Centralno i etazno grejanje.

Mi smo 90 ih se grejali na korenje, mi zovemo krljke, pa to se izvadi na prolece i celo leto susi, pored plastike iz oblizenje fabrike EI te zile su najbolje gorele, dimnjak jednom samo ciscen, ozidan '92, trebalo bi da je ili Sindler ili ensto tome slicno, precnik valjda bese 230 ili tako nesto, pec Central 20. Ali, dimnjak je samo nadogradjen na spratu i visine je 5m, mozda se zato nikad nije zapusio, plus tu se lozilo muski isla temperatura 90 cak i 100c.

Moji sada imaju problem sa kondenzom, pelet je u pitanju, Alfin kotao 35kw ali greje se manji prostor i ne radi punom snagom pa se cesto desi da kondenzuje.
 
Neka probaju da ga ubace u modulacijski mod, neka podginu temperaturu. Sigurno ce se cesce gasiti i paliti nego sto treba ali bi trebalo koliko toliko da se smanji kondez.
 
Kazu da su mu stavili 62c i nekoliko puta na dan se pali i manje ima kondenza ali nije normalno koliko on nabije temepraturu, u dnevnoj sobi koja je nekih 20kvadrata bude i 28c. Oba bojlera od 80l su prikacena na njega zagreju se samo od jednog paljenja
 
Ja imam. I u startu sam se zajebao što sam uzeo 35kw. Slušam ja kojekakve majstore. Ja grejem oko 150-170kv. Samo je bitno da se ispoštuje šema povezivanja.
 
Moji se tako zeznuli, za trenutnu kvadraturu iako nema izolacije, 35kw na pelet nema potrebe, a oni uracunali buduce visoko potkrovlje.
Mi smo sprat oko 80 kvadrata grejali sa central 20, to je bilo knap, sa istim takvim je komsija probao kuca tipska kao nasa sprat i prizemlje oko 150 kvadrata i nije bilo dovoljno.
Obe kuce tada nisu imale izolaciju, puna cigla je u pitanju, obe gradjene 60ih
 
A ja sa 40 kw grejem 180 kvadrata..
Izolovao sam odzak staklenom vunom i aluminijumskom folijom, i na izlazu vode iz kotla ugradjen je ventil sa sondom koji meri temperaturu vode, podesio sam da voda ne izlazi iz kotla dok se ne zagreje na 45 stepeni i od tada nemam problema sa kondezom kotla.

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ovo je taj ventil
7f822dded6a8fa5f77971a3135878137.jpg


Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Dok smo grejali na drva za 180kvadrata bio je kotao 40kw izolacija i drvena stolarija,uvek se ložio muški :D Sad ista kvadratura,pelet i podno grejanje kotao 20kw,dodata alu stolarija i izolovan tavan ukrštene 5ce u dva reda i poklopljeno OSB-om.Kad je skinut parket i stavljen tarkett dole išao stirodur 2ka + ona zelena zvučna izolacija za laminat.

Na tavanu kad je minu pingvin pada u nesvest :D Podno odradjeno kako bog zapoveda, koštalo ali se isplati 40 izlazi 39 se vraća gubici minimalni.

Drži se na 24c konstantno,nema nikakvog gašenja i smanjivanja noću.
 
Nemam iskustva s peletima, ali ako možeš snizi još temp. polaza te smanji protok da postigneš razliku polaza i povrata 4-5°C. Tvoj način mi se čini kao da auto umjesto u 5-oj voziš jednako brzo u četvrtoj. Pokušaj pa javi rezultat, baš me zanima razmišljam li ispravno.
 
Dok smo grejali na drva za 180kvadrata bio je kotao 40kw izolacija i drvena stolarija,uvek se ložio muški :D Sad ista kvadratura,pelet i podno grejanje kotao 20kw,dodata alu stolarija i izolovan tavan ukrštene 5ce u dva reda i poklopljeno OSB-om.Kad je skinut parket i stavljen tarkett dole išao stirodur 2ka + ona zelena zvučna izolacija za laminat.

Na tavanu kad je minu pingvin pada u nesvest :D Podno odradjeno kako bog zapoveda, koštalo ali se isplati 40 izlazi 39 se vraća gubici minimalni.

Drži se na 24c konstantno,nema nikakvog gašenja i smanjivanja noću.
Ako dobro shvatio podeseno ti je u podnom 40C ? Mislim da je malo previsko temperatura za podno 40C.
 
Ako dobro shvatio podeseno ti je u podnom 40C ? Mislim da je malo previsko temperatura za podno 40C.
Najjeftinije je grejati se na pogno ali i nije zdravo.Verovatno je kolega pogrešio u kucanju.Obično podno ide od 23-25 stepeni.Maksimum je mislim,27,28.Nisam siguran.Uglavnom se preporučuje na 24 stepena.
 
Temperatura poda ne bi trebalo da prelazi 28 stepeni.Preko toga nije dobro za vene.
Ne znam šta si mislio pod tim da podno nije zdravo.
Imam podno već 45 godina.To da nije zdravo su sve predrasude.
 
Valjda moze i 30C ako ima kosuljica neke aditive, sad koliko je dobro nisam siguran. Licno ne bih stavljao preko 28C.

Skoro sam sazno da pored podnog i zidnog ima i plafonosko grejanje i hladjenje po principu podnog. Samo je hladjenje nije nesto kao kod drugih sistema, mora se dosta voditi racuna o temperaturi zbog kondeza, jos neki elementi treba da se dodaju da to lepo funkcionse.
 
Nazad
Vrh