Chat 14

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uvijek je onom koji radi malo a onom koji plaća mnogo jer obojici treba više.
Rad nije garancija da će neko postati gazda. Ima tu još nekih detalja koja običan radnik nezna ili njegov mentalni sklop, barem moralni dio, nije spreman da prihvati.
Biti gazda je relativan pojam jer uvjek ima bogatijih ali dali je potrebno kao u onoj :
"Ako hoćeš da se obogatiš po svaku cijenu, ubij svoju savjest".
Dali je veće prokletstvo neznanje ili moral?
 
Momo ne moramo ići u drugu državu. Isti posao kod mene i u Banjaluci nije isto plaćen ali se zato u jednoj sredini drže nekog pravila da plate ne odstupaju previše a u istoj djelatnosti su gotovo iste i ne zavise od prometa iliti odrađenog posla.
 
To jeste . Drugo sta se primjecuje , za veci napredak je osim sposobnosti pottebna i velika ambicija . Bez toga nema veceg uspjeha . Neko (npr ja) u privatluku i pocetcima nema velike ambicije i mozda je jos teze odrzavati posao na nekom istom nivou a ne napredovati i ne propadati .
Cesto prate uspjesne i jos neke osobine manje moralne , al cesto je to tako
 
Kod nas je dokazano da je država savetovala strane investitore da smanjuju planirane plate, kako se nebi stvarala neravnopravnost primanja.
Dalje, recimo kinezi kada mogu/im se dozvoli su najgori gazde i po plati i po odnosu prema radniku.
Japanci su izgleda najbolji, prate ih nemci..
Italijani i Turci su za nokat bolji od kineza, itd..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Prvo ti juriš posao a poslije posao juri tebe.
Možda je tu čovjek zadovoljan učinjenim ali ima li tu užitka u samom radu ili se užitak i potreba da se nešto mora odraditi, ne podnose.
Ne pitam ovo zbog zavisti ili, nedaj bože mržnje, već mi čudan ovaj pravac u kojem svijet ide. Niko nije radostan zbog onog što mora žrtvovati zarad nekog uspjeha ali svi žele da uspiju, ma šta to značilo.
 
Мирости, ово нешто као из алана форда. А да су почели вијати и отимати раднике то стоји. Видим код мене у фирми и код осталих кад одем. Проблем је радник који зна шта ради. Мењао сам пословође кад напусте и ја ово мало седих што имам сам са тим кадровима зарадио.
А занимљиво им је резоновање "не може ме газда платити колико ја могу мало радити". Да му даш отказ, нађеш истог таквог само друго име. Газда зна то и не плаћа више.
Не морам објашњавати какав је то квалитет посла који је урађен али дан је прошао, дневница уписана.
99% радника који скачу са једног радног места на друго дави кредит и задужења. Онај један проценат без притиска. Е ту спада моја маленкост. Мало пута ми је скренута пажња како немам никакву омчу око врата. Е то је завист, осећаш је на леђима кад прођеш у скупим патикама и скупој јакни а није купљено на кредит.
Не требају ту скупа кола, земља и шта год. Чим мало одскачеш...
 
Japanci su u fabrici Toyo tires u Inđiji, neke radnike primili skoro godinu pre početka rada fabrike i plaćali prilično visoku platu iako nisu dolazili na posao.
Samo da bi rezervisali radnike na koje sigurno mogu računati.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Drugo sta mislite kolko je procentualno radnika , u recimo solidnoj prosjecnoj firmi , koji zele da firma napreduje , da urade vise ili kvalitetnije i da bude manje neke stete firmi u odnosu na one druge kojima je svejedno ili cak nesmeta ni da bude stete ?
Ovde kod nas
 
Исто је то момо, границе нема за тако нешто. Зато долазе из непала, пакистана и не знам све одакле да раде сезонске послове па и да возе аутобусе, гсп им плаћа.
 
Čini mi se da nije gsp, nego privatnik koji vozi u sistemu gsp.
Bio je prilog neki dan..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Гледао сам пре пар месеци, 70-так хиљада динара плата и стручно оспособљавање. Слично нуди и суботица транс.
 
Drugo sta mislite kolko je procentualno radnika , u recimo solidnoj prosjecnoj firmi , koji zele da firma napreduje , da urade vise ili kvalitetnije i da bude manje neke stete firmi u odnosu na one druge kojima je svejedno ili cak nesmeta ni da bude stete ?
Ovde kod nas
Ovih prvih oko 1%.
90% onih koji otaljavaju posao.
Ostali su štetočine koji mrze i poslodavca i posao i svoju sudbinu i uvijek su, što bi rekao Jovandeka Babić, antiprotivni.
 
Onda dalje mozemo diskutovati o uslovima na poslu i iskoristavanju ili preopterecenju radnika .
Sve je to povezano . Uspjesan gazda i poslodavac = dobri uslovi za radnika .
Zasto ?
Pa tamo gdje su losi uslovi , preopterecen radnik , on je neraspolozen , umoran , dosta gresaka pravi , produktivnost mu opada i to se vrati firmi .
Al sve obostrano.
Npr najezim se kad cujem pauza za dorucak ?
U najproduktivnijem dijelu dana , posao tek pocet , a ono pauza za dorucak. Posao stoji , musterije ili klijenti cekaju ,...
 
Kako bi ti Momo rešio taj doručak?
Čak i japanci ga imaju i to čak ritualnije nego francuzi..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Pomislio sam da ćeš izaći sa drugim procentima.
Isto je sa poslodavcima. Većina poštuje i plaća zato što mora a gdje ne mora vidi se njegovo pravo lice. Ide u onu grupu koja kaže ma ima radnika na birou ako ti nećeš da radiš pod mojim uslovima.
Koliko radnika se vodi na privremenom radnom odnosu samo da se ne uplaćuju dadžbine? Vuku ih mjesecima pa i godinama i kad više neide tako onda otkaz pa ponovo zaposlenje, još ako ima kojekakvih poticaja za zapošljavanje, pa opet u krug.
Ljudi su kvarni. Nisu takvi rođeni ali šta je pošlo po zlu ili je to postalo normalno ponašanje samo eto riječ kvarno je zastarjela i potrebno ju je promjeniti ili izbaciti a na njenom mjestu koristiti riječ snalažljivost.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh