Centralno i etazno grejanje.

Imao sam centralno na plin i dodao šporet za centralno na drva. Kuća je poluetažna, plinski bojler (kotao) je u garaži (najniža poluetaža) na jednoj strani kuće, a šporet u kuhinji na slijedećoj poluetaži na drugoj strani kuće. Uvjet je da plinski bojler nije spojen na isti dimnjak koji služi za loženje na drva. Povremeno, samo kad su bila jako hladna jutra sam znao upaliti bojler da pomogne šporetu u jutarnjem zagrijavanju vode u sistemu, jer se kroz noć ne loži, a nemam ni pufer. Nekoliko minuta se osjeti da se pumpe međusobno "tuku", a onda se uspostavi normalno strujanje. Ne tvrdim da je to ispravno, ali kod mene funkcionira.

@sale_vs,
za tvoj sllučaj bi problem vjerojatno riješila hidraulična skretnica, ili neki manji akumulacijski spremnik s 4 priključka na spoju prizemlja i kata. Tu bi se vršilo ujednačavanje strujanja vode. Iza svake od pumpi ugradi nepovratne (jednosmjerne) ventile. Ja nemam ništa od toga i vjerojatno se pumpe zbog toga "tuku" jedno vrijeme dok se ne uspostavi adekvatno strujanje. Kao što kaže @dukej, voda ide gdje je manji otpor.
 
Razgovarao sam sa komšijom koji se razume u grejanja, kaže da je izvodljivo, ispod kotla se postavi t komad koji će odvajati grejanje kod mene na spratu s pećkom na drva i dole za grejanje na gas. spominjao mi je i neki bajpas ali se ne razumem u to. kako stoje stvari neću ni ići preko subvencije nego ću njega najverovatnije uzeti. za ruke u specifikaciji su napisali 18000 za ISPORUKU I UGRADNJU
GREJAČA PROSTORA NA GAS I 45000 ZA ISPORUKU I UGRADNJU NOVE
CEVNE MREŽE,GREJNIH TELA I PRATEĆEG PRIBORA za 8 grejnih tela plus kotao, nisu normalni majke mi.
 
Kakvi su bosch kondenzacioni gasni kotlovi nova serija 1200? Kakvi su što se tiče delova, servisne mreže?
Za Ove novce mislim da nema povoljnije s dimovodnom cevi
 
Kakvi su bosch kondenzacioni gasni kotlovi nova serija 1200? Kakvi su što se tiče delova, servisne mreže?
Za Ove novce mislim da nema povoljnije s dimovodnom cevi
Koji god kupiš je dobar,Kada dođe do delova onda je sve skupo.Mi smo sad posle 9 godina menjali gasni EMV-14000,ploča,štampana je 28000,izmenjivač je 85000
 
A kakav je kondezacioni gasni kotao Baxi duo-tec comp. 1.24? Oznaku sam prepisao iz ponude majstora koji će mi ugraditi kotao...
 
Jedno pitanje,u stanu imam neki kotao za grejanje na struju i na njemu montiran bez zicni termostat. Kad namestim temperaturu koju hocem u stanu on upali grejace i kad dodje do zadane temperarure on iskljuci grejace ali pumpa i dalje radi,zar nebi trebalo i pumpu da iskljuci?

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Zamenio sam kotao na cvrsta goriva pocetkom sezone i od kad je nov imam strasan kondenz koji se iz odzaka sliva dole i napravi sranje.. Recimo da za 48 sati izadje oko 10 litara dole na rupu za ciscenje i napravi baretinu. Drzim ga na oko 60 stepeni u kotlu i oko 40 na izlazu iz kotla prema kuci. Kako resiti to, da li da dignem temperaturu u kotlu na 70? Lozim drvima 95%, ostalo ubude neki otpad, papiri, kartoni i slicno..
 
Čudno.
Obično imaš termostat za T vode, koji uključuje grejače i termostat za T prostorije, koji uključi pumpu.
Znači, termostat u kotlu uvek brine, da ima voda određenu T.
Dok pumpa stoji, to postigne i ugasi se.
Kad T prostorije padne, termostat uključi pumpu, vode kruži i vrati se hladnija se, što uključi grejač.
 
Pufer, mix ventil ili termo prekidač koji uključuje pumpu na određenoj T.

I suva drva.
Odnosno, prvo to.
 
Zamenio sam kotao na cvrsta goriva pocetkom sezone i od kad je nov imam strasan kondenz koji se iz odzaka sliva dole i napravi sranje.. Recimo da za 48 sati izadje oko 10 litara dole na rupu za ciscenje i napravi baretinu. Drzim ga na oko 60 stepeni u kotlu i oko 40 na izlazu iz kotla prema kuci. Kako resiti to, da li da dignem temperaturu u kotlu na 70? Lozim drvima 95%, ostalo ubude neki otpad, papiri, kartoni i slicno..
Jeli odžak izolovan.
 
Nazad
Vrh