Chat u voćarstvu

Moze li neko da mi objasni sta su klub sorte voca? Kao Pink Lejdi kod jabuka. Kapiram da su to zasticene sorte i da moras da imas licencu za razmnozavanje. Koji su to tipovi kod drugih vocaka?
 
Trebao bih da premestam neke jabuke i breze, u pitanju su jednogodisnje i dvogodisnje biljke, sta mislite kada bi bilo najbolji momenat za to? Breze su izgubile lisce, a jabuke imaju jos poneki.
 
Skini im lišće i sad odmah, dok ne krenu kiše, snegovi, minusi...gledaj lepo okolo opseci koren i ako možeš sa busenom zemlje, ne tresi mnogo busen jer se sa zemljom otkinu sve fine žilice.
 
Imam na kruskama koje sam prve sadio , na stablu ostecenja od zeca, ja sam to ocistio i zastitio sa kalemarskim voskom , onim kao plastelin i sad je taj vosak ispucao kako se stabla sire u precniku. Nesto razmisljam da to lepo ocistim i premazem nekom farbom za drvo ? Da li je to pametno raditi ? Bilo je reci da se veci preseci mogu zastiti farbama za drvo. Nasao sam onaj italijanski vosak , koji lepo moze da se namaze i mnogo je bolji od ovog kao plastelin , ali bi mi toga trebalo dosta , pa sam mislio da zastitim to farbom.
 
to se sve siri,nema tu radosti,izgurace neku godinu ali to nije to,i meni su srndaci rogovima sljive oljustili,sve ide n avadjenje pa nove :(
 
Jedno pitanje na parceli od oko 8 ari sam posadio kajsije, okacicu slike prvom prilikom. Ono sto je tu problematicno je sto se dosta vode sliva tuda a kajsija bas i ne voli toliku vodu. Koje bi bilo resenje da se ta voda kanalise? Da li plugom izvuci neki kanal ili napraviti mozda kao neku vrstu akumulacije?
 
Iskopaš kanal na mestu gde voda dolazi u voćnjak, u smeru da skupi što više vode, nasuprot nadolazećem toku ali ne baš pod 90 nego malo oštriji ugao da ne bi kad navali mnogo preletala preko kanala, staviš dole krupno kamenje, pa perforirana cev, pa krupno kamenje, pesak, zemlja i onda se cev i kanal ni ne vide, vodi računa o padu cevi i gde će voda da odlazi, tako jedan kraj kanala nek bude cev na višljem, na drugom na nižem delu. Ovo ti nije uopšte skupo, ako pričamo o 8 ari, zavisno od orijentacije, to je je maksimum par desetina metara dužine a spašće te propasti koja je neminovna kad tad, zamisli za 10 godina sve ti se posuše...

Cev je perforirana samo na gornjoj strani naravno, možeš i sam da improvizuješ sa plastičim kanalizacionim pa da bušiš ako ti je skupo, vodi računa naravno da ne gaziš tuda teškom mehanizacijom ako uzmeš tako neko rešenje za cevi.

Podzemna%20drenaza.jpg
 
Na tom prostoru je bio nekad vinograd a po jednoj strani parcele je bio red raznog voca, izmedju ostalog i 2 stare kajsije. Zato i nisam se nesto opterecivao na temu vode, medjutim komsije neke su mi napomenule da su tu imale problema sa vodom dok nisu kanale iskopali i sproveli vodu. Ono sto je kod mene problem a nisam napisao prvi put jeste sto je tih 8 ari iznad kuce i bunara tako da je ceo pad usmeren ka njima pa bih moram nekako tu cev i pored njih da provucem pretpostavljam... :sta:
 
Bojim se da te nisam dobro razumeo ovo poslednje....to je iznad kuće i bunara, pa je pad ka kući i bunaru? Pored čega da provučeš, pored kuće i bunara? Nije to neka nauka, najbolje ćeš oceniti sam šac metodom nego mi ovako kroz tekst :D

Ako je tu bio vinograd i nije se ništa promenilo u smislu pojavile se vode, onda i nemaš neke brige....vidi te komšije kako su uradile i odakle se uopšte pojavljuje voda. Razmišljaj i o tome da ne bi valjalo da prskaš voće i đubriš veštakom ako je iznad bunara, da se ne trujete ako pijete tu vodu.
 
Bojim se da te nisam dobro razumeo ovo poslednje....to je iznad kuće i bunara, pa je pad ka kući i bunaru? Pored čega da provučeš, pored kuće i bunara? Nije to neka nauka, najbolje ćeš oceniti sam šac metodom nego mi ovako kroz tekst :D

Ako je tu bio vinograd i nije se ništa promenilo u smislu pojavile se vode, onda i nemaš neke brige....vidi te komšije kako su uradile i odakle se uopšte pojavljuje voda. Razmišljaj i o tome da ne bi valjalo da prskaš voće i đubriš veštakom ako je iznad bunara, da se ne trujete ako pijete tu vodu.
PA da, dobro si shavtio pad je ka kuci i bunaru, tako da bih tu negde morao da prokopam izmedju ako se upustim u tako nesto. Bio je tu dugo ranije vinograd dok ga je imao ko odrzavati , posle je samo sejana detelina tako da sam se vodio da je to lepa zemlja za voce dok me nisu pokolebali sa pricom o vodama. Sto se tice djubrenja i zastite, svakako cu se truditi kao i do sad kad god mogu da nabavim stajskog djubriva i samo sa njim da radim, a kajsija i ne trazi neku vecu zastitu (pazrio sam zaklopacnku pa cemo videti kako ce u mom kraju da se pokaze :ppozdrav:).
P.S. Resio sam se kupiti frezu(dizel 14 ks) ako neko od kolega vocara ima nameru da prodaje nesto moze da me u pp kontaktira.
 
Kanal treba da iskopaš na što višljoj tački, što dalje od kuće, bunara voćnjaka. Da on prihvati svu vodu, da joj ne da da uopšte uđe na parcelu. Znači gornjom ivicom parcele da ideš i da mu napraviš nagib tako što ćeš ga iskositi malo.

Drago mi je za Zaklopčanku, javi kako se pokazala za koju godinu :D

p.s. nemoj frezom po brdu raditi, sapraće ti se sva zemlja, brdo je potrebno samo zatraviti i kositi.
 
Kanal treba da iskopaš na što višljoj tački, što dalje od kuće, bunara voćnjaka. Da on prihvati svu vodu, da joj ne da da uopšte uđe na parcelu. Znači gornjom ivicom parcele da ideš i da mu napraviš nagib tako što ćeš ga iskositi malo.

Drago mi je za Zaklopčanku, javi kako se pokazala za koju godinu :D

p.s. nemoj frezom po brdu raditi, sapraće ti se sva zemlja, brdo je potrebno samo zatraviti i kositi.
Ok, sad sam te razmeo pravilno, to u opste nije velika investicija s obzirom na velicinu parcele a svakako cu u toku naredno godine da stvorim pravu sliku sto se tice zadrzavanja vode.
Freza mislim da mi je postala neophodna jer imam posadjenog voca na 6 parceta ukupno oko 1,5 ha (2 su na uzvisenju ostala manje-vise ravna, ne pitaj me nista koja muka), pa mi je ideja da imam neku masinu koju mogu u prikolicu da stavim i da prevezem, s tim da bih u redu frezirao a medjuredno zatravio od naredne godine, to je vocu treca godina.
 
Znaš kako, neretko se kanal kopa u dnu parcele, da i voda od kiše i svega što uđe na celoj površini parcele se ocedi kroz taj kanal, ja sam razumeo da se tebi voda odnekud pojavljuje, sliva na plac, tako da sad već nisam ni siguran u koji deo placa da ga iskopaš, pogotovo zbog kuće i bunara i svega, kad se kanal kopa donjom stranom parcele, onda se i ukopava dublje da bi imao smisla...
Nije loše da malo kopaš po internetu pre akcije a i da otvoriš novu temu ovde: http://poljoinfo.com/forumdisplay.php?102-Agrotehnika-pomotehnika-i-navodnjavanje

p.s. Dosta smo diskutovali o frezi i njenom sabijanju zemljišta, ali u samom redu nije toliko strašno jer je uzak pojas, ali svakako ne preteruj već samo 2-3 puta godišnje maksimum i nikako nemoj na tim parcelama koje su na velikom nagibu, otići će ti zemlja časkom.
 
Svim clanovima zelim srecnu i bericetnu 2015. godinu :beer:

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh