Chat 5

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam takav kamio angazovao i naplacuje (do silosa i nazad) 5000 din na razdaljinu od 20km u jednom pravcu (on se posle vraca sam kuci) ili 6000 na malo vecu razdaljinu. To je i stvar dogovora.
 
Pauk osa - Argiope bruennichi - jedan primerak napravio dosta veliku mrežu kod mene u dvorištu.





 
Jel ima neko da mi protumaci-prevede sta su to "Osnovne strukovne studije prvog stepena i strukovni inzenjer poljoprivrede" u odnosu na "Osnovne akademske studije i diplomirani inzenjer poljoprivrede". Za dipl.ing. znam,ali me bude ove osnovne strukovne studije i koliko su "slabije" od akademskih studija. Razlika je 60ESPB.
 
Diplomiran inzenjer poljoprivrede je stara garda.
Bolonjci moraju da upisuju master da bi se izjednacili sa 7 stepenom i onda se nazivaju master.
Stara garda samo treba da ode do poljoprivrednog fakulteta i trazi potvrdu da su izjednaceni sa master diplomom.
NA jel si ti po bolonji studirao? Ona je krenula od generacije 1987 godiste koliko se secam.
 
Jesam po Bolonji,ali sam diplomirani inzenjer poljoprivrede,tako mi pise u potvrdi.

Za neke smerove je master neophodan,dok je konkretno meni puno vazniji pripravnicki od mastera. Obavljao sam nekoliko razgovora za posao i za master niko nije pitao dok su za pripravnicki gotovo svi pitali.
Odradjujem ga za neke simbolicne parice,danas sam bio u NS-u na razgovoru za posao u jednoj firmi gde su mi rekli da bi bilo bolje da odradim pripravnicki i visestruko je veca od pripravnicke,tj da se strpim malo par meseci.
 
@North ARMY Od uvodjenja Bolonje postoje dve vrste studija: akademske i strukovne.
Akademske studije su osmisljene tako da za cilj imaju osposobljavanje studenata da razvijaju, primenjuju i unapredjuju naucna dostignuca u okviru oblasti za koju se skoluju.
Strukovne su tu da studente osposobe za primenu vestina u praksi, opet u domenu jedne oblasti.
Znaci, slikovito objasnjeno, onaj sa akademskih je tu da unapredjuje, pomera granice nauke, pravi inovacije, istrazuje, dok je onaj sa strukovnih surovi profesionalac koji u praksi maksimalno crpi mogucnosti vec ostvarenih postignuca.
Strukovni inzenjer ne moze da dodje i upise master i doktorske akademske, ali i oni imaju svoje kanale napredovanje, o kojima ne znam puno.

I ja sam diplomirani, po Bolonji, a nisam master.

To je samo uslovno receno ,,izjednacavanje'', Marko. Da bi stekao pravo upisa na doktorske studije, svrseni student po zakonu o Univerzitetu(odnosno, ,,po starom'') takodje mora da upise i zavrsi master, ukoliko vec nije mr.
Znaci, MA po Bolonji je u pogledu daljeg obrazovanja u prednosti u odnosu na diplomiranog po starom. U stvari, nema tu prednosti, vec je jednostavno na lestvici vise od kolege koji je zavrsio ,,samo'' fakultet po starom.
 
Provereno nemas dobru informaciju. Ko je zavrsio fakultet po starom, direktno pricam za poljoprivredni fakultet u Zemunu, taj moze odmah sada da upise doktorske studije.
Uslov je da ti je prosek ocena preko 8. Ukoliko je ispod 8, onda prvo moras da upises neku specijalizaciju, i posle nje mozes upisati doktorske studije.
I kao sto sam i rekao, ko je pomenuti fakultet zavrsio po starom u Zemunu, dovoljno je da ode na salter uprave, zatrazi potvrdu i dobice izjednacenje sa masterom.
 
Sad ja ne razumem. Da li si ti zavrsio po starom, ili po novom pa imas B i nemas M? Ili nesto trece?

- - - - - - - - - -

Provereno nemas dobru informaciju. Ko je zavrsio fakultet po starom, direktno pricam za poljoprivredni fakultet u Zemunu, taj moze odmah sada da upise doktorske studije.
Uslov je da ti je prosek ocena preko 8. Ukoliko je ispod 8, onda prvo moras da upises neku specijalizaciju, i posle nje mozes upisati doktorske studije.
I kao sto sam i rekao, ko je pomenuti fakultet zavrsio po starom u Zemunu, dovoljno je da ode na salter uprave, zatrazi potvrdu i dobice izjednacenje sa masterom.

Fakultet NS, Dipl. Fizicar ("po starom", znaci ne master), moze i u nekim drugim drzavama da upise Phd...
 
Za poznavaoce Novog Sada, gdje ima prodaja povoljnih polovnih dobrih bajseva, ono maznutih (pardon kupljenih) na zapadu.Trebace mi jedan pa da ne vucem u gepeku iz Bijeljine.
 
Provereno nemas dobru informaciju. Ko je zavrsio fakultet po starom, direktno pricam za poljoprivredni fakultet u Zemunu, taj moze odmah sada da upise doktorske studije.
Uslov je da ti je prosek ocena preko 8. Ukoliko je ispod 8, onda prvo moras da upises neku specijalizaciju, i posle nje mozes upisati doktorske studije.
I kao sto sam i rekao, ko je pomenuti fakultet zavrsio po starom u Zemunu, dovoljno je da ode na salter uprave, zatrazi potvrdu i dobice izjednacenje sa masterom.

Pozdravljam, verovatno nisam vise toliko u toku. A mozda sam nesto i pretupio. Znas li od kada je na snazi to ,,potpuno'' izjednacavanje? Nesto mi ne ide u glavu, u periodu 2013-2015 sam bio student prodekan na svom fakultetu, i cini mi se da su se bas oko toga ,,stari'' bunili.

EDIT: Evo, nasao sam, krajem 2014 je doneta odluka o izjednacavanju. Moja greska.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh