Centralno i etazno grejanje.

Čudi me nešto.
Toliko se polovne robe dovuče iz Zapada.
Ne tako mali deo gastarbajtera radi u građevini, imaju renovacije, obnove, stvari se bacaju van.
Kako da ne vuku te opreme kući?
Normalno, ne može rezervare, ali automatika i razni miks sistemi bi mogli, jer to i najviše košta.
 
Da li je tačno da je u zatvorenom sistemu potrebno 120 °C da bi kotao prokuvao?

Dok je kod otvorenog to 100°C.

Pročitao sam ovo negde, pa mi je malo čudno.


Послато са 2201117PG помоћу Тапатока
 
Da li je tačno da je u zatvorenom sistemu potrebno 120 °C da bi kotao prokuvao?

Dok je kod otvorenog to 100°C.

Pročitao sam ovo negde, pa mi je malo čudno.


Послато са 2201117PG помоћу Тапатока
Malo smo, izgleda, bežali sa časova fizike u osnovnoj ... 8-)
Tačka tj. temperatura ključanja zavisi (između ostalog) i od pritiska. Izneti podatak je približno tačan ako je pritisak u sistemu iznad 2.15 bara. S druge strane, pritisak je u upravo srazmeran temperaturi tako da ne znam (bez izračunavanja) koliki bi bio pritisak na temperaturi od 120 stepeni C ako bi smo krenuli od 2.15 bara na 20 stepeni C
 
Питање за познаваоце, да ли би имало ефекта ставити аутоматске озраке на радијаторе, да неморам мало мало да луфтирам систем
 
Kazacu ti za 10 dana kada ugradim jedan. Drugi ce kasnije kada se prosiri mreza.
Ostale sam uzo obicne.
 
Kod mene je to ugradjeno jos pre 30god i slabo se pokazalo. Istera vazduh kada se nanovo puni sistem ali ono fino luftiranje bez klasicnih luftiraca ne moze
 
Питање за познаваоце, да ли би имало ефекта ставити аутоматске озраке на радијаторе, да неморам мало мало да луфтирам систем
Zakon. Kod mene na spratu svaki radijator ima zvonce. Samo se mora malo češće dopunjavati sistem, ali luftiranja nema uopšte....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Mi smo luftirali sistem prvi put kada je instaliran, drugi kada je menjan kotao i treći kada sam skidao radijatore zbog krečenja u sva tri slučaja voda je ispuštana pa je moralo da se odradi luftiranje inače nikada.
 
Zanimljivo da nigde nije curela voda, pregledali smo x puta. A opet radijatori na spratu su uvek imali vazduha tj morali su da se luftiraju.
E sad odakle vazduh unutra, 'bem li ga.....
+ sistem je pod pritiskom, tako da bi trebalo samo napolje izlaziti dali voda ili vazduh ako ima rupa negde, ne kontra.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Mi smo luftirali sistem prvi put kada je instaliran, drugi kada je menjan kotao i treći kada sam skidao radijatore zbog krečenja u sva tri slučaja voda je ispuštana pa je moralo da se odradi luftiranje inače nikada.
Da li su ti cevi iznad radijatora (potopljen sistem) ili ispod? kod mene su u prizemlju cevi ispod plafona pa su radijatori potopljeni i tu nikad nema vazduha, a u potkrovlju su cevi ispod radijatora i na najvišem radijatoru ponekad ima vazduha. On nastane prokuvavanjem vode u pojedinim delovima kotla (zbog lošije konstrukcije kotla).
 
Dole u prizemlju su ispod radijatora a gore na spratu cevi idu direktno sa glavnog voda u radijator, nema linije kao dole već gde je trebalo tu je provučeno kroz plafon i povezano.
 
Pojma nemam kod mene na sususacu ima vazduha kad kad ispustim.Vlazilo je na 2-3 meste oko kotla.
Bice na leto prepravka sistema posoto prosirujem povrsinu za grejanje.
 
Nigde ne mogu da pronađem podatak koju površinu tj. zapreminu moze da greje gasni kotao od 24 kw. Znam da zavisi da li je objekat izolovan ili ne, interesuje me za izolovan objekat.
 
Nazad
Vrh