Chat 9

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Све се на крају врати држави. На овај или онај начин. Како су британске железнице прошле. Или чувени фолксваген пре 30-так година?

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Није ми познат ни један случај од ова два. Баш ништа о томе не знам.



И не враћа се нешто „држави“. Смо је народ носилац суверености у држави. Државно је народно и треба уредити државу. Пошто смо насели на пропаганду бараба, умислили смо да нам држава не ваља. 'Ајмо онда сви у Аустралију:).
 
Па железница је била државна, пропала и приватизована за сићу. Уложен приватни капитал, дигла се из мртвих радила и опет дошло стани пани. Држава је одкупи за сићу мало уложи и опет на продају.
Фолксваген иако то тако не изгледа је крајем '80-тих и почетком '90-тих био у финансијском каналу. Купио порше, после порше купио њега. Држава помогла уз услов да добије деонице. Тако да поред поршеа и породице фолксваген држава има неких 10-20% деоница.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
@drsole
Kako mozes da ocekujes "domaćinsko poslovanje" od državnih firmi kada one imaju svaki podsticaj da to ne rade.
1) Politika ima uticaj na njih, često rade ono što je politički popularno iako to nema poslovnog smisla. Višak radnika, previsoke plate, prodavanje proizvoda ispod cene itd.

2) Državna firma ima podsticaj da posluje rizično jer zna da ako nešto podje loše vlada neće dozvoliti propast već će upumpati finansije iz budžeta, od poreza koje SVI plaćamo kako bi održala neki relativno malen broj ljudi u poslu. Isti podsticaj imaju i velike privatne firme, tzv "too big to fail" - znaju da ako nešto podje naopako vlast im neće dozvoliti da propadnu, zbog toga rizikuju više nego što bi trebalo. Primer Agrokor ili Dženeral Motors.
One koji loše posluju treba pustiti da propadnu bez obzira na to koliko ljudi zapošljavaju.

Ne može da kad imaš dobru zaradu to zadržiš, a kad podje naopako "država duradi nešto"

Kako možeš da mrziš komuniste sa jedne strane, a sa druge promovišeš upravo njihov ekonomski model ? Ekonomski model koji provereno pre ili kasnije vodi ka propasti.


Često se kod levičara vidi mržnja prema profitu. Ne shvataju da je upravo profit na slobodnom tržištu ključni pokazatelj tvog doprinosa društvu.
Ako uzmeš nešto što vredi manje, i od toga napraviš nešto što vredi više istovremeno si učinio društvu uslugu i sebi ostvario profit.

Naravno ovo ne važi ako tržište nije slobodno. Npr ako država zakonski primora sve da koristimo usluge jedne firme onda oni mogu podići cene iznad tržišnih i sebi napraviti veću zaradu.
 
@Petar97

Нико није против приватне иницијативе, али одређени системи не могу бити у приватном поседу јер то није добро за државу (народ). Односи се на комуналне системе, електропривреду, водоснабдевање, железница. Развојна банка у државном власништву...



Па чак и нешто што делује да је чисто приватни сектор, а то је прерађивачка индустрија. Некоме је у интересу да нам ували своје производе, а да наша производња нестане, што има далекосежне последице. И сличне ствари које нису „профитне“ а од великог значаја су за државу (народ).



Наведи ми пример нечега што је слободно тржиште, ако уопште такво нешто постоји. Од када је осмишљен новац и кренула трговина увек је постојала борба за монопол. Нема слободног тржишта.



И поставићу ти једно сасвим обично питање: ако се народу намеће приватизација како то да је народ неспособан да управља својим предузећима (демократски), а може да управља државом путем демократије???



Ако имаш у виду лош систем (као што је наш) онда смо завршили сваку дискусију. Систем је променљива категорија и није од дијаманта да се не може растурити и променити. То што смо дозволили да се заглибимо у оваквом систему је друга прича.



Резултате видиш и човек се пита зашто напуштају своје државе и беже што даље. Ето, у пракси се показало да либерални економски систем даје резултате :) . Ако мислиш да је то добро, слажем се сас тебе :) .





Па железница је била државна, пропала и приватизована за сићу. Уложен приватни капитал, дигла се из мртвих радила и опет дошло стани пани. Држава је одкупи за сићу мало уложи и опет на продају.
Фолксваген иако то тако не изгледа је крајем '80-тих и почетком '90-тих био у финансијском каналу. Купио порше, после порше купио њега. Држава помогла уз услов да добије деонице. Тако да поред поршеа и породице фолксваген држава има неких 10-20% деоница.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.




Када се приватизују велика предузећа која немају само улогу профита (јавно добро), углавном претпостављам да се ради о некаквом прању новца. Финансијска мафија је моћна и може на овакав начин да пере паре.



Ако се погледа Википедија, да се приметити да немачке железнице послују са профитом (2006, године, профит је 1.68 милијарди евра). То је моћна организација.



Фолксваген је велика фирма и свакако да је интерес државе да је одржи као јаку фирму. Али је држава обезбеђена тако да је акционар и тиме свакако има увид у пословање, ако нема одлучујућу улогу. Немци као паметан народ неће све обезвредити и продати у бесцење (као ми нпр. ИМТ или друге јаке фирме).



NO COMMENT !!!!





Дочекан срдачно уз „велике почасти“ на паркингу. Могао је бар да плати неки оркестар да му свира химну.

https://www.glasamerike.net/a/balkan-srbija-kosovo-pregovori-bela-kuća-vucic-hoti-grenel-tramp/5568828.html



https://www.glasamerike.net/a/dijal...i-dan-bela-kuca-tramp-vucic-hoti/5570533.html

Конференција за јавност на пешачком прелазу. Изгледа да су их комуналци најурили из паркића:

 
Ја само морам да напишем да је највећа жалост од 90 их па на овамо,ма шта 90 их,од 1914 па на овамо што изгину младост,нечија нада у боље сутра,наследници,будући поштени људи,доктори,сточари,ратари поносни и поштени синови,узданице родитеља да сад овакав олош од политичара и пар чланова овог форума удише овај ваздух и троши га другима.То је највећа туга која траје дуже од сто година и ја се искрено надам да ће ако не за мог вијека ако нико други Бог видети то и једном окренути лопту на другу страну.Бар толико.
 
I ja se tu slazem . Mozda smo sad ovakva stoka dijelom zato sto malo ,malo izginu cestiti , pa evolucija i matematika cini svoje , pa je sad ostao vecinom olos . Ima jos rjesenja za opstanak , treba poceti od toga da se zanemari nacionalizam , da se komsija zove komsija , i to ...sta ima komso kako si , treba li kakva pomoc , ... i to je sve i poslijetoga ides u svoje dvoriste i gledas svog posla a ne drzavnu politiku . Ne komsiju zvati musliman,madjar,srbin itd . To je zacaran krug , kazemo treba braniti srpstvo npr , a to je nacionalizam , pa onda u to sve dolazi politika improblemi , pa na kraju podjele , pa onda umjesto da smo izborili opstanak srpske drzave ispade da smo nacionalizmom doprinijeli smanjenju srbije i tako u krug .
Manite se nacionalizma i okrenite se zivotu.
 
Твој је проблем што ти не разликујеш национализам од патриотизма,и свега би се одрекао што представља тебе и твој народ да не би увредио друге и живео у утопији о суживоту и држави којој цвета цвеће,сви се воле и сви сарађују.То нити је било икад нити ће бити,те исте комшије кад уназад кад свако погледа су искористиле сваки тренутак кад су имале да нас тамане и покушају да униште.Ал ти си такав сој људи који има то у глави шта има,и срећу ил несрећу такви су први губили главе јер су остајали у кућама кад су комшије долазиле у посјете.Сви ратови су се завршили како су се завршили,не дај Боже да их буде више,треба нам памети свима и слоге да се од тога крене,а не од политичара,него од народа,да свако очисти свој канал,своје двориште,своје село да уједини.А на страну то све,али рећи да су американци добротвори,а пола свијета су сјебали,бомбардовали цивиле,возове,да би заузели стратешке базе као ону на косову,то треба и може да каже само један идиот.И као таквом и са таквим не треба водити никакву дискусију,него прихватити ту чињеницу и то је то.А најрадије би видео тог човјека или тебе да то каже нпр једном члану женине породице који је од 83 ишао на косово јер је био припадник полиције па да ти он објасни шта је тамо било и како је било,или родитељима оног дјетета које је нато бомба убила у згради,или породицама изгинулих у клисури кад су путнички воз гађали са бомбама на којима је писало "Срби јел вам доста",или мом покојном куму ког су усташе убили као редовног војника јна са 18 навршених година а да није метка опалио,па да те видим онда дал ћеш да баљезгаш као преко компјутера из собе.За овог мог знам да би те изломио као штипаљку,а за остале такође.одужи се ово ал ово за идиота,то стоји, :ppozdrav:
 
Момо потпуно погрешно национализам је позитиван и супротност је глобализму . Глобализам је рак који разара тело националних привреда и оличен је у виду КОРПОРАЦИЈА (corpus - telo). Е, то тело је у ствари „друштвени рак“ који руши националне државе и завија народ у црно.



Зато се и води кампања против национализма и национализам се неукима представља и поистовећује са фашизам и нацизмом националсоцијалиста из другог светског рата.



Ко је против национализма, тај је против себе.



Сам национализам нема везе са народношћу нити са шовинизмом. Уједној држави може бити десетине или стотине милиона становника једног или више народа. То би била нација у политичком смислу. Нација одређује људе по месту рођења. Народ је нешто друго и одређен је етничким принципом односно језиком и истоветним културним наслеђем.



Нација (национализам) ствара своју државу и своју економију и распоређују добра између себе, док транснационалне компаније мисле само о профиту и руше границе националних држава.



Novus ordo seclorum (нови поредак) представља власт транснационалних компанија где се укида нација а становништво је у власти ових мутаната као беземљаши и сиромаси.



Много се људима испира мозак и добровољно одлазе у ропство, укидајући сами своју нацију.
 
Nacionalizam ili patriotizam kako ga ti zoves ali patriotizam za jednu naciju a ne za gradjansku drzavu , pa je to opet nacionalizam ne podrzavam , sta god ti ili neoo drugi rekao . To znaci da je slucajno nacija kojoj pripadam bolja od drugih . Otkud to da su bas Srbi najbolji od stotina nacija ? Dosta mojih postova u ovakvim temama proizilazi iz zivota , i ogorcenosti sunarodnjacima . Zivim u opstini koja je prije zadnjeg rata bila oko 97% naseljena Srbima , kao takva br 1 u BiH , a mozda i u Jugi po nacionaljoj "cistoci" , a i sada je tako . Pa sta ? Svakakvih zivotnih problema sam imao sa komsijama , od kradja , podmetanja , zavidnosti , cinkarejja , , onda u lokalnojzajednici katastrofa ,... korupcija , poltronstvo , zaposljavanje po stranackoj osnovi , dzaba stoneko ima fakultet , nepravda svake vrste ....Opstina je prije rata imala samo 25000 stanovnika, ajde , seljacka opstina , rijetko naseljeno itd , sada dal ima 15000 , raspad. A sve Srbi , sta sad ?
Inace, ja i otac izkuce zajedno preko 7 godina ucesca u ratu i to ne u pozadini , tako da maji me tih primjera, Sad sto nismo izginuli , zao mi je .
Obracam se kolegi Putinu , uz postovanje , ali nemam misljenje isto
 
Nacionalizam ili patriotizam kako ga ti zoves ali patriotizam za jednu naciju a ne za gradjansku drzavu , pa je to opet nacionalizam ne podrzavam , sta god ti ili neoo drugi rekao . To znaci da je slucajno nacija kojoj pripadam bolja od drugih . Otkud to da su bas Srbi najbolji od stotina nacija ? Dosta mojih postova u ovakvim temama proizilazi iz zivota , i ogorcenosti sunarodnjacima . Zivim u opstini koja je prije zadnjeg rata bila oko 97% naseljena Srbima , kao takva br 1 u BiH , a mozda i u Jugi po nacionaljoj "cistoci" , a i sada je tako . Pa sta ? Svakakvih zivotnih problema sam imao sa komsijama , od kradja , podmetanja , zavidnosti , cinkarejja , , onda u lokalnojzajednici katastrofa ,... korupcija , poltronstvo , zaposljavanje po stranackoj osnovi , dzaba stoneko ima fakultet , nepravda svake vrste ....Opstina je prije rata imala samo 25000 stanovnika, ajde , seljacka opstina , rijetko naseljeno itd , sada dal ima 15000 , raspad. A sve Srbi , sta sad ?
Inace, ja i otac izkuce zajedno preko 7 godina ucesca u ratu i to ne u pozadini , tako da maji me tih primjera, Sad sto nismo izginuli , zao mi je .
Obracam se kolegi Putinu , uz postovanje , ali nemam misljenje isto
I sta sad ce sve to nestati sto si nabrojao kad se narodi i narodnosti ujedine. Jesi li ti pao sa marsa, ti ocigledno ne razumes DA TI NEMAS KOMSIJE U DRUGIM NACIJAMA I NARODNOSTIMA KOJE ZELE SUZIVOT SA TOBOM, I DA TI POKAZUJU TO OD 1914 GOD. KAD GOD IMAJU SANSU I PROMOLE NOS. Sve na stranu al stvarno sa tobom diskutovati o tome je suvišna stvar.koliko si nebuloza napisao to nije stvar drugacijeg misljenja nego nesto sasvim treće. A o 7 godina rata zajednickog tebe i oca dodacu i to da je cijelo moje selo svi muskarci koji nisu bili u inostranstvu imaju pun ratni staz, a vrlo malo ih je bilo u borbi a bili su vodjeni na prvoj liniji. Tako da u zemlji gde su svi ratovali nije ti to neki podvig.
 
Nastranu to sve , nebrkam ja nista , nego sam protiv naconalizma , pa sta , vi ste ,neki izgubili kompas , a ne ja, jel vi niste culi , ili ste zaboracili , za gradjanske drzave , ili multietnicke , gdje se ne pominje , ili ne stavlja kao kljucno nacoonalna pripadnost ? Evo jedno jedno sjednostavno pitanje , jel buducnost Srbije u sadasnjim granicama sigurnija ako se postavi kao gradjanska drzava i jednakost ljudi po naciji ili ako se postavi da su Srbi prvi a ostalida su manjine ?
 
Nastranu to sve , nebrkam ja nista , nego sam protiv naconalizma , pa sta , vi ste ,neki izgubili kompas , a ne ja, jel vi niste culi , ili ste zaboracili , za gradjanske drzave , ili multietnicke , gdje se ne pominje , ili ne stavlja kao kljucno nacoonalna pripadnost ? Evo jedno jedno sjednostavno pitanje , jel buducnost Srbije u sadasnjim granicama sigurnija ako se postavi kao gradjanska drzava i jednakost ljudi po naciji ili ako se postavi da su Srbi prvi a ostalida su manjine ?
Buducnost svake drzave pa i Srbije da omogući da bude suvjerena i ekonomski u sto vecem procentu nezavisna i oslonjena na svoju pamet slogu i nacionalni interes. A onom kome se takva Srbija ne svidja lijepo pasos u ruku i ides gde ti odgovara. U Nemackoj ako zelis vizu moras da zavrsis Nemacki jezik, da naucis istoriju nemacke, regione i gradove da bi dobio sansu da radis kod njih. Ako hoces pasos i ono sto ti nazivas da budes gradjanin gradjanske drzave moraces da se asimilujes u nemacki sistem i da budes nemac. Vjeru ti ne diraju. Naravno sirotinja sa balkana sa eu pasosima radi bez jezika i viza, al kao takva ce da im sluzi za sta im treba, za najbednije poslove, za sve bolje treba ti njihov jezik i ostalo redom sto ide Tako da nemoj vise da lupetas ljeba ti, i zavsrio bi sa tobom ovu diskusiju ako je ikako moguće j mani se svjetske politike gledaj da skrpis tog torpeda kao i ja svoje i zdravo.
 
Nastranu to sve , nebrkam ja nista , nego sam protiv naconalizma , pa sta , vi ste ,neki izgubili kompas , a ne ja, jel vi niste culi , ili ste zaboracili , za gradjanske drzave , ili multietnicke , gdje se ne pominje , ili ne stavlja kao kljucno nacoonalna pripadnost ? Evo jedno jedno sjednostavno pitanje , jel buducnost Srbije u sadasnjim granicama sigurnija ako se postavi kao gradjanska drzava i jednakost ljudi po naciji ili ako se postavi da su Srbi prvi a ostalida su manjine ?

А шта још треба: да поскидамо гаће и наместимо се...шта бре причаш?



Устав Републике Србије у члану 1 је јасан.
 
Nastranu to sve , nebrkam ja nista , nego sam protiv naconalizma , pa sta , vi ste ,neki izgubili kompas , a ne ja, jel vi niste culi , ili ste zaboracili , za gradjanske drzave , ili multietnicke , gdje se ne pominje , ili ne stavlja kao kljucno nacoonalna pripadnost ? Evo jedno jedno sjednostavno pitanje , jel buducnost Srbije u sadasnjim granicama sigurnija ako se postavi kao gradjanska drzava i jednakost ljudi po naciji ili ako se postavi da su Srbi prvi a ostalida su manjine ?
Srbi su trenutno najdiskriminisanija nacija u Srbiji. Socijalne pomoci manjinama vece nego penzije poljoprivrednicima koji su placali poreze i hranili sve nacije. Poljoprivrednici drugih nacija daju svojim nacijama u Srbiji direktne pomoci i to nije diskriminacija iako je srpski poljoprivrednik tako u neravnopravnom polozaju. Kad bi Srbija davala samo Srbima to bi bila teska diskriminacija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh