Centralno i etazno grejanje.

Nema sta da se naseda, ko zeli on ce da nadje informacije.

Ijudi se vec uveliko greju na klime. Japanci na prvom mestu pa onda ostali.
 
Sad bili serviseri i predložili klimu 12, a nisu sigurni da bi 9 dogurala do druge sobe, i nemože u hodnik jer bi se stalno gasila.
 
Au jbt,proizvodjaci blesavi jer su napravili modulaciju tj deo kada se postigne zadata temperatura da klima prestane da greje i bespotrebno trosi struju. Ziv sam svedok da se jedna stara svapska dobro izolovana kuca od 90m2 grejala celu zimu na 18-ku Mideu Extreme inverter. Cena grejanja smešna (oktobar oko 1500 dinara-januar i februar oko 5000 dinara). Klima je ukljucena u septembru mesecu i jos nije iskljucena. Zadata non stop ista temperatura jer je od februara u kuci i beba,tj novorodjenče. Inace pre klime je troseno u toj kuci oko 2200-2600 kg peleta za grejnu sezonu.
 
To da malo troši to sam vidio pošto ima dvije u kući, možda je grijanje na inverter klime i naj jeftiniji vid grijanja ali je sa radijatorima ipak bolji konfor.
 
Au jbt,proizvodjaci blesavi jer su napravili modulaciju tj deo kada se postigne zadata temperatura da klima prestane da greje i bespotrebno trosi struju. Ziv sam svedok da se jedna stara svapska dobro izolovana kuca od 90m2 grejala celu zimu na 18-ku Mideu Extreme inverter. Cena grejanja smešna (oktobar oko 1500 dinara-januar i februar oko 5000 dinara). Klima je ukljucena u septembru mesecu i jos nije iskljucena. Zadata non stop ista temperatura jer je od februara u kuci i beba,tj novorodjenče. Inace pre klime je troseno u toj kuci oko 2200-2600 kg peleta za grejnu sezonu.
Jel je ciscena klima u toku sezone zbog bebe?
Ja ovu moju sam nekoliko puta cistio, uzmem parocistacem i sve je prodjem bez otvaranja normalno i rasturanja. Uzeo sam i sprej koji koriste serviseri i ili idem njim naprskam ili parocistacem.
Oseti se razlika bude vazduh nekako drugaciji posto smo cekra i ja alergicni na prasinu primetimo razliku nakon ciscenja.
 
Klima postavljena, Micubiši HR35, isprobana dva tri sata ali nedovoljno da bih mogao javiti neke utiske.
 
Posto ce uskoro prepravka grejne instalacije imam nameru da instaliram ESBE Četvorokraki venti VRG141 1".

Naravno ici ce i hidrulicna skretnica, sigurnosni ventil, skupljaci cestice metala, jedna pumpa za kotlovski krug, druga za radijatorski krug...

Pitanje je da li motorni pogoni za cetorokraki ventil moraju da imaju jos nesto od automatike da bi to funkcionisalo?
Video sam da ima motornih pogona sa senzorima temperature koji se kace na cevi, dosta su skupi. Ako je potrebno jos nesto od elektronike da to funkcionse automatski to je vec mnogo para. Da uzmem samo mesani, posto u buducnosti planiram prelazak na TP, klime ili eventualno gas.
 
Pa zbog male kvadrature bilo bi cesto paljenje i gasenje, tu nije ni za 7btu sa najnizom modulacijom.
Nisi u pravu, sprat kuće, 65m2,pre 20 god moji ubacili Haier 12 on off klimu koja se koristi samo za hlađenje.klima je postavljena u hodniku od 5m2 okrenuta je prema dečijoj sobi od 16m2 i spavaćoj od 12m2 koje bez problema ohladi sa otvorenim vratima. E sad levo od nje je dnevni boravak od 28m2 i tu ipak ne može da spusti kao u dečiju i spavaću ali je ipak prijatno. Gasi se kompresor tek kad stavim na 27~29 ali onda se ponaša kao ventilator. Čim se temp poveća kompresor se pali. Rešenje bi bilo postavljanje 12 ice u dnevni boravak ali žena neće jer ima problema s vratnim delom kičme te ne vredi raspravljati oko toga. Kada je napolje 40 odem u spavaću i milina, meni klima ne smeta da ''bije'' ka meni mada je udaljena 4m od sobe nije baš direktno. Ne znam kako vi sa spratnim kućama ali zavidim svima koji imaju prizemne. Džaba 10 cm stiropora, džaba pvc s 3 stakla kad je napolju 40 u dnevnom boravku spusti na 28 i to je to. Verovatno da 12 ica nema snage da ohladi 65 kvadrata pitanje je dal bi i 18 ica uspela. Kao što rekoh rešenje bi bilo 12~ica u dnevni, druga makar i 9 kod klinca ali...preživećemo i ovo leto sad će zima
 
Drugo je kada su vrata pootvarana. Za mene to nije resenje. Svaka inverter u maloj kvadraturi jos ako je veca klima ima da se stalno pali gasi sto nije dobro.
 
Kod mene je sledeća situacij, pričam o hlađenju. Kuća na sprat ukupno 120m2. Gore u hodniku klima 12 btu i dole u dnevnoj klima 12 btu obe inverter. Sva vrata su otvorena osim vanjskih😁. Gornja klima se pali oko 10 h i postavljena na 22 do 23 stepena i gasi se oko 22.30. do 23.00. h kad krenemo na spavanje. Moja spavaća soba ima 23 stepena a druge dvije 24 stepena, a dole dnevna bude od 24.5 do 25.5. U dnevnoj se klima pali samo kad supruga radi sa el šporetom pa on podigne temperaturu. Da zaključim, do 35 stepeni vanjske temperature ova gornja klima riješava hlađenje, a preko 35, plus el šporet, onda mora malo da radi i gornja klima. Klime su Bergen Profi 12 i rekao bih moćne klime.
 
Nije to zdravo 23~24 a napolje 35 velika je to razlika. Tebi faktički non stop radi kompresor kako bi postigao tu temp. Pretpostavljam da uveče gasiš i otvaraš prozore, koliko stepeni bude ujutru?
 
Pustite klime, dolazi zima. Zna li neko koliko bi me kostao set za autmatiku mesanog ventila. Pogon, senzori sta tu jos treba?
 
Meni se izgleda malecka prehladila, mozda bas od klime, u spavacoj je oko 27-28 a u dnevnoj je klima na 26. Ona se mnogo znoji i prehjuce poce da slinavi
 
Poslednja izmena:
Pustite klime, dolazi zima. Zna li neko koliko bi me kostao set za autmatiku mesanog ventila. Pogon, senzori sta tu jos treba?
Kakav sistem imaš?

Konkretno ne znam odgovor na tvoje pitanje, ali bih ti predložio da se raspitaš oko sistema sa elektronikom koja kontroliše mešni ventil (tj. njegov motor).

Ta elektronika vodi računa da nemaš pothlađivanja kotla na početku loženja (govorim o kotlu na čvrsto gorivo), ako imaš akumulator toplote onda vodi računa i o pravilnom punjenju akumulatora toplotom, naravno i da ti obezbedi zahtevanu temperaturu u kući (u tom slučaju je potreban akumulator ili da paziš koliko ložiš)... Uglavnom te elektronike su pravili neki momci u Hrvatskoj, ja sam konkretno o njima čitao na hr. forumu o centralnom grejanju na drva (guglaj "centralno grejanje na drva"). Po onome što sam pročitao - mnogo dobra stvar, vredi se raspitati...

Takođe postoje i sistemi sa automatskim mešnim ventilom (sa termostatskom patronom u ventilu) a o njima guglaj Marijan Munitić, on je imao YT kanal gde je objašnjavao o sistemima grejanja ali sad vidim da tog kanala više nema već da ima novi: https://www.youtube.com/@Heatmaster-mn6tw/videos

I naravno, najbitnije je da nađeš majstora koji zna znanje...
 
Imaš li ugrađen mešni ventil?Da li je trokraki ili četvorokraki?
Pogledaj ovde,tu su ti motorni pogoni ali za njih moraš imati i kontroler odnosno neki termostat koji im daje komandu.

Ovo je sa kontrolerom,gde ti našteluješ temperaturu koja je iza mešanog ventila konstantna,na primer hoćeš da ti ide u sistem 55 stepeni.

 
Poslednja izmena:
Nemeravam da ugradim cetvorokraki mesani esbe vrg141 1" , hidrulicnu skretnicu, sigurnosni ventil, odvajac necistoca, jednu pumpu za kotlovski jednu za potrosacki krug(radijatore). Znaci prepravljam sve oko kotla.

Ovaj seletorn sam video kod nekih poljaka ili ceha na youtubu. Esbe motorce je 25k, promix je jeftiniji. Koja je cena ovog seltron ? Da li mi jos nesto treba od automatike ako uzmem seltrona ovakvog sa linka koji si postavio?

Sta znaci kada je pogon mesanog kada ima 2 ili 3 tacke ?


Imam jos jedno pitanje oko struje, ne mogu da nadjem fidovku sklopku u ks da odgovara. Treba mi 40A da okida sigurnosna zastita na 0.5A.

Za trofaznu struju, ali da su 1,3,5 gore da se vezuju.

Ima samo ETI ona je kontara vezivanje od onoga sto meni treba. Shark mislim da je isto kao ETI, za schneider nisam siguran.

U ks sam samo naso neku EATON da odgovara. Nema ni shark ni schneider, samo ETI i ova.

Kakva je ova sa linka noark , moram sa neta da narucim?
 
Pa tebi onda treba dva mešna ventila, jedan za krug pumpe, drugi za radijatorski krug. Prvi štiti kotao od kondezacije, a drugi šteluje temperaturu koju šalješ u radijatore.
 
Nazad
Vrh