Chat u voćarstvu

Dokle god se budu provlačila pitanja tipa "kako okačiti sliku na forum" :) ja sam dao jedno objašnjenje, on jedno drugo malo različito i to je to...
 
Svima je vidljivo Uputstvo za korišćenje foruma koje je administrator postavio na forum ali kada bi neko drugi hteo da ga pročita umesto onoga kome je lakše da pita.
 
Samo postavljaj link na to upustvo, jer se zagušuju teme tolikim off topicom. Mislim da se s ovim slaže moderator Future.
 
Ova godina je prestupna, ima dan vise u februaru. Da li su tacne price nasih starih da voce sadjeno prestupne godine rodi tek svake cetvrte god a izmedju ne radja?
 
Naisao sam na ovu temu i vidim da je aktivna i ove godine a setio sam se da je prestupna. Nisam se setio da pretrazim forum bas na tu temu. Hvala za link.
 
Danas na terasi kod mene jedna pčela, nije joj bilo dobro :) Pomislih nema šta da jede, pa je poslužih sa slatkim od dunja, ubrzo je došla još jedna pa se i ona poslužila :) Bogami su cuclale punom parom :)

Međutim, posle vidim da se jedna prevrnula a jedna sklupčala, mrdaju kad ih pipneš ali i dalje im je loše, a onda videh i komšu sa traktorom i prskalicom kako izlazi iz vinograda....


 
Al su crne kao da su bumbari? Vjerovatno su stare pčele koje su preživjele zimu, inače generacija koja najduže živi. One sad polako odumiru, pojavljuje se leglo i mlade pčele ih mijenjaju, malo kasnije. Ovih dana izleću radi čišćenja, a pčelari grabe priliku da brže bolje daju medne pogače. Inače, lijepa gesta oktopode!
 
Pa ne razumem se, možda su i bumbari :) mislim da su pčele jer imaju žutih delova, a jesu bile goleme...
 
Prijatelju, reci komši da i opraši voćke prskalicom, sigurno će dobro da rode. Da su ove mučenice moje pčele...

Što kaže Vocar, hvala ti na pravom gestu u ime svih pčelara.
 
Mislim da ih je on doakao, jer su se pojavile pola sata pre nego sam njega video da prolazi, a ima otprilike 20 ari vinograd, taman mu toliko vremena treba...

Nije mi jasno samo što je prskao u 14h, tj u sred dana, zna se kada se prska insekticidom...verovatno je opalio fungicid, baktericid, insekticid kombinaciju...

Nisam znao šta da im dam, pa pomislih slatko od dunja ima šećera i fruktoze, mora da će im prijati :D videću sutra ujutru dal su odletele :)

Inače ja sam zimus i pticama ostavljao hranu na terasi, ali nešto nisu dolazile iako su sedele na krovu, ja sam stan na poslednjem spratu, pa sam onda komade starog leba i voće bacao u vis na krov, na šta su mi one zahvalile autogramom po kolima, svaka po jedan autogram :D
 
Hahahaha zanimljivo! :osmeh::ppozdrav:

Ljudi, jeste li krenuli sa rezidbom? Kakvo je stanje? Ja orezivao zadnja 2 dana, posao ide odlično.

---------- Poruka napisana 06-03-12 u 20:53 ---------- Prethodna poruka je 05-03-12 at 20:27 ----------

Jeli se meni čini da je forum usporio nešto ili je to do moje veze?
 
Orezao jedan deo, nastavak sledi. Tu i tamo po neki promrzli letorast, ostalo redovno, ali zato krtičnjaka ima bezbroj. Višnje su mi komplikovane za orezivanje, igram oko voćke misleći šta da skidam,... muka.
 
One dve pčele su skončale na terasi. Dva dana su se mrdale tu i tamo a onda prestale. Jedna je mrdala kad je pipnem, druga ne. Danas se ni prva ne mrda :(

malo off, evo kako se počinje sezona kod mene u garaži :) malo zeza alnaser, da je on iz prve, bilo bi sve iz prve :)

 
Voćnjaci kod mene orezani i okrečeni. Spremni za ulje kroz 10tak dana. Veći je posao bio krečiti nego rezati. Na ponekoj mladoj sadnici zec je malo glocnuo, ali nije strašno.
 
Da ne bude kasno za ulje, ne bi trebala vegetacija da krene tj pupoljci da se otvore?
Ja sam planirao preksutra, u nedelju da radim plavo ulje + cipkord.
 
Ulje može, nije problem, ali bakar mora da dezinfikuje pupoljak, pa da ne pršćem dva puta bezveze. Sačekaću još.
 
u kojoj fazi pupoljka onda ide bakar? To mu dođe onda maltene plavo prskanje i prskanje protim monilije u jednom ako malo sačekaš? U plavom ulju ima bakra, pa znači mogu da sačekam i tako strpam dva prskanja u jedno?
 
Nazad
Vrh