Chat u voćarstvu

Nepismenost u smislu da ne znaju opasnosti od trovanja
Dobro je kad ono sto mi mislimo zovemo znanje a ono sto drugi misle neznanje. Dobro je jer se tako valjda dobro osecamo, a za istinu ko vise i mari.
No neka radi kako ko misli da treba, jednoga dana kad napaljeni aktivisti proglase stetnim sve sto savremena nauka otkrije vraticemo se u srednji vek i bicemo srecni i zadovoljni. Valjda.

Mislim da se pčele mogu potrovati ali samo prskanjem u punom cvijetu,
Da, i to samo ako se tretira preparatima otrovnim za pcele.
Naravno da nisu svi preparati otrovni za pcele i da ne treba podlegati opstoj histeriji o tome kako eto prskanje pobi jadne pcele.

Niti su svi preparati otrovni za pcele niti su pcele jedini polinatori, tako da treba malo realnije pogledati na sve to a ne sve podrediti pcelama.
 
A sta je tacno?

Pogresno je razvrstavanje pesticida na otrovne i neotrovne za pcele po principu insekticidi i ostali.
Postoje insekticidi koji u normalnim uslovima nisu otrovni za pcele, a postoje pesticidi van grupe insekticida koji jesu otrovni.
Da li su pcele korisne je opste mesto koje nije vredno komentara.
 
Znači u pravu sam, pčele su korisne i ne treba ih uništavati.
Insekticidi su najveća grupa otrova koji su štetni po nju, i drugi otrovi takođe. Dosta je pomora bilo u mom kraju zbog nekontrolisanog prskanja, tj. vremena prskanja. Porodično imamo 40tak društava pčela pa znam o čemu govorim i ne filozofiraj kad je opasnost od prskanja za pčele opšte poznata stvar.
 
Niko od nas nije ni lud ni glup da nezna da se kod rukovanja i aplikacije pesticida treba koristiti maska, zaštitno odjelo, rukavice... Al kad uprži sunce (tu podrazumjevam do 21-22 C) ja bi volio vidit ko će prskat sa gumiranim odjelom il kabanicom na sebi, pa bio u kabini il bez nje. Maska mora bit pod obavezno, još bolja opcija je ona kaciga sa ventilacijom i aktivnim ugljenom, kabina sa maskom je još bolja opcija, a kabina sa ventilacijom (i klimom) i filterom sa aktivnim ugljenom je najbolje, jasno i najskuplje, rješenje. Sve mi to znamo, al (moramo) radimo kako ko može. Doduše neki paze manje neki više, a neki nikako. Znam kolegu koji ima dosta voćnjaka i dolazim kod nejga u voćnjak, on priprema pesticide u kanti prije sipanja u atomizer i mješa ih u kanti sa RUKOM. Osto sam bez teksta. :sta: Kaže neda mu se ić po neku varnjaču il štap. Takvih i sličnih slučajeva ima svugdje. Pesticidi se akumuliraju u tjelu dok se "dovoljno nenakupe", a onda najčešće slijedi zna se šta. Treba bit oprezan i nastojat radit po mirnom vremenu, koristit zaštitnu opremu (barem masku, rukavice i neko staro odjelo), pridražavat se nekih osnovnih pravila..
 
Znači u pravu sam
Hehe
Dobro :)

A za ostale, ozbiljne:
Jedini relevantan parametar o otrovnsti ili neotrovnosti pesticida za pcele, a time i nacina njegove primene, je deklaracija ne ambalazi proizvoda.
Time se osim zadovoljenja zakonske norme obezbedjuje i stvarna zastita pcela, sto nije uvek u saglasju sa zeljama pcelara. Nije retkost da pcelari u svom nenznanju i pristrasnosti insistiraju na apsolutnom izostavljanju zastite voca u vreme cvetanja.
 
on praprema pesticide u kanti prije sipanja u atomizer i mješa ih u kanti sa RUKOM

Budaletina i čovjek bez mozga, šta drugo reći.

---------- Poruka napisana u 21:10 ---------- Prethodna poruka je at 21:05 ----------

deklaracija ne ambalazi proizvoda

To mnogi i ne čitaju, ili što ne znaju da čitaju ili su dovoljno podmukli da namjerno bezobzirno se toga ne pridržavaju pa i po cijenu da uništavaju pčele. To je za mene nepismenost i bezobrazluk. Ako za neka sredstva je potrebna svijetlost i Sunce da bi djelovala, postoji predvečerje ili zora kad su temperature neodgovarajuće za izlet pčela. Prskanje u cvatu ne podržavam.
 
Prskanje u cvatu ne podržavam.
Ajde?
Ni monilija ga ne podrzava. Nikako ga ne voli.
Mani se vise stavova i nacela, to je za politiku, ovde se radi o faktima.
Oni se znaju iline znaju, nema tu nikakvog podrzavanja.
Ti ne znas al zato imas stav :)
 
Prskaj prije i poslije cvatnje i ne brigaj. To sto ti pršćeš bez zaštite i bez kabine sve govori koliko ti razmišljaš...filozofe.
Možda jedino i znaš da filozofiraš, ali bar da znaš :)
 
Prskaj prije i poslije cvatnje i ne brigaj
E ako TI tako kazes :)

Sad razmisljam dal da objasnim zasto je ovo sto si rekao totalna glupost ili da stavim link na tekst koji to pokazuje, ali odustajem.
Ne mogu bre vise da te poducavam za dz, uplati neku kintu za casove.
Al ipak mali hint, procitaj nacin inficiranja gljive ml.
 
Pa vala dosta je bilo.
Mislim jesam ja filantrop al od neceg se mora i ziveti.
A i ti bas tesko shvatas, bio bi to bas naporan posao.
 
Pa žao mi je kad ne shvataš zašto ti to kažem, pa evo ponavljam hajde hajde ne odustaj. :)
 
Dosadan si vocar.
Znas, nisam ja od onih koji se povlace iz nekih nadgornajvanja ali taj sa druge strane mora pokazati koliko toliko kreativnosti i visprenosti.
Tebi to bas ne ide, ti si samo dosadan.
Al hajde pokusaj jos jednom, da vidimo umes li bar malo mastovitije.
 
Nazad
Vrh