Chat u voćarstvu

Ja sam ima 2 dana skinuo kabinu, smeta mi kada prilazim voćkama, a i trenutno prskam sa drugim traktorom tako da mi zbog toga nije neophodna.
Neobičan mi traktor bez kabine, mada dosta je preglednije, ali uvjek mogu da vratim kabinu za sat vremena čim mi zatreba.
 
Juce prskana sljiva i tresnja sa bakrom.
Breskva se prska vec drugi put protiv kovrdzavosti lista.
Za jabuke bakar i ulje u naredna 2-3dana
 
Drze sad se prska protiv kovrdzavosti jer se sad kad je jos prohladno i menja se vreme idealno za spore koje udju u vec po malo razmaknut pupoljak. POsle kad se vidi tj pojavi je vec kasno za prskanje. Inace breskva se prska jednom sa recimo crvenim uljem a posle 4-5 dana sa Dakoflo + mankogal 80 , ili mangokal i neki dobar sistemik fungicid
 
Da li to sad znači da niske temperature kao ove zime ne mogu da utiču mnogo na voće, pa je strah od tih temperatura neopravdan? Vidim sve cvjeta, i uveliko se sprema da procvjeta.
 
Mislim da je izlišno upuštati se u raspravu oko zaštite, većina tih ljudi ni ne ide kod doktora kao ni moj pokojni deda pa ne mogu ni da znaju da im nešto fali dok nije kasno...ili nikad ni ne saznaju već ponesu sa sobom u grob. Krajnje teške reči sam izneo, ali potpuno opravdano.

Meni je ujak jednom prskao traktorom plavo prskanje, samo se zagrnuo preko nosa, posle toga mu je nos bio crven, a ko zna koliko toga je udahnuo i primio preko kože, da ne pričam da je to radio u odelu koje bez pranja nosi celo leto, da ne pričam o očima i ostalom, zakunuo sam se da mi on više nikada neće prskati jer ne želim to da gledam.

Maska, oči (ako maska ide samo preko nosa i usta), kapa, rukavice gumene i odelo pa tek onda u prskanje! Po završenom poslu pranje svega toga, tuširanje i što više mleka popiti. Poželjno je i jednom dva put godišnje piti čajeve za čišćenje krvi koji se piju litar dnevno mesec dana, kupuju se u biljnim apotekama i koštaju oko 500 kinti doza za mesec dana.

Nikad ne prskati usputno, kao deo dnevnih obaveza tipa zalivanje cveća, već tome posvetiti vremena oko pripreme i poslova posle prskanja tipa tuširanje. Tvoje zdravlje je u pitanju i materijalna bezbednost tvoje dece koja od tebe zavise, ako ništa drugo...
 
Oktopod, svaka ti čast na komentaru.

Sve to pod obavezno, i zaštita očiju. Najbolje maska sa šildom preko čitavog lica, i kabina na traktoru, tuširanje na kraju obavezno.
Samo nepismeni ljudi bagatelišu opasnosti od hemije.
 
Ja sam imao iskustva sa trovanjem, prskao bez zastite, posle sam obavezno koristio vojnu masku.
proslog proleca sam kupio profesionalnu "Spring" masku, jeste skupa ali vredi svaki dinar.
 
Samo nepismeni ljudi bagatelišu opasnosti od hemije

Kako definises pismenost?

Ja za sebe mislim da sam pismen, postoje i neki papiri na kojima to pise, a bagatelisem zastitu i prskam bez ikakve.
Traktor bez kabine, bez ikakve maske, u svakodnevnom, obicnom odelu.
I tako vec godinama.
I?

Naravno, ne tvrdim kako je to jedino ispravno, nikome to ne preporucujem, ali i taj panicni strah od pesticida mi se cini preteranim i posledicom kampanje "ekologa"
 
ja sam jednom prskao sa lošom maskom, koristio sam između ostalog dimetogal kao insekticid, nedelju dana sam posle toga imao grčeve u stomaku, gasove i proser koji su smrdeli na mesec dana mrtvu svinju, toliko o tome...

Da ne pričam o dugoročnim posledicama koje se ne osete odmah...a kad ih osetiš tada je kasno.
 
Kolega ironman, na žalost ako je tako. Bolje da se štitiš. Ako zanemarimo udisanje, usta i oči, ljudska koža je kao sunđer, pa je kompletno izložen opasnostima od hemije. Nepismenost u smislu da ne znaju opasnosti od trovanja, a pogotovo dugoročnim posljedicama ako se ne štite. Možda ne znaju da čitaju, neće da čitaju, čuju, ili još gore neće da prihvataju da je to opasno, a jeste. I da se ne interesuje čovjek za opasnosti, dovoljno je da (ako hoće) pročita ili da nekome da mu pročita deklaracije i upustva na preparatima koje koristi pri zaštiti, pa da vidi koliko se industrija ograđuje i štiti pravima i upustvima oko zaštite ako šta bude. Oktopod je na kraju svog zadnjeg posta dobro rekao.

Uostalom, nije to stvar ekologa nego zdravog razuma.
 
Mislim da ih je on doakao, jer su se pojavile pola sata pre nego sam njega video da prolazi, a ima otprilike 20 ari vinograd, taman mu toliko vremena treba...

Nije mi jasno samo što je prskao u 14h, tj u sred dana, zna se kada se prska insekticidom...verovatno je opalio fungicid, baktericid, insekticid kombinaciju...

Nisam znao šta da im dam, pa pomislih slatko od dunja ima šećera i fruktoze, mora da će im prijati :D videću sutra ujutru dal su odletele :)

Inače ja sam zimus i pticama ostavljao hranu na terasi, ali nešto nisu dolazile iako su sedele na krovu, ja sam stan na poslednjem spratu, pa sam onda komade starog leba i voće bacao u vis na krov, na šta su mi one zahvalile autogramom po kolima, svaka po jedan autogram :D


Morao sam da odreagujem!

Mislim da ta priča ne stoji! Imam skoro 30-ak ari vinograda, redovno ga prskam, sve po propisu. Tik do vinograda ima 20 košnica pčela, nikad mi komša nije rekao da je imao problema sa njima, a on drži ovde pčele više od 15 godina.

Voćar je kasnije rekao čistu istinu, pa i ljudi umiru, tako i pčele uginjavaju, ili od loše zimske prehrane, ili od starosti.
 
Mislim da se pčele mogu potrovati ali samo prskanjem u punom cvijetu, a vinograd neće da cvijeta barem za mjesec kod nas.
Kada bi se tako trovalo onda bi svako ko prska pšenicu, krompir, luk, trovao pčele, a to nije tako.
Imam i ja 25 košnica, a ranije sam imao i duplo više.
 
Nije cvetao vinograd, ali jeste okoliš, razni žbunovi, trave i drveće, mada video sam vremenom sve više pčela onemoćalih, tako da moguće da je to neko prolećno čišćenje košnice, nisam pčelar pa se ne razumem, čini mi se i da je skoro svakoj falila ona sisalica na glavi, na tom mestu se videlo belo nešto, kao da su joj druge pčele otkinule sisaljku...
 
Pa majke mi, ja ne znam šta drugo, nema sisaljku već kao belo krzno tačku, kao da je isčupana :D
 
Nazad
Vrh