Licitiranje brojem „žrtava komunističkog terora” u Srbiji, predmet je ideološki i politički motivisanih manipulacija preko dve decenije. Višestruko uvećane, neretko fabulozne, brojke stradalih protivnika nove vlasti nakon oslobođenja (naročito kada je reč o broju stradalih u centralnoj Srbiji, Beogradu i Bačkoj), početkom 1990-ih, u prvim godinama političkog pluralizma u Srbiji, najpre su kolportirane od strane desničarske i nacionalističke štampe.
Najkarakterističniji primer ovakvih fabulacija, nezaobilazan kada je upitanju geneza istorijskog stereotipa o „kažnjavanju Srbije zbog naklonosti prema četnicima”, predstavljaju izdanja kragujevačkog lista Pogledi, jednog od najtiražnijih političkih magazina u Srbiji početkom 1990-ih.
Urednik ovih novina, Miloslav Samardžić, u uvodniku specijalnog izdanja Pogleda iz 1991. pominje fabuloznih „150.000 neznanih grobova” pobijenih protivnika nove vlasti, na tlu Republike Srbije. Samardžić napominje da se ova „približno tačna brojka” navodno „odnosi na deo, nadamo se veći, srpskih žrtava palih u Srbiji tokom 1944-1945.”, ističući da „iako su na meti komunista pre svega bili Srbi, tada su stradali i drugi narodi, najviše vojvođanski Nemci i Mađari.”
U specijalnom izdanju Pogleda pominje se preko 12.000 streljanih u Nišu, preko 8.000 u Zaječaru, preko 6.500 u Kruševcu, 4.000 u Valjevu, 3.000 u Užicu, preko 2.500 u Jagodini, 2.000 u Šapcu, itd.
Navedene brojke demantuju poimenični popisi stradalih na području Srbije južno od Save i Dunava iz registra DKTG. Ipak, jedan deo javnosti u Srbiji bio je spreman da prihvati ove propagandističke navode.