Chat 6

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
"Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je primila kaparu, druga strana može, po svom izboru, tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete i vraćanje kapare, ili tražiti vraćanje udvojene kapare."
Zakon o obligacionim odnosima, član 80, tačka 2.
 
istina sto kaze Petar, istina sto kazu i ostali, trebao je sve prvo proveriti pa onda odluciti da proda i primi kaparu, al dobro nije sad za glavu ako se njih dvojica mogu dogovoriti mozda Marko i moze sacekati dok se Jan snadje pa ipak obave trgovinu, nema potrebe za napadanjem, opet Jan nije uzeo kaparu i prodao drugom i da nije vratio, tako da je i on ispao posten.
 
Pogledaj u pobedi

Nema ni u pobedi,to je zavsilo kod preprodavaca..

- - - - - - - - - -

Ljudi,sve se odgralo u 2,3 dana,i nedovoljno da se informisem,pored ostalog posla,..to sam zvao obicno vikendom,svi imaju mobilne...a ne znam sto me napadate.iako sam odustao,nisam rekao da ne vracam kaparu...nikad do sad nisam imao problema,pa nece biti ni sad
evo rekao sam da prodajem busilicu,dosao Atilla,dogovorili se u dve reci...
 
Ko god je član foruma duže vreme i ako prati forum redovno, treba da je svestan da neke poruke mogu izazvati more komentara, i ovakvih i onakvih.
Što se tiče žrtvenog jarca to mogu biti i jedan i drugi u ovakvoj situaciji...


Iz ovoga se može izvući pouka da kad prodaješ uzmeš što manju kaparu, u slučaju ako odustaneš da je iznos duple mali, a kad kupuješ da daš što veću kaparu, da bi dobio više ako prodavac odsutane... :osmeh: mala šala..

Tri puta meriti,četvrti put proveriti, pa onda preseći. :ppozdrav:

Člana Jana ne poznajem, ali svaka mu čast na tome što je ovu svoju grešku izneo u javnost. Mnogi bi ćutali u ovakvoj situaciji i pravili se ludi.
 
Vraća se dupla kapara...
Čovek je (možda) zbog sigurnosti kupovine struga kod tebe propustio neke druge moguće ponude....Zato se i daje kapara,zbog sigurnosti OBE strane...
Hipotetički,trebaju ti pare,oglasiš na prodaju stvar koja košta 15.000 eura, naleti kupac i da kaparu 1.000 eura,ti fino iskoristiš te pare da završiš neki posao, i posle, kao, odustajem od prodaje, evo ti natrag tvojih 1.000 eura...
Beskamatna pozajmica...
Ne kažem DA SI TI TO URADIO, ali tako se radi....

Ajde sad i ti preteruješ ako ne poznaješ čoveka ne sudi na slepo kao prvo je jako dobar čovek i dobar majstor.
 
Normalno da ne krijejm,i svi sto me napadaju,isto bi postupili,jbg,to mi je osnovna masina,cilj mi bio da kupim bolju da dodam para,ali trenutno nema.,i sta sad?da pustim ovu i uzmem neku krbulju samo zato sto mi covek dao kaparu 100e???ljudi,meni je ta masina hleb,iako imam 4 struga,2 su mala,slucano mi se nagomilalo posla bas za veliki,i ne mogu da cekam dok naidje neki u prodaju.svi koje sam zvao kazu da neznaju kad ce da bude,a mozda neko i danas postavi oglas,mozda za mesec dana..da uvezem neki i nemacke nemogu ranije od maja,to mi kasno..
 
J brtka sto uopste i pises tu takve stvari,sto ljudi sto cudi.to ti i nije trebalo

Послато са Smartphone6.1 уз помоћ Тапатока
 
Pa sto,ako ne napisem ja,napisace marko,a i nevidim u cemu je problem??nisam uzeo kaparu i potrosio je.,.odustao sam od prodaje do daljnjeg i to je to,..ja ne razumem sto se neko toliko futira oko svega ovog...
 
Evo odma da kazem da ne krivim niti osudjujem nikog, ali mi ipak nije jasna ta kapara. Vec sam citao vise puta na forumu za davanje kapare i onda raskid i nikom nista. Kad sam pitao na forumu sto se uopste daje kapara neko mi odgovori da je to da se osigura trgovina. Jer kupac kad odustane ostaje bez kapare, a prodavac ne bi trebao da odustane ili ako ipak odustane vraca duplo od date kapare. Opet citam kaparisano nesto i onda puj pike, ne vazi. Sad se ja pitam, ljudi sto dajete i uzimate te kapare kad vam nista ne znace? Opet da kazem da me bas briga jer nije moja stvar, ali eto ne mogu da se nacudim.
 
Jebes kaparu...tu nije stalo vjerujem ni jednom ni drugom u tih 100 evra kad se kupuje takva masina.....Tu je malo pogrijesio jbrtka sto nije prvo potrazio za sebe stroj pa tek onda ovaj prodavo
 
Pa sto,ako ne napisem ja,napisace marko,a i nevidim u cemu je problem??nisam uzeo kaparu i potrosio je.,.odustao sam od prodaje do daljnjeg i to je to,..ja ne razumem sto se neko toliko futira oko svega ovog...
Neosudjujem te i mislim da si dobar domacin.Ovde si vec dugo i pratim ti postove.
Sad ti nama reci sta bi ti uradio kada bi neko kod tebe porucio 100 jedinica tvojih proizvoda i kad ih zavrsis i javis da je gotovo taj kaze jbg. odustajem neodgovara mi cena?
 
Evo odma da kazem da ne krivim niti osudjujem nikog, ali mi ipak nije jasna ta kapara. Vec sam citao vise puta na forumu za davanje kapare i onda raskid i nikom nista. Kad sam pitao na forumu sto se uopste daje kapara neko mi odgovori da je to da se osigura trgovina. Jer kupac kad odustane ostaje bez kapare, a prodavac ne bi trebao da odustane ili ako ipak odustane vraca duplo od date kapare. Opet citam kaparisano nesto i onda puj pike, ne vazi. Sad se ja pitam, ljudi sto dajete i uzimate te kapare kad vam nista ne znace? Opet da kazem da me bas briga jer nije moja stvar, ali eto ne mogu da se nacudim.


Vidi ovako. Kad se prodaje nešto u vrijednosti od 10 000€ naravno da se ne daje kapara 100€ bez 1000€ni ne pričamo a često mora biti i veća kapara. Kad se prodaje nešto za 1000€ 100€ kapare je u redu. Mora kapara biti srazmjerna cjeni robe koja se kupuje/prodaje.

Za stroj vrijednosti 10 000€ da netko ponudi kaparu 100€ ja bih ju odbio. Bio bi lud da takvu kaparu primim uopće, samo si probleme pravim.

Ja kad sam zmaja prodavao, planirao sam dobiti petinu vrijednosti kaparu. Ponuđeno je više i ljudi su sami rekli da je to da i oni budu sigurni da su kupili kombajn a i ja da budem siguran da sam ga prodao da mogu tražiti drugi.

Kod mene igraju 4 opcije:
- isplata pa utovar robe koja se trguje i svako svojim putem
- na riječ (za manje stvari i na poznato)
- s "dobrom" kaparom (za veće stvari i na dulji rok ako treba čekati)
- ne trguje se uopće.

Uglavnom je to sve stvar dogovora ali kapara služi kao osiguranje u trgovini i za kupca i za prodavača podjednako.
 
Neosudjujem te i mislim da si dobar domacin.Ovde si vec dugo i pratim ti postove.
Sad ti nama reci sta bi ti uradio kada bi neko kod tebe porucio 100 jedinica tvojih proizvoda i kad ih zavrsis i javis da je gotovo taj kaze jbg. odustajem neodgovara mi cena?

Ne mozes da uporfjujes te 2 stvari.pogledaj,malo nazad,u nedeju uvece sam mu ponudio,sasvim sluajno,za 2 dana,nisam imao vremena,da se raspitam ko sta nudi,jer sam bio u guzvi,istvarno sam mislio da ce da dodje samo da pogleda,pa jos da ode na par mesta da vidi,jer ipak,ovakve stvari se obicno duze vuku po oglasima...

- - - - - - - - - -

Jebes kaparu...tu nije stalo vjerujem ni jednom ni drugom u tih 100 evra kad se kupuje takva masina.....Tu je malo pogrijesio jbrtka sto nije prvo potrazio za sebe stroj pa tek onda ovaj prodavo

Druze,za 2 nepuna dana,nisam imao vremena..eto.
 
Ajde sad i ti preteruješ ako ne poznaješ čoveka ne sudi na slepo kao prvo je jako dobar čovek i dobar majstor.

Pročitaj još jedared šta sam napisao...
HIPOTETIČKI !!!
Ne poznajem ga, ali ga samo pitam koliki iznos kapare će vratiti, 100 ili 200 ?
Od toga zavisi kakvo ću mišljenje formirati za ubuduće, pratim ga i ja, do sada mi se činio korektan...
Što kaže Aca od Medveđu, čemu onda služi kapara,
ako ne ispoštuješ ni Zakonsko a ni Običajno Pravo ?
Ok druže, odustaješ, nećeš da prodaš, bilo koji drugi razlog, ali ako odustaješ ZNA SE kako i na koji način...
Biće interesantno čuti odgovor....
 
Mislim da se ni jedan ni drugi nemaju šta nama na forumu opravdavati. To treba da među njima ostane. Dovoljno je korektno da je objavio na forum da je on odustao i zašto je odustao. Ne treba im prijeki sud ovdje, svi mi imamo neke drugačije sisteme rada i naj bolje da to oni međusobno dogovore što najvjerovatnije već i jesu. Nemate ništa od toga što on ovdje napiše da je dao i 400€ kapare nazad, vama ni u džep ni iz džepa. Sve je stvar kizmeđu njih dvojice a posrednici im ovdje ne trebaju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh