Centralno i etazno grejanje.

Konačno uvedeno centralno u celoj kuci, stavljen bosch kondenzacioni kotao. Na spratu sam ostavio peć za etazno na drva alfa plam rustik koji ću još jedne zime koristiti. Majstor je odvojio krug grejanja prizemlje od sprata prosto i jednostavno s 2 ventila. Kad budem potrošio drva otvorim ventile na spratu i cela kuća se greje na gas. Takođe cu i probati s etažnom da grejem bar jednu prostoriju dole u prizemlju da vidim kako ce to raditi u slučaju da iz nekog razloga nema gasa. Za pripremu sanitarne vode za 5 ukućana i kuvanje na gas je za jedan dan okrenuo 1. 3 kubika. Znači da će mesečno odlaziti oko 50 kubika na satiranu vodu. Pustili smo grejanje sve radi kako treba. Bio je problem kad smo trebali da napunimo sistem vodom, da 0.9 bara je max bilo iz vodovoda pa je morala pumpa da radi. Za sada sam prezadovoljan. Videcu kad krene grejna sezona moji će se u prizemlju grejati na gas biće to odlično
 
Kod sanitarne vode se dosta uštedi pravilnim postavljanjem temperature sanitarne vode. Ne valja velika temperatura te vode iz gasnog bojlera pa onda da je na slavini rashlađuješ do prijatne vrednosti, već odmah postaviti temperaturu pogodnu za tuširanje u gasnom bojleru.
 
Kod sanitarne vode se dosta uštedi pravilnim postavljanjem temperature sanitarne vode. Ne valja velika temperatura te vode iz gasnog bojlera pa onda da je na slavini rashlađuješ do prijatne vrednosti, već odmah postaviti temperaturu pogodnu za tuširanje u gasnom bojleru.

Ljeti, kad ne treba grijati prostorije, vodu za kupanje grijem protočnim plinskim bojlerom Vaillant turbo mag. Regulaciju sam postavio na najnižu temperaturu, ali je još uvijek previsoka za tuširanje. Nisam mjerio temperaturu, ali na osjećaj bih rekao da je oko 40°C. Postoji li još neka mogućnost podešavanja/smanjivanja plamena osim na tom okretnom prekidaču za regulaciju?
Drugi problem koji imam je da se bojler uključi tek kod jako otvorene slavine, a onda dolazi do neželjenog prskanja tamo gdje ne treba. Zna li netko može li se na tom bojleru podesiti da se bojler uključi kod manjeg protoka?
 
Kod sanitarne vode se dosta uštedi pravilnim postavljanjem temperature sanitarne vode. Ne valja velika temperatura te vode iz gasnog bojlera pa onda da je na slavini rashlađuješ do prijatne vrednosti, već odmah postaviti temperaturu pogodnu za tuširanje u gasnom bojleru.
Zato što je mala delta t (ralika između temperature vide koja ulazi i izlazi, odnosno mala temperatura izlaznih gasova).
 
Pisao sam u temi o sumu radijatora. Zamenio sam 2 ivar ventila s caleffi ventilima i termoglavom. Dobio sam poboljšanje ali šum se i dalje čuje. Kada otvorim mrežu ka prizemlju šum se potpuno izgubi. To se dešava kad pustim pumpu od etažne peći da gura vodu ka svim radijatorima. Očigledno da je problem u pumpi, tj jaka pumpa za 3 radijatora, šum se čuje i kad spustim brzinu na najsporije. Kao što rekoh kad otvorim ventile ka prizemlju šum nestaje potpuno.
 
45 kubika za sanitarnu i kuvanje .Na 2 kotla.Ja još imam i krave-to je pranje kanti.krava,2 muzilice. koliko hoćeš i potrebna je veća temperatura sanitarne vode.Oba kotla su kondezaciona.
 
Pisao sam u temi o sumu radijatora. Zamenio sam 2 ivar ventila s caleffi ventilima i termoglavom. Dobio sam poboljšanje ali šum se i dalje čuje. Kada otvorim mrežu ka prizemlju šum se potpuno izgubi. To se dešava kad pustim pumpu od etažne peći da gura vodu ka svim radijatorima. Očigledno da je problem u pumpi, tj jaka pumpa za 3 radijatora, šum se čuje i kad spustim brzinu na najsporije. Kao što rekoh kad otvorim ventile ka prizemlju šum nestaje potpuno.

Mislim da si dobro zaključio. Prevelika brzina vode kad tjera samo kroz 3 radijatora.
 
29 kubika je potrošeno u maju za kuvanje za kuhinje tj 2 domaćinstva. na tih 29 kubika treba dodati sanitarnu vodu i eto 50-60 kubika.
Moram sam sebe da ispravim, čovek koji čita gas je pisao 29 kubika a zapravo je potrošeno 10.gledao sam racune od prošle god jul-septembar od 11-14 kubika za kuvanje za 2 domaćinstva. Sad je dnevna potrošnja oko 1m3 znači da će mesecno biti oko 30m3 za kuvanje i sanitarnu vodu što je smešno. Bosch kondenzacioni kotao.
 
Kod burazera bila ekipa i odradila deo podnog grejanja.Jedva sam ga nagovorio da uradi podno.Kupio kuću u selu a ne živi tu.Kuća bila samo dignuta pod krov.Nagovorim ga da uradi podno u kupatilima,hodniku,kuhinji i dnevnom boravku.U sobama će videti ili norveški radijatori za početak a kasnije fan-coil.
65749603a8a94d8b7b219287fa863e1f.jpg
ace72d24670f036cf7a4ae8ce889c8e2.jpg
bf8fd6c27c6f7b2f8f51c2551a0d7c26.jpg
beea6f06de7cf40563757fb77a7b3d92.jpg
75a93a0cabed6c91e58db86c04c0d1a7.jpg


Послато са 2209116AG помоћу Тапатока
 
Da li iko ima sakupljač nečistoća pre ulaska vode u kotao tj ovo https://www.google.com/search?q=+sa...AYBkgcDMi0yoAfOBQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp
Ovlašćeni serviser će overiti garanciju kotla i bez ovog sakupljača ali će staviti u napomeni da isti nije ugrađen. Overa garancije je 5000 i pokriven sam 2 god a posle toga doviđenja društvo staro sve plaćam.
Komšija koji mi je radio grejanje kod sebe stavio 2 aristona i nije stavljao ovaj sakupljač niti je overavao garanciju. Godinu dana prošlo bez ikakvih problema. Vaša preporuka za sakupljač ne za overu garancije vredi li ga stavljati?
 
Ti "y" sakupljaci su bacanje para. Stalno moraju da se ciste, kada ga cistis izlazi voda iz sistema.
Uzmi dirtmag obavezno.
 
Baxi ima 5 godina garanciju s tim da se mora čistiti svake godine u garanciji,Seviseri predlažu svake 2 godine pa i 3 jer u našoj vodi nema kamenca ali on svake godine mora da zavede da je čistio.
 
Nazad
Vrh