Centralno i etazno grejanje.

Kad je ugrađen gasni kotao kod sestre (taj kondezacioni o kom sam pisao), pratio sam svaki dan koliko kubika potroši. Dnevni prosek za decembar (tj. od 5. decembra kad je pušten u pogon do ne znam kog dana su pisali stanje brojila zbog Nove Godine - ja sam računao do 01.01.) je bio 11,2 kubika. U hladnijim danima je dnevna potrošnja bila 13 kubika. Greje 150 m2, prizemna kuća, plafon sa nabacanim tavanom (blato), ispod skinut štukatr pa udarene gips karton ploče, 5cm stiropora na uličnom i dvorišnom zidu, zid do komšije nije izolovan, termostat namešten na 23,5 po danu a po noći na 22 stepena. Ispostavilo se da je najhladnija soba gde je termostat pa je tu tih zadatih 23,5 a u dečijim sobama je 24-25, trebalo bi balansirati sistem ali nisu ništa radili jer im tako odgovara...
 
Svi sistemi grejanja po novim standardima se rade da greju vodu do 48C, naravno moze i vise ali nije potrebno preterivati nije bas ni zdravo da se guraju neke velike temperature u sistemima grejanja.
 
Kad je ugrađen gasni kotao kod sestre (taj kondezacioni o kom sam pisao), pratio sam svaki dan koliko kubika potroši. Dnevni prosek za decembar (tj. od 5. decembra kad je pušten u pogon do ne znam kog dana su pisali stanje brojila zbog Nove Godine - ja sam računao do 01.01.) je bio 11,2 kubika. U hladnijim danima je dnevna potrošnja bila 13 kubika. Greje 150 m2, prizemna kuća, plafon sa nabacanim tavanom (blato), ispod skinut štukatr pa udarene gips karton ploče, 5cm stiropora na uličnom i dvorišnom zidu, zid do komšije nije izolovan, termostat namešten na 23,5 po danu a po noći na 22 stepena. Ispostavilo se da je najhladnija soba gde je termostat pa je tu tih zadatih 23,5 a u dečijim sobama je 24-25, trebalo bi balansirati sistem ali nisu ništa radili jer im tako odgovara...
Da li je tu uračunata i sanitarna.
 
Montira se trokraki ili četvorokraki mešni ventil sa motornim pogonom.Poenta je da u kotlu bude 60 stepeni,da ne rosi.A prema podnom ide 35 stepeni.
Pratim sta si napisao i imam cetvorokraki ventil.Kad namestim pec da tako radi trebalo bi mi 10 tona uglja i 10kubika drva,pokazalo mi se isplativije da drzim pec da tinja na 45c i prolazim sa 8-10 meteri bukve i 4 tone uglja.Svake 2 godine na ogrevu ustedim za novu pec,a nije ni istina da se pec bas tako lako raspadne zbog loseg nacina lozenja.Pec je 48 kw livena Bergen 2015 god.
 
Zato što je gusana peć.Da je čelična izdržala bi 5 g. I malo jače a nakon toga bi procurila.Jel imaš motorni pogon na mešnom ventili?
 
Koliko je para potrebno za legalizaciju 2 kuce i uvodjenje gasa? Prerada instalacije za kondezacioni koto , koto je oko 150-180k bosh koji greje sanitarnu vodu.

Neka okvirna cifra ako zna neko.
 
Pratim sta si napisao i imam cetvorokraki ventil.Kad namestim pec da tako radi trebalo bi mi 10 tona uglja i 10kubika drva,pokazalo mi se isplativije da drzim pec da tinja na 45c i prolazim sa 8-10 meteri bukve i 4 tone uglja.Svake 2 godine na ogrevu ustedim za novu pec,a nije ni istina da se pec bas tako lako raspadne zbog loseg nacina lozenja.Pec je 48 kw livena Bergen 2015 god.
Ja imam skroz drugacije iskustvo: cetvorokraki ventil je podesen na 60 C a termostat za pumpu 60 - 65 C. Regulator promaje na 70-75C. Jako mala potrosnja, nema kondenza a kotao vruc stalno. Pali i gasi pumpu kad god se razgori.
Kotao je kupljen manji 25 kv za nesto preko 150 m2 a ima i termo glave na radijatorima. Oko 2,5 do 3 m3 uglja i manje 7 - 8 m3 drva, zavisi od zime
 
Pozdrav !
Da li mozda neko zna, da li negde u ponudi moze da se nadje Bosch Solid 2000b od 32 kw ?
Ili postoji neki drugi kotao koji je identican njemu a da ga ima u ponudi?
 
da li iko postavlja magnetni sakupljač nečistoća na kondenzacioni kotao/toplotnu pumpu?
 
 
Obavezno ide na gasne , tp i gde ima frekvetnih pumpi...
Trebalo bi ga stavljati u svim sistemima grejanja, nema talozenja u kotlovima , radijatorima, ostecenje pumpi, termoventila, zvuka u sistemu od metalnih cestica.

Uvek ce imati tih sitnih cestica metala u sistemu reakcija tecnosti sa metalima(bakar, alu, gvozdje...), ja sam stavio dirtmag na sistem koto na drva.
5453 1"


Ima ih raznih za neke vece sisteme

Evo do cega dolazi bez njega



Ima i xf verzija preporucuje se za TP, mada moze i obican za tp bez problema.

 
Ok magnetni hvatač stavlja se na kotao pre pumpe, a sta se stavlja pre ulaska hladne vode u kotao tj za pripremu sanitarne vode? Jel tu ima neki filter za kamenac ili..
 
Ja sam na tu temu razgovarao sa majstorom. Kaže da u nekim mestima mora obavezno da ide filter, a negde i ne mora. Npr. kod nas je povoljnija situacija sa vodom iz vodovoda i filter ne stavlja, kaže otprilike se poklapa opasnost od taloženja nečistoća i kamenca sa projektovanim radnim vekom kotla. A u nekim mestima mora da se čisti kotao više puta godišnje koliko je rđava voda. Kaže da je takva situacija kod nas da bi izludio od poziva za intervencije i da bi verovatno batalio ugradnju sa sanitarnom vodom.

Pitao sam ga i za magnetne filtere, kaže u zatvorenim sistemima se sva nečistoća i kamenac izdvoji jednom i posle nema dodatnog izdvajanja. Pored toga ja sam hteo gasni kotao sa običnom pumpom, ne frekventnom, prvo zbog cene, a drugo zbog toga jer je ona je manje osetljiva na taj magnetni mulj. Pumpa na kotlu na čvrsto gorivo je još iz prve ugradnje (40 godina) i još uvek radi normalno. Računam da je taj magnetni mulj toliko opasan za običnu pumpu (rotor nije magnetni) da bi već do sad bilo problema...
 
Nazad
Vrh