuna od Cigaje i Pramenke.
 
I koliko vam placali za vunu koja nije od cigaje i pramenke?
U polj skoli u svilajncu smo imali stado cigaje i imale su dobrim delom po 2 jagnjeta, onako nize su bile i vise kockaste sa izrazenim oblinama, sumnjam da je bila cokanska, verovatno je bila neka oplemenjena safolkom, da nisu uginjavala jagnjad od hladnoce i nebrige stado bi moglo da se nazove solidnim ka boljem.
 
Ma bez Safolka, cista rasa cigaja da se ocuva. U dobrim uslovima, sa strogom selekcijom mogla bih se poboljsati u svakom smislu. E sada sto nam je drzava s*anje to je druga stvar. Crno jagnje nema prodju sam zbog lose reklame i price (100 puta ponovljena laz je istina), ljudi su culi tamo od nekoga da ne valja i onda se svi prave pametni,a niko nije probao.
 
Ma Bato nema se para nizasta a kamoli za neku strogu selekciju,koja bi se budala sad vatila tog posla kada odma moze bolje rezultate da postize sa drugim rasama.
 
I koliko vam placali za vunu koja nije od cigaje i pramenke?
U polj skoli u svilajncu smo imali stado cigaje i imale su dobrim delom po 2 jagnjeta, onako nize su bile i vise kockaste sa izrazenim oblinama, sumnjam da je bila cokanska, verovatno je bila neka oplemenjena safolkom, da nisu uginjavala jagnjad od hladnoce i nebrige stado bi moglo da se nazove solidnim ka boljem.

Ove godine smo dobili 55 dinara za kilogram.Čovek koji je otkupljivao krajnje korektan...kantar-pare.
 
Tu si u pravu druze i u potpunosti se slazem, ali po meni je opet tu kriva drzava, domace rase su nase blago,a ne W, IDF, R, Sarole. Jel imaju ove godine subvencije za autohtone rase?
 
Meni to deluje kao neko sujeverje.Naši kupci su uglavnom ljudi koji su izbegli iz Bosne i Like.Kad mu spomeneš jagnje od Cigaje kao da si mu ponudio crnog đavola.Što je tako ne znam.
 
Losa reklama i prica je stvorila odbojnost prema cigaji, jer je bila konkurencija drugim rasama, isti slucaj kao sa W, te ne valja meso, te krupne kosti itd. Pogledajte post od Miladinovica u kome je postavio oglas u kome su cigaje, zavidan kvalitet ukoliko su cista cigaja naravno. Ja sam siguran da bih se od onakvih grla mogla napraviti dobra ovca koja ce ostati idealna za podrucje Vojvodine i taj nacin gajenja.
 
Znam druze, znam i cini mi se da nikoga nije briga, bar one koje bih trebalo da bude. Jednostavno sve je manje ovaca, sve je manje salaša i tog nacina zivota. Ovo ne vazi samo za cigaju nego i pramenku (autohtone rase)
Slike iz oglasa iz Miladinovicevog posta.
6275811-3V.JPG

6275811-4V.JPG

Nsto im puno fali, ne bih rekao.....
 
Nazad
Vrh