Chat u voćarstvu

Da li je moguce razmnozavanje voca reznicama, kao sto neki rade kod cveca?
Ako jeste, kada je najbolje vremenski da se to radi?
 
Moguće je, zavisi koje voće, može aronija, ribizla, loza i tako to, položenicama i reznicama, ribizla se npr tako i razmnožava, odseče se grana sa 7-8 pupoljaka na proleće i posadi tako da samo 2 vire iz zemlje a ostali postanu koren.

Kod drugog voća je moguće, dešavalo se ljudima ožili se grana dunje, trešnje, ali tu je upitno kakav će korenov sistem imati pa se ne praktikuje.

Najbolje vreme...e to ne znam tačno, zavisi i od voća naravno. Ribizlu sam pri sadnji na proleće tako kupljene sadnice tj prutiće prekratio da 2 vire iz zemlje, a štapiće koje sam dobio sam posadio isto tako da 5 bude u zemlji a 2 vire i primile su se.
 
zbunaste vocke se daju razmnoziti reznicama
a za stabla radi se kalemljenje
i jos jedno zapazanje reznice uopste ne moraju da budu dugacke, koren se ne razvija iz pupoljka koji je u zemlji vec isto na samom rezu od kambijumskog tkiva
reznica moze da bude dugacka i samo 3 cm - bitno je samo da ima pupoljak jedan van zemlje - a zemlja najbolje pesak : treset = 50:50 ili veci odmer peska
 
Može da pomogne, imaš da kupiš a možeš i u vodu u koju odstoji vrba.

Vrbin sok


Mnogi ovo sredstvo nazivaju hormonom rasta i prahom za reznice.Do pre nekoliko godina ovaj preparat bio je prava retkost,ali danas se može kupiti u svim poljoprivrednim apotekama i prodavnicama baštenske opreme.Iako vrtlarima olakšava život,mnogi izbegavaju da ga koriste,jer je ''obogaćeno'' fungicidima i stoga veoma toksično.
Ukoliko neželite da koristite prah za ožiljavanje,postoji prirodniji način da podstaknete razvoj korenskog sistema na pelcerima.Pripremanje sredstva za ožiljavanje nije komplikovano a efekti mogu da budu iznenađujući.
Korak po korak
Biljka koja je pravi šampion u proizvodnji auksina jeste vrba.Ovo drvo raste zapanjujućom brzinom,a svaki deo njegovog stabla je potencijalna sadnica.Prirodni rastvor za ožiljavanje se dobija kada se iz mladih izbojaka vrbe izvuku fitohormoni zaslužni za ožiljavanje.
Kako to učiniti?
Naberete vrhove vrbovih grana,seckate ih na kratke štapiće,stavite u plastičnu ili keramičku posudu,prelijete mlakom vodom i ostavite da odstoje 24 sata.Potom ih izvadite iz vode pa u nju stavite reznice i ostavite da prenoće.Nakon toga,reznice posadite u vlažan supstrat ili pesak,prekrijete najlonom i ostavite da se ožile.Kada pelceri puste žile možete da ih presadite u stalnu saksiju.
Savet
Vodu u kojoj ste držali pelcere nemojte bacati.Njome možete zalivati biljke,a pomocu komadića vrbe pripremite novu vodu za zalivanje svog omiljenog cveća.

preuzeto sa: http://uradisam-sredstvozaozivljavanje.blogspot.com/
 
Ovo mi lici ( mislim , ova zadnja recenica, ovo o zalivanju), da dejstvuje kao kopriva ili gavez.
Jel znas nesto vise o tome, koji sastav ima takva tecnost, tjt, koje elemente nosi? Dali mogu i druge kulture da se zalivaju, i koliko to sve ima stvarnog efekta?
Dali vredi pomuciti se, probati ili ne ?
 
Da li bi mogao neko ko ima registrovano gazdinstvo a da se bavi vocarskom proizvodnjom da mi se javi,posto mi treba pomoc oko neke ankete koju moram da obavim zbog fakulteta.Nisam znala gde da postavim ovo pitanje,pa reko ajde ovde posto su ovde teme o vocarstvu,a meni treba neko ko se bavi vocarskom proizvodnjom.
 
Oktopod ti je prava vocarska enciklopedija a i nije daleko od Panceva. Ja nisam sreo boljeg vocara a uz to da ima znanja i razumevanja kao on. Ima i iskustva sa televizijom tako da sve sto je ljudsko nije mu strano. Sto bi rekli "voli sve sto vole mladi":osmeh:
Dobro dosla na forum :cvetic:
 
Hvala Tintoreti na lepim rečima, malo ga pretera :osmeh: Aj videćemo kako možemo da pomognemo :osmeh:
 
Da li neko moze da razjasni , po rezultatima analize zemlje , razliku izmedju ph u KCL i pH u vodi , tj. koja vrednos pH je pH zemlje ?

pH vrednost predstavlja meru koncentracije vodonikovih jona. odredjivanja kisleosti u rastvoru KCl i u vodi, bolje je uvek odredjivati kisleost u KCl rastvoru. Taj postupak izrazava i one slabo vezane vodonikove jone (koji lako mogu postati slobodni) a ne samo vec slobodne koji se odredjuju u vodi.
A koncentracija slobodnih vdonikovih jona u zemljistu je zapravo kisleost.
Dakle u obzir uzmi taj rezultat.
Reakcija zemljišta ima velikog značaja za preporuke primene đubriva. Ona utiče i na izbor đubriva, njihove doze i dr. Za potrebe kontrole plodnosti zemljišta i primene đubriva koristi se pH-vrednost u M KCL. Na osnovu pH vrednosti, zemljišta su podeljena u pet grupa: I alkalna (>7,20 pH u M KCI), II neutralna (6,51-7,20), III slabo kisela (5,51-6,50), IV kisela (4,51-5,50) i V jako kisela (<4,50).
PS.- Tumačenje rezultata hemijske analize zemljišta podrazumeva poređenje dobijenih rezultata sa graničnim vrednostima obezbeđenosti zemljišta asimilatima. Pri tome potrebno je voditi računa i o drugim svojstvima zemljišta (pH, mehaničkom sastavu i dr.) lz ovog se vidi da je tumačenje rezultata hemijske analize, zemljišta veoma složen i odgovoran posao, jer ona određuje ne samo količinu, već i vrstu đubriva, kao i vreme i način njihove primene. Otuda, da bi ona bila stručno izvedena, neophodno je dobro poznavanje zemljišta i kiimata tog rejona, kao i zahteva pojedinih voćnih vrsta i za pojedinim hranljivim elementima, te nivoom proizvodnje.
Ovo ti je uopsteno ali vrlo ti je bitno ,da raspolazes sa svim podacima,kako nebi pogresio u izboru djubriva da bi imao prave preporuke,za upotrebu djubriva moras rezultate analiza uporediti sa granicnim vrednostima obezbedjenosti zemljista,datih za neke elemente
 
Jasno, hvala lepo, uglavnom mi se razlikuju vrednosti pH u kcl i u vodi, do nekih 1pH je veca vrednost u kcl,a u ovom slucaju je to 7,4 u vodi , a 8,4 u kcl.
 
Da li bi mogao jos neko da mi se javi a ko je voljan da pomogne?Treba samo da se popuni jedna anketa i moze i domacinstvo samo da je registrovano i bavi se vocarskom proizvodnjom?:)
 
Nazad
Vrh