Chat u voćarstvu

ja sam moje radio utkalom kada posadio,i u prvoj godini rezanja,i to im je dosta od mene,vise za njih mazanja posle rezanja nema
 
Razmeksavanje sam dobio dodavanjem zajtina, i nije lose ispalo dodje kao zvaka.
Tutkal je mnogo laksi za rad, ali posto nemam veliku povrsinu, oko 2ha, nekako mi je lepse da uradim kalem voskom.
 
Ne nadjoh pretragom pa da pitam. Kolike dimenzije treba da budu drveni stubovi tj kocici za podupiranje tek posadjenih sadnica kajsija ili sljiva?
 
Ne sećam se baš propisanih dimenzija ali recimo da treba da viri iz zemlje pola metra barem a u zemlji 30-50 cm, znači računaj 80-100 cm dužine, debljina onako...procenićeš već, ali je najbitnije da to budu impregnirani kolci, sve drugo istruli pre nego što i krene da ima punu funkciju, plus prenese trulež na koren i onda si u problemu. Potrebno je i da kolac stavljaš prilikom sadnje u rupu pored sadnice a ne naknadno da ne bi ukucavanjem oštetio koren.

http://vocarskisavetnik.com/content/pravilna-sadnja-voca/

"Kolac mora biti impregniran u 3% rastvoru plavog kamena tako da izdrži do 7 godina bez da krene da truli, trulež bi se preneo na koren sadnice i to bi moglo biti pogubno. Kolac se postavlja u ovoj fazi jer naknadnim ukucavanjem kolca nakon sadnje može doći do oštećenja korena sadnice."
 
Da li mogu da se stave kocici kao za vinograd? Oni treba da budu 3x3 cm, a visine oko 1,2 metra. Ili da budu deblji. Bas zbog te debljine sam neodlucan. I da li umesto tog plavog kamena moze da se iskoristi Cuprozin?
 
Šta znam, mislim da je to pretanko, da će posle 2-3 godine sadnica držati kočić :) ali nisam siguran...

Može i cuprozin, samo gledaj koncentraciju bakra.
 
Valjda mogu ovde da pitam ovo, nisam nasao slicnu temu pa da ne otvaram novu.Treba mi mala pomoc, koliko se naplacuje sadjenje vocaka? Hoce covek da mu posadim oko 200 vocaka na 40 ari,zemlja je izorana moje je da kopam rupe i sadim. Nisam izguglao ni jedan aktuelan oglas da pitam za cenu. Hvala unapred
 
ja cu za 2 eura da ti dam sadnicu i posadim a ti zaradi 1 euro na svu moju muku nemam nista protiv,a ta cena od 3 eura je mozda u Bosni sa sadnicom i mrezicom,kod nas se cena krece tu oko 50-60 dinara samo za sadnju,a tih 200 kom da kopas rucno jame posadices za jedan kratak zimski dan
 
Ma jok kavi 3 evra... sadnica u maloprodaji kosta 3 marke (1,5 evro)....za 600 evra ceo mesec kopam i sadim sadnice:osmeh:
 
ja sam sebi masinski sadio deo sljiva i iskreno ne svidja mi se uopste,vise mi se svidjaju rucno kopane rupe,jeste da sam imao plikove par dana ali definitivno je bolje nego busene masinskim putem
 
busenje rupa,pogotovu po ovom blatu,burgija toliko ubije zemlju i umazi da je tvrdja od betona,ako se busi trebalo bi da se posle busenja obrade jame i skine taj ubijeni sloj ili da se busi dosta ranije pre sadnje da bi busena jama postaal rastresita za dalji rast i laksi razvoj korena kroz nju,jer bogme kad koren udari u onaj tvrdi sloj ko da sadis sadnicu u saksiji,inace ja sam svojerucno za jedan dan iskopao nekih 150 jama,deda sadio zamnom,doduse ruke su mi ispucale a i gace su mi bile u vodi,inace dobro uigrana ekipa 2 osobe moze da posadi dnevno oko 250 komada sa rucnim kopanjem,mada sam prisustvovao sadnji na Fruskoj gori gde njih 15-ak neradnika (rade dnevnicom) u vec izbusene i obardjene jame nisu mogli da zatrpaju 800 sadnica za 1 dan i to bogme za lepe dnevnice
 
Nazad
Vrh