Chat u vinogradarstvu

Ajoj, u Zupi se svaki kalem cupa sem loze. Smatra se za sveto "drvo", niko ne pipa. Nenade, podsadjuj odmah!

Pozdrav zupa100
 
Razmisljao sam odma da posadim, ipak sam odlucio da vidim kakav ce biti prijem pa na jesen da dodam gde faili.
 
Ja danas proveo skoro ceo dan u vinogradu...
A pošto oko moje parcele, sve zapušteno, uživao sam u simfoniji-koncertu raznih glasova, raznih ptica , pre bih rekao ptičica...
Kakofonija zvukova cvrkuta i ponekog glasnijeg , rekao bih, graktanja...preleti neka svraka ili vrana s vremena na vreme...
Ali cvrkut tih malih ptca iz žbunova jednostavno opija...odmara, odvlači misli...uživao sam....čak sam i sopstvene misli ugušivao da ne bih propustio taj mir i bučnu tišinu...ma kako čudno ovo zvučalo...ali stvarno je bila bučna tišina...
A kad dođem da odmorim ispod jabuke, u hladovinu čuje se ono zzzzzz ...pčele samo tkaju...ima ih i na višnjama, a kruške , breskve i šljive precvetale...
Usput sam okopavao oko gidža i oko voćaka...
 
Ja danas proveo skoro ceo dan u vinogradu...
A pošto oko moje parcele, sve zapušteno, uživao sam u simfoniji-koncertu raznih glasova, raznih ptica , pre bih rekao ptičica...
Kakofonija zvukova cvrkuta i ponekog glasnijeg , rekao bih, graktanja...preleti neka svraka ili vrana s vremena na vreme...
Ali cvrkut tih malih ptca iz žbunova jednostavno opija...odmara, odvlači misli...uživao sam....čak sam i sopstvene misli ugušivao da ne bih propustio taj mir i bučnu tišinu...ma kako čudno ovo zvučalo...ali stvarno je bila bučna tišina...
A kad dođem da odmorim ispod jabuke, u hladovinu čuje se ono zzzzzz ...pčele samo tkaju...ima ih i na višnjama, a kruške , breskve i šljive precvetale...
Usput sam okopavao oko gidža i oko voćaka...
dragane, kako ti izgleda prokupac a kako vranac? kod mene vranac koji sam posadio jesenas jos nije napupio....
 
Lepo izgledaju u ovoj fazi...pojavljuju se prvi listići i šta ti mogu reći...ništa naročito. Na vreme sam odradio ovo prvo friziranje i okopavanje, da izbegnem moguća očenavanja u kasnijem periodu...znaš ono kad porastu desetak i više cm., jako su osetljivi ...čak i na dodir...
Pa sve što je posađeno jesenas, još nije pokazalo , a i ne bi trebalo, još je rano...A jel su pokriveni zemljom?
Nekad kad se sadilo u proleće, pokrivalo se sitnom i finom zemljom i pupoljak izbije negde krajem maja...
 
Hvala na odgovoru, ove sadnice vranca nisam zatrpavao jer su bile razliciti kalemovi nepravilnog oblika...izgleda da su poceli da pupe, videcemo...ovde su pupoljci bele boje za razliku od cokota koje ja imam i mislim da je prokupac. evo par slicica, ovo sto je vec pustilo listove je sadjeno mesec dana ranije, a i mislim da je prokupac, a sadnice su dobijene od reznica u domacoj radinosti...



 
Lepo ti ovo izgleda...
Interesuju me ovi stubovi...od kog su materjala...ne vidi se...da li je beton ili metal...?
 
Verujem...A koliko idu u dubinu ? Da li se zalivaju betonom, ili...?
Koliko su bili u nabavci , odakle potiču i sl....?
 
oko 60cm u zemlju ne betoniraju se. bili su 750din komad narucio iz osecine. ja sam ih ukopavao ali ih u vecim vinogradima nabijaju hidraulikom pomocu traktora. pogledaj na YouTube Utiskivanje PVC stupaca
 
Danas obisao mladi zasad, nisam bas zasovoljan prijemom.

Od 1000 Merloa 100 se nije primilo, ovo i nije tako lose.
od 1000 cokoti I. Rizlinga 200 se nije primili (od toga mozda 30 je ukradeno).
 
Pobogu, pa to je veliki procenat. 20% je ipak mnogo.
Jesi li kontaktirao dobavljača?
 
Pa nije bas 20%. Tolerise se da se ne primi izmedju 5-10%, mada sam uradio perfektnu pripremu i sadnju, nisam to ocekivao.
 
Da li je neko konkurisao za podsticaj u podizanju vinograda i da li postoje neki okvirni podaci o broju odobrenih? Hvala:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh