Chat u voćarstvu

Ne znam odakle ti to da su vazdusni dzepovi preporucljivi. Svugde u literaturi se pominje da treba nagaziti i zaliti da ne bi ostali vazdusni dzepovi.
Obicno ne objasnjavaju zasto ali sam negde procitao da zemlja sprecava izmrzavanje korena za razliku od vazduha.
 
Zalio sam danas dva kriticna reda. Prskalicu napunio vodom i ispustao u kantu pa zalivao. Po 5-6l po sadnici. Bitno mi je jos treci red od 7. Tu sam imao zaboravnog pomocnika pa sam evo treci dan od sadnje isao da gazim oko sadnica. Jbg, bilo nas dvojica prvi dan. Ja razmeravao i busio rupe a on na drugoj strani zatrpavao sadnice. Objasnio sam mu da ne sme kalem ispod zemlje i da ga nekako okrene kontra od severne strane. Sutradan smo jos nas trojica zatrpavali sadnice ali smo gazili zemlju okolo tako da je poprilicno nabijeno i ne tone pod nogom. Ta prva tri reda sam morao gaziti naknadno. Bukvalno potone noga 8-10cm. To jos sutra zavrsim zalivanje pa bataljujem
 
Ne znam odakle ti to da su vazdusni dzepovi preporucljivi. Svugde u literaturi se pominje da treba nagaziti i zaliti da ne bi ostali vazdusni dzepovi.
Obicno ne objasnjavaju zasto ali sam negde procitao da zemlja sprecava izmrzavanje korena za razliku od vazduha.
Има истине и у једном и у другом размишљању.
Пре свека колико то и како чудно звучало корену треба ваздуха, односно ваздуха у земљи око корена.
Такође је и тачно да кад се ушушка земља око корена па још ако у земљи има остатака стајњака или органских материја које би разградњом у том зимском периоду подигле температуру таман толико да не измрзне корен ако баш буду много дебели минуси.
Ја кад садим воћке извадим први ашов земље на једну страну а други ашов на другу. Онда пола од оба дела помешам са хумусом, земљом из шуме, земљом из дна канала... шта год да имам... са прегорелим стајњаком. Сипам воду у рупу а онда део те помешане земље па опет воду. Онда изгазим, па корен саднице и остатак земље и остатак земље првог ашова. И опет залијем и изгазим.
Дешава се да просто осетим под ногама да се та земља просто направи на житку масу. Кад се то осуши и стегне корен не може лако ни да се развије.
Зато и мислим да то није добро за мој случај јер не заливам често. Залијем годишње колико да садница преживи али ја имам другачији приступ.

За оне који редовније заливају корен ће да има могућност да се развија и шири јер ће та земља да буде влажна.

Оно што је још интересантно а оно што сам мало научио од представљања биодинамичког приступа је да вегетација, односно прво покретање сокова у корену креће почетком фебруара.
Кад мало повежемо са осталим чиниоцима у природи а као пример ћу навести пчеле јер оне у исто то време (или раније или касније, то само оне знају кад и зашто) покрећу своје прво легло иако напољу може бити великих минуса. И то се не разликују пчелиње заједнице које су направиле своје станиште у природи, у шупљини или на отвореном од пчела које су у кошницама.

Ето... то је неко моје размишљање... ти Слобо имаш плантаже и велике површине и мислим да код тебе у крају још има старог знања које су оставили старци и пренели млађима. Јер кад сав пут пређемо и вратимо се на почетак опет долазимо на то старо знање које смо заборавили... или су се други потрудили да га заборавимо.
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo, od detinjstva još...
Sadnja SAMO u jesen.
Duboko rigolivanje, posle samo malo samo poravnati zemlju.
Duboke rupe (fi 50 bar).
Sadnicu u rupu, malo sitne zemlje da pokrije koren, DOBRO nagaziti, ponovo zemlja (može i krupna), DOOOBRO nagaziti, navući još malo zemlje i GOTOVO.
Zemlja samo da ne bude baš teško blato, vlažna može.
Ne zalivam nikada, celu jesen i zimu padaju snegovi i kiše.
Prijem UVEK 99%
Zemlja mi je od peska do teške smonice.
 
Mislim da nije neophodno objasnjavati kako se sadi. Ovde je vecina vec puno posadila. Sto se tice zalivanja za jesenju sadnju ni ja ne zalivam kad sadim celu njivu. Ali kad podsadjujem ili sadim neku vocku za sopstvene potrebe trudim se i da zalijem. Ne moze da skodi.
 
Tako je @Sloba31, ne može da škodi zalivanje, naravno. I naravno da većina ovde zna kako se sadi. Ja sam samo preneo svoje iskustvo, da ljudi koji ne znaju, manje greše.

I ovo što je @zeder napisao je užasno bitno, to sam zaboravio da kažem...
@vuxsd, NI SLUČAJNO NE TREBA GAZITI POSLE ZALIVANJA.
Zemlja, gaženje, ja to ponovim, onda (ako se zaliva) voda i kada upije malo sitnije zemlje odozgo i kraj.
 
Све се разумемо... ја не живим од воћарства али је важно да се ради правилно и важно је да нове колеге ураде онако како треба да би им воћњаци стартовали добро у пролеће и цео посао да им иде у напредак.
 
Zalio sam na kraju te kriticne redove i posto sam imao jos vode, zalio sam i ove "nagazene". Taman zadnja kanta kad ono kisica poce. Reko, da nisam otisao ne bi pala. 😁
Usput skontam cak 3 sadnice cviknute s pocetka parcele. Nema ni 100m do prve kuce. Blizu naselja. Vecito kerovi lutalice tuda prolaze ali sam jednom i zekana video.
Jel moguce da je on odgrizao? Nisu pri dnu prekinute nego na visini od nekih 70-80cm. Srne ne verujem da su jer ih nikada nisam video tako blizu sela.
Jedino ako zec nije oborio sadnicu i pregrizao ali ne vidim da je nesto guljeno. Pre mene psenica, posle mene psenica... 🤔
 
Koja je ova sorta sljive pa cena po kg danas 250 din?
DSC-0411.jpg
 
Ne znam odakle ti to da su vazdusni dzepovi preporucljivi. Svugde u literaturi se pominje da treba nagaziti i zaliti da ne bi ostali vazdusni dzepovi.
Obicno ne objasnjavaju zasto ali sam negde procitao da zemlja sprecava izmrzavanje korena za razliku od vazduha.
Napisao sam kasnije a mislio sam bar godinu dana iza sadnje.
Prirodno prozracena zemlja mnogo bolje upija vece kolicine padavina, za razliku od npr. frezovane.
 
Ovih dana cesto izlazi oglas na drustvenim mrezama intenzivno se traze radnici za Celarevo u pitanju je rezidba jabuka i posto je oglas smusen i nije bas preciziirao sta se obavlja ni kolika je dnevnica napravili su marketinski potez u kome niko nista ne razume u oglasu a sve u cilju da se Vlasi ne dosete .Naime rezacka dnevnica je u Sumadiji 50 eura a posto je to velika cifra za velike proizvodjace oni su se setili da izmuljaju neuke pa se spominje rezanje po drvetu nesto pise 3,5 dinara a pre toga obuka mala i brza obuka za amatere .Spominje se da ima stan i hrana a osim tog spavanja i hranarine nejasno je koliko mucenik moze da zaradi .U svakom slucaju nece zaraditi 50 eura a nece ni 40 to bi otprilike trebalo na ucinak da izadje od 1500 do 2000 dinara .Nesto slicno se provlacilo i za skupljnje jabuke padalice isto je napravljena jednacina sa vise nepoznatih uglavnom za ekipu koja nije pohadjala casove matematike .Romi nisu polagali matematiku ali znaju fenomenalno da racunaju ali medju belcima ima dosta zaladjenih koji imaju kasno paljenje .Medjutim sta je posebno zanimljivo ovde jer je kruzila prica po narodu zadnjih par godina DA CE SAMO VELIKI DA OSTANU I DA SE RADI NA TOME DA SE MALI PROIZVODJACI SATRU medjutim kako je krenulo sve u ludilo i dnevnice i djubriva i gajbe i nafta i nedostatak radne snage cini mi se DA SVI ZAJEDNO IDEMO U SEPTICKU JAMU I MALI I VELIKI TO JE SVE POVEZANO i to je mozda i najbolje za drzavu Srbiju zakovrnucemo svi jedino ce banke i zelenasi da profitiraju a i sta ce nam proizvodnja to je sporednai nebitna stvar u zadnjoj posti Srbije A NEDIMOVIC JE ZA SAHRANJIVANJE POLJOPRIVREDE NAGRADJEN NAJVISIM CRKVENIM ODLIKOVANJEM KOJE POSTOJI 🆘.Jadna je crkva i jadan je narod Srbije a poslednji proizvod u Podunavskom regionu je bio kupus i cena je bila na veliko 7 dinara .PONAVLJAM KUPUS IZ MORAVSKIH SELA JE BIO 7 DINARA **greška TE I VLADO I DRZAVO I PREDSEDNICE a mladi Moravci su poprilicno napunili montazne srafciger hale za 1500 dinara dnevno PONAVLJAM PLATA KOD STRANOG INVESTITORA JE SA PREKOVREMENIM RADOM 45 000 DINARA I PUTUJE SE DO POSLA I NAZAD 30 KILOMETARA ⁉️ Ne putuju samo Moravci tu su novi regruti sela oko S Palanke daljina do radnog mesta do 40 km a tu su i regruti iz Deliblata, Bavanista i Gaja Banacani a svi ovi mladi ljudi imaju u svom vlasnistvu po nekoliko hektara bogate zemlje sa mehanizacijom i prikljucnim masinama ali sve je toliko zamrlo da je spas 1500 dinara sa prekovremenim radom u logorima kod robovlasnika koji je dobio od drzave Srbije po 10 000 eura po radniku i fabriku kljuc u ruke i oslobodjeni placanja ikakvog poreza drzavi Srbiji situacija vise nije alarmantna situacija je odavno izmakla kontroli u KOLONIJI ZAPADNIH ZEMALJA SRBIJI JADNOJ I PONIZENOJ I DEPRESIVNOJ I RAZVALJENOJ
Dali ima buducnosti u zemlji u kojoj su nistaci prodali i izvore vode ,naravno da nema samo je steta za sve one koji su vekovima krvarili da bi sacuvali ovu zemlju od agresora i uspeli su da sacuvaju sve resurse a onda su dosle na vlast fekalije koje su sve prodale i poklonile raskurcale u bescenje i tu se predstava zavrsava nastavka nema svetlo je ugaseno .Nastavak koji sledi je podizanje poreza na sve pokretno i nepokretno jer krediti i kamate zapadu moraju da se placaju redovno i na vreme a posto je sve prodato krece haracenje i otimacina od osiromasenih i ponizenih gradjana Srbije .Bolesnik koji vec dugo umire na aparatima jos nije mandrkno a kada ce ........jos uvek ne znamo ❓
 
Owen T, Black diamond su neke od sorti koje mozes naci ovde sadnice - tog tipa sljive
A sto se tice srafciger hala i rada - ovde plata, kazu ljudi posto ja ne radim tamo ide 70-80k
 
Kod nas je 60000 do 70000. Niko ne bi radio za 45000. Radnici se stalno traze.
Sto se tice sljive u Tempu sam video ove sljive i pisalo je kako se zove ali sam zaboravio. Znam da je bila samo jedna rec srednje duzine.
 
Hvala na odgovorima, potrazicu dal ima negde ovde neka sadnica al treba prvo mesto naci... Zanimljive su, socne, a koska mala... Shvatio sam da se Banat13 sali... :)
 
Nazad
Vrh