Chat u voćarstvu

Jednu sadnicu da posadis kavlitetno onako kako treba, imas od 5-10min efektivnog rada. Dok iskopas dobru rupu, ubacis sadnicu, sabijes zemlju, zalijes, ubacis stajnjak, nastelujes da bude po kanapu itd itd. Ima tu dosta posla. Ko posadi 10komada po satu taj je car, ako neko uradi vise svaka mu cast.
 
busenje rupa,pogotovu po ovom blatu,burgija toliko ubije zemlju i umazi da je tvrdja od betona,ako se busi trebalo bi da se posle busenja obrade jame i skine taj ubijeni sloj ili da se busi dosta ranije pre sadnje da bi busena jama postaal rastresita za dalji rast i laksi razvoj korena kroz nju,jer bogme kad koren udari u onaj tvrdi sloj ko da sadis sadnicu u saksiji,inace ja sam svojerucno za jedan dan iskopao nekih 150 jama,deda sadio zamnom,doduse ruke su mi ispucale a i gace su mi bile u vodi,inace dobro uigrana ekipa 2 osobe moze da posadi dnevno oko 250 komada sa rucnim kopanjem,mada sam prisustvovao sadnji na Fruskoj gori gde njih 15-ak neradnika (rade dnevnicom) u vec izbusene i obardjene jame nisu mogli da zatrpaju 800 sadnica za 1 dan i to bogme za lepe dnevnice

Ako se odradi kako se preporucuje, kopanje rupa min. mesec dana pre sadjenja, onda se eliminise negativan efekat koji ti pominjes. Obale rupa popucaju i nisu vise "beton".
Ja sam jesenas sadio 260 kajsija, rupe su busene traktorski busilicom sirine 55 cm, dubine min. 50cm, po ceni od 50 din. Angazovao sam 2 radnika koji su uz moju pomoc to posadili za 2 dana. Sve zajedno me kostalo manje od 200 evra.
A to za koje vreme moze da se posadi zavisi kako se sadi. Ja sam na dno rupe prvo stavljao stajsko djubre i zeolit pa zatim sloj zemlje pa sadnica pa opet sloj zemlje koji sam zagazio da ucvrstim sadnicu pa onda opet stajsko djubre i zeolit ali i vestacko djubre pa tek konacno zatrpavanje sadnice i ponovo gazenje oko nje. To zahteva da se istoj sadnici vracas vise puta tako da nije moglo brze.
Moze i drugacije. Pre 3 godine 6 radnika mi je za 1 dan posadilo 110 kajsija tako sto su kopali rupe na licu mesta, sadili bez bacanja bilo cega u jamic, i na kraju su postavili zastitnu mrezicu. Ali sam sledece godine zbog malog prirasta ja morao da otkopam zemlju oko svake sadnice do zila da bih bacio zeolit i djubre. Tako da vazi ona narodna, ko ne plati na mostu plati na cupriji.
 
Poslednja izmena:
Четири до пет марака је цијена саднице у пољопривредним апотекама. У расадницима је 3 до 4 марке зависно од количине и расадника. Пријатно ме изненадила цијена кајсије у Требињу (3 марке) - тамо је све скупље него у другим крајевима Српске. Има у западној Херцеговини садница и по 6 марака, али они не калеме пуно садница па хоће да се намире, а И ПРОДАЈУ ПО ХРВАТСКОЈ ГДЈЕ ЈЕ СВЕ СКУПЉЕ.
 
bas sam u postu naglasio ovo sa poetka tvog posta,da se obrade ili da odstije i onda je sve ok kod masinskog busenja rupa
 
Четири до пет марака је цијена саднице у пољопривредним апотекама. У расадницима је 3 до 4 марке зависно од количине и расадника. Пријатно ме изненадила цијена кајсије у Требињу (3 марке) - тамо је све скупље него у другим крајевима Српске. Има у западној Херцеговини садница и по 6 марака, али они не калеме пуно садница па хоће да се намире, а И ПРОДАЈУ ПО ХРВАТСКОЈ ГДЈЕ ЈЕ СВЕ СКУПЉЕ.

Ja sam prije kupovao sadnice kod ovih privatnika što sami kaleme pa se uvjerio da i oni hoće da smućkaju a da ne kažem u poljoprivrednim apotekama kod njih kupiš trešnju dobiješ višnju

Sad kalemim sam al isključivo na divlje podloge

Nađem u šumi ili u nekim pustarama jabuku krušku trešnju itd i klemim većinom stare domaće sorte

Evo ovi isto tvrde da je sve domaće al hajd im vjeruj

http://www.pik.ba/?trazilica=sadnic...a=&kanton=1&vrsta=sve&od=&do=+&kategorija=795
 
za Bosnu znam da Simici iz Samca rade korektno,takodje rade kompletnu sadnu sa zastitnom mrezicom,sa njima smo imali korektnu saradnju,vesili smo kalemljenje kod njih pa na osnovu og znamo i kakav su asortiment imali
 
Procitao sam vasa misljenja i naravno razlicita su. Ja sam mislio da trazim 1 euro po sadnici, da utrosim 4 dnevnice to su 50 eura po dnevnici sto je meni odlicno. Hvala svima na komentarima. Pozdrav ... javicu vam nastavak
 
Da li neko moze da mi prevede izraze kosa palmeta i vitko vreteno na engleski i italijanski tj.kako se na ova dva jezika strucno pisu ovi uzgojni oblici , znam da je neki pilar ili tako nesto u pitanju , pa da ne lutam ako vec neko zna, hvala
 
Kako ste vi drage kolege prošli sa ovim snegom ili kišom, šta je već kod koga padalo i u kakvom su stanju voćnjaci.? U mom kraju je juče i noćas palo dosta mokrog i teškog snega, u pojedinim višim delovima i preko pola metra, pa iako još uvek nisam u mogućnosti da odem i obiđem, pretpostavljam da ću imati veliku štetu.
 
Kod nas ni kapi kise/snega nije palo. Suncano i lepo.

@kanacki

Palmetta, Fusetto, Cordone verticale (ovo je vitko vreteno kod nas) se kaze na italijanskom.
 
Malo sam bas pogledao youtube pretragu u vezi tall spindle
Oni za razliku od naseg ajmo reci obrazovanja u svemu imaju pojednostavljenja da jasno razumes sta se radi - 3 pravila u vezi rezidbe vitkog vretena
1. Vodilja treba da ima visinu 90% od medjurednog rastojanja (svodis ih na neku bocnu slabobujnu granu, jos bolje rodnu granu i to sredinom leta)
2. Pravilo 2 reza : da se 2 najjace grane godisnje sa svakog stabla izbace (cep rez)
3. Pravilo oblikovanja kolone i pojednostavljivanje grana (da svaki red i vocka u redu ne iskacu vec su u koloni)
a pojenostavljivanje grana se svodi na to koliko sam pokapirao da se te bocne grane ne granaju dalje, vec da je to jedna grana sa vrhom koji se ne skracuje i sa cvetnim pupoljcima , bez ikakve druge grane na njoj


 
Tako je.
Grane trebaju biti jednostruke bez drugih grana na njima.
Ne skracuju se vec po potrebi rezu do osnove tj. izbacuju.
Tezi se tome da te bocne grane budu pod sto vecim kutem otklonjene nikako ne pod ostrim kutem u odnosu na stablo.
Bilo bi idealno kad bi njihov raspored bio gledano po visini stabla da su rotaciono rasporedene u zamisljenom krugu po visini jedna od druge na 20-30 cm.
Godisnje se potpuno zamjenjuje oko 20 % tih grana.
 
Ja sam tako nesto zamislio kod mene u ogledima, medjutim retko sam posadio na 1.1m i sada mi je malo retko kad samo imam grane iz stabla. Zato sam ipak presao na vretenast zbun. Za vitko vreteno 0.6-0.8m je u redu.
 
Nazad
Vrh