Chat u voćarstvu

Prva slika je samonikla jabuka, neko je verovatno bacio ogrisak od ko zna koje jabuke, da li ima od nje neke vajde ili je treba izvaditi?

A druge 2 slike mislim da je samonikla kajsija, ali nisam siguran, sta vi mislite?

 
Od ove divlje jabuke moze da bude koristi, jedino je trebas okalemiti....

Dok na ove druge dve slike, pre bi moglo da bude da su dzenarike...
 
Pa ti mozes posaditi kosticu sljive stenlej a kakve ce osobine imati sadnica koja naraste iz kostice to ne mozes znati dok ne docekas plodove.
 
Ostavljeno , pa cemo videti:osmeh:

Nego, da li postoji mogucnost da se uspori rast sadnica? Imam u basti posadjene neke s.brestove, par breza i poneku vocku, a ne bih hteo da porastu previse, zato sto postoji mogucnost da se za koju godinu otvori prostor gde bi se mnogo bolje uklopile, pa da ih tamo presadim.
Moze li ovo i sta bi trebalo raditi?
 
Presadi ti njih dok su još mlade, a usporenje možeš nekim regulatorima rasta ali se ja ne bih time mlatio, ne znam ni kakav je efekat na taj tip stabala. Voćku možeš rezidbom da održavaš, da pinciraš vrhove i slično.
 
Ne mogu, u pregovorima sam za taj cosak placa, ali naslednici ne mogu da se dogovore, a i cesto se svadjaju, duga prica.

Nego, da li mogu da ih presadim u neki dzak i tu zalivam po potrebi. Vidjao sam po rasadnicima da tako drze biljke dosta dugo, jedino neznam sta stavljaju sve u dzak, neki supstrat, stajnjak, humus, sigurno ne ide cista zemlja?
 
A čekaj ne razumem, nemaš neko parče zemlje od par metara, kraj njive, placa nešto pa ih posadi privremeno, bolje nego u džak svakako..tu gde bi ih stavi sa džakom, tu ih posadi privremeno :osmeh:
 
Pa da, upravo su i posadjene privremeno u basti iza kuce, dok se ne resi situacija, ako nista ne bude, ostace tamo
 
Da li duzina zice za u vocnjaku od nelih 200m moze da ide na jedan spaner ili bolje da idem na dva? Nemam iskustva da li je ovo dugacko za jedan spa er
 
Oktopode, mnogo si izmesao teme, toliko je nepregledno da mislim da samo ti mozes da ispratis neku prepisku i da mozes da se orijentis po forumu. Ovo ti najdobromernije kazem jer se jako tesko prati bilo sta, svako ima par tema koje favorizuje, ti naravno pratis svaku ali ne moramo i svi ostali. Jedan post vidim u jednoj temi, zainteresuje me ja ga potrazim drugi put on je prebacen i pomesan sa drugm temom. Ako neko pita za zastitu visnje, ti si to prebacio u zastitu voca, tamo je neko preskocio taj post a odgovara na onaj iza njega i rasprava se nastavlja kao da njega nije ni bilo a ja sam ga slucajno tamo nasao jer sam se zainatio da vidim gde je prebacen. Nesto mi tu ne stima iskreno... :sta:
 
Razumem te, kad bi se narod držao pravila ne bi ni bilo tih problema...koji post tj tema je ta o kojoj pričaš pa da vidim na primeru?
 
Razumem te, kad bi se narod držao pravila ne bi ni bilo tih problema...koji post tj tema je ta o kojoj pričaš pa da vidim na primeru?
Vec nekoliko puta nailazim na takve situacije, u sustini meme zanima vecina vrsta voca a vise citam nego sto pisem pa se i snadjem na kraju, ali opet kazem cini mi se da i pored tvog velikog truda ispande manje pregledno nego da su jednostavno ostavljeni tamo gde su i bile. Naravno, ima puno postova koje su potpuno banalni ili promaseni temom, u svakom slucaju ne kazem da ti je lak posao. ;)
 
Znaš kako, ja uglavnom prebacujem postove koji se odnose na neke bolesti, štetočine i to (ona tema o tome) kada su neki opšti simptomi, tu temu prate jako dobri članovi koji se odlično razumeju u bolesti i preparate (Ivan Ilić i dadovoćar, nekog sam možda izostavio izvinjavam se), tako da se jako brzo dobije i kvalitetan odgovor.

Postovi koji su za bolesti specifične za to voće ne prebacujem tamo. Tako se o erviniji priča u temi kruška i dunja paralelno, šta je tu je, to ne diram.

Ovo ostalo što je ni tamo ni vamo ili ostavim ili pustim da se priča završi do kraja pa tek onda prebacim negde.

Pitanja oko rezidbe, formiranja krošnje i slično prebacujem u teme o rezidbi.

Svakako nije lak posao niti je lako svakom ugoditi.

Prihvatam svaki savet, daj sledeći put neki primer ovde pa da se bolje razumemo, da izvučem zaključak šta se ljudima ne sviđa :osmeh:
 
Kanački,kod mene je jedan rasadnik imao pretprošle godine krušku na ovoj podlozi ali kaže da posle toga nije uspeo da dođe do nje.
 
Ja sam pričao sa drugarom od koga sam uzeo sadnice kruške za tu OHfF podlogu, i rekao mi je da bi takve sadnice kod nas izašle oko 10-ak evra, i da se moraju uvoziti.
 
Opasnabiljka1.jpg
Opasnabiljka-4.jpg



Не дирајте ову биљку ако је видите! Спржиће вам кожу, а можда вас и ослепити!

Путем друштвених мрежа почело се ширити упозорење грађанима на опасну биљку лепих цветова, која може изазвати озбиљна оштећења коже, па чак и потпуну или делимичо слепило.
Реч је о биљци чији је латински назив (Heracleum mantegazzianum Somm. et Lev.), а наводно се поново појавила у Мађарској, држави која и није тако далеко, а могуће је да се прошири и код нас.
У упозорењу које кружи друштвеним мрежама стоји следеће:
“Слике су застрашујуће! Ова биљка која се почиње ширити у Мађарској (можда и код нас), веома је опасна – на сликама се виде поседице, а довољно је само дотакнути лист да се на месту појаве ране, сличне опекотинама – трају месецима, а трајно остаје на кожи тамно смеђа флека. Расте од 2 до 5 м висине. Има леп бели цвет. Токсини биљке су канцерогени, а ако доспе у око, наступа слепило, које се најчешће не може лечити. Веома је тешко истребити. Избегавајте ову опасну биљку, уколико бисте је срели, немојте да вас превари њен лепи бели цвет.”
У стручној литератури пронађени су докази доброг дела ових навода, где се прецизира како је (Heracleum mantegazzianum Somm. et Lev.) заправо можда и биљка с најопаснијим отровом када је у цвату.
Токсин је врло отрован и изазива тзв. фотодерматитис. Односно, када је кожа истовремено изложена деловању сока биљке и сунцу, појављује се тешки осип, пликови, а понекад остају и трајни ожиљци или мрље на кожи. У очима може проузроковати привремено или у тешким случајевима трајно сепило.
Ако којим случајем кожа дође у додир с овим токсином, треба је што пре заштитити од сунчевог светла, испрати је хладном водом и обавезно се јавити доктору.
На фотографијама погледајте како изгледа биљка и неке случајеве фотодерматитиса.


Поделите ову информацију са пријатељима и тако спасите нечије здравље!
 
Nazad
Vrh