Da li neko moze da razjasni , po rezultatima analize zemlje , razliku izmedju ph u KCL i pH u vodi , tj. koja vrednos pH je pH zemlje ?
pH vrednost predstavlja meru koncentracije vodonikovih jona. odredjivanja kisleosti u rastvoru KCl i u vodi, bolje je uvek odredjivati kisleost u KCl rastvoru. Taj postupak izrazava i one slabo vezane vodonikove jone (koji lako mogu postati slobodni) a ne samo vec slobodne koji se odredjuju u vodi.
A koncentracija slobodnih vdonikovih jona u zemljistu je zapravo kisleost.
Dakle u obzir uzmi taj rezultat.
Reakcija zemljišta ima velikog značaja za preporuke primene đubriva. Ona utiče i na izbor đubriva, njihove doze i dr. Za potrebe kontrole plodnosti zemljišta i primene đubriva koristi se pH-vrednost u M KCL. Na osnovu pH vrednosti, zemljišta su podeljena u pet grupa: I alkalna (>7,20 pH u M KCI), II neutralna (6,51-7,20), III slabo kisela (5,51-6,50), IV kisela (4,51-5,50) i V jako kisela (<4,50).
PS.- Tumačenje rezultata hemijske analize zemljišta podrazumeva poređenje dobijenih rezultata sa graničnim vrednostima obezbeđenosti zemljišta asimilatima. Pri tome potrebno je voditi računa i o drugim svojstvima zemljišta (pH, mehaničkom sastavu i dr.) lz ovog se vidi da je tumačenje rezultata hemijske analize, zemljišta veoma složen i odgovoran posao, jer ona određuje ne samo količinu, već i vrstu đubriva, kao i vreme i način njihove primene. Otuda, da bi ona bila stručno izvedena, neophodno je dobro poznavanje zemljišta i kiimata tog rejona, kao i zahteva pojedinih voćnih vrsta i za pojedinim hranljivim elementima, te nivoom proizvodnje.
Ovo ti je uopsteno ali vrlo ti je bitno ,da raspolazes sa svim podacima,kako nebi pogresio u izboru djubriva da bi imao prave preporuke,za upotrebu djubriva moras rezultate analiza uporediti sa granicnim vrednostima obezbedjenosti zemljista,datih za neke elemente