Centralno i etazno grejanje.

Kod zatvorenog sistema ekspanzioni sud ide na hladan vod. Jednostavno, topla voda isparava i potiskuje hladnu na dole u hladan vod gde balon u ekspanzionoj posudi reaguje i prima taj pritisak na sebe a kasnije kako opada pritisak, ekspanzioni sud vraca to nazad u sistem.

Kao sto je neko vec napisao, slab ili nikakav protok vode je u pitanju. Ako je do sada radilo onda je pumpa oslabila ili u najgorem slucaju crkla. Jel kotao u podrumu mozda ili je radijator ispod nivoa kotla? Koji je kotao u pitanju?
Meni kada je na peci za centralno bila problem pumpa, posto je pec u podrumu, apsolutno isti simptomi su bili.

Kada ima vazduha u sistemu onda se radijator trese, brboce...
 
Kao prvo covek prica o kucnom grejanju ako nisi znao,drugo tih 20 pumpi ne montiras na jedan sistem nego 1 pumpa jedan sistem. Ja pricam za otvoreni sistem da ekspanzioni sud se montira na topli vod pa kad zatvoris ventil na radijatoru nemas odakle da dopunis vodu u radijator a ako ostavis donji ventil na radijatoru i kad odvrnes sraf za odzracivanje on ti uvlaci vazduh kad pumpa radi. Mozda ima zatvoren sistem pa moze to neznam nisam nikad radio sa zatvorenim sistemom

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Izvini druže ali na toj jednoj vertikali ima mnogo više radijatora nego što ti imaš kod kuće.Recimo u sistemu u kojem sam ja radio bilo je sigurno između 400 i 500 grejnih tela a u radu su bile samo 4 pumpe pa ti izračunaj.Moćda ti tematika nije skroz jasna.A možda sam ja zaboravio kako se to radi. :unsure:
 
Izvini druže ali na toj jednoj vertikali ima mnogo više radijatora nego što ti imaš kod kuće.Recimo u sistemu u kojem sam ja radio bilo je sigurno između 400 i 500 grejnih tela a u radu su bile samo 4 pumpe pa ti izračunaj.Moćda ti tematika nije skroz jasna.A možda sam ja zaboravio kako se to radi. :unsure:
hmmm 20 pumpu,400-500 grejnih tela pa 4pumpe hmm

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Kad sam polagao za kompresoristu ujedno smo polagali za kotlarnicu ali to je bilo dosta davno i nisam radio u kotlarnici

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Kakve veze ima pumpa uključena ili isključena? Ako je nagib radijatora dobar da bi voda potisla vazduh prema ventilu za luftiranje samo odvrnes šraf i vazduh izlazi, voda ga potiskuje ako ima pritiska u sistemu. Nebitno pumpa radila ili ne.
I molim objasnite mi kako u radijatoru voda može da bude gore a vazduh dole. Prosto gravitacija to ne dozvoljava!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
hmmm 20 pumpu,400-500 grejnih tela pa 4pumpe hmm

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Tačno tako.Ne znam što se čudiš.Jedna pumpa gura u 4 zgrade stare bolnice a 3 pumpe guraju u novoj bolnici.Ja nisam polagao za kompresoristu ali smo obavljali jedan deo posla vezanih za tu struku (medicinskih gasova,centralna klima...).
 
Kakve veze ima pumpa uključena ili isključena? Ako je nagib radijatora dobar da bi voda potisla vazduh prema ventilu za luftiranje samo odvrnes šraf i vazduh izlazi, voda ga potiskuje ako ima pritiska u sistemu. Nebitno pumpa radila ili ne.
I molim objasnite mi kako u radijatoru voda može da bude gore a vazduh dole. Prosto gravitacija to ne dozvoljava!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Auu i ti nisi bio na casu da slusas

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Auu i ti nisi bio na casu da slusas

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Bio je na času pa ti je odgovorio tačno.Jedino se tebi odgovor ne sviđa.Nemam nameru nikom da držim predavanja,već da pomognemo čoveku ako možemo.I ti ćeš ga ozračiti na svoj način ali nemoj tvrditi da je to ispravan postupak.
Na tim ispitima nisi imao ni R od radijatora-da bi ljudi bolje razumeli.Ta pitanja imaju oni koji polažu za rukovaoca centralnog grejanja.A ti si polagao 2 ispita.Da li te je firma poslala. :unsure:
 
Bio je na času pa ti je odgovorio tačno.Jedino se tebi odgovor ne sviđa.Nemam nameru nikom da držim predavanja,već da pomognemo čoveku ako možemo.I ti ćeš ga ozračiti na svoj način ali nemoj tvrditi da je to ispravan postupak.
Na tim ispitima nisi imao ni R od radijatora-da bi ljudi bolje razumeli.Ta pitanja imaju oni koji polažu za rukovaoca centralnog grejanja.A ti si polagao 2 ispita.Da li te je firma poslala. :unsure:
A ko je tebe sta pitao? Ahh ti moras bas u svaku corbu. Njemu isto nije jasno da covek hteo na donjem ventilu da ispusta vazduj pa mu nije jasno ko i vecini ovde. Ja samo kazem kako ja radim kuci kad luftiram radijatore. A ti krenuo pricu o 20 pumpi pa 400 grjnih tela pa do kraja 4 pumpe,malo svedi matematiku. A to dal me firma slala na polaganje kakve veze ima? Pa nemoze svako kao ti preko veze dobiti posao a nije struco obucen ako cemo tako

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
A ko je tebe sta pitao? Ahh ti moras bas u svaku corbu. Njemu isto nije jasno da covek hteo na donjem ventilu da ispusta vazduj pa mu nije jasno ko i vecini ovde. Ja samo kazem kako ja radim kuci kad luftiram radijatore. A ti krenuo pricu o 20 pumpi pa 400 grjnih tela pa do kraja 4 pumpe,malo svedi matematiku. A to dal me firma slala na polaganje kakve veze ima? Pa nemoze svako kao ti preko veze dobiti posao a nije struco obucen ako cemo tako

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Tih 20 pumpi,za koje si se zakačio sam pomenuo samo figurativno.Porazgovaraj sa nekim prijateljem koji radi u takvom sistemu da li isključuje pumpe.
A ovo za 4 pumpe je tačan podatak za kikindsku bolnicu u kojoj sam radio 25 godina kao kotlar i na održavanju centralnog grejanja.Pa nešto mi je prijatelju valjda i ostalo u sećanju.Nisam pisao kao laik-za koga me smatraš.
 
Tih 20 pumpi,za koje si se zakačio sam pomenuo samo figurativno.Porazgovaraj sa nekim prijateljem koji radi u takvom sistemu da li isključuje pumpe.
A ovo za 4 pumpe je tačan podatak za kikindsku bolnicu u kojoj sam radio 25 godina kao kotlar i na održavanju centralnog grejanja.Pa nešto mi je prijatelju valjda i ostalo u sećanju.Nisam pisao kao laik-za koga me smatraš.
Izvini ali nikad nisam rekao da si laik,samo covek prica o kucnom grejanju a ne o takom kao bolnica,a moze biti da mu je ekspanzioni sud nedovoljno visoko kao meni pa nemas bas taj potis vode da izluftiras bez gasenja pumpi. To kazem iz mog iskustva i kako ja radim,nikad nisam rekao da neko nije upravu. Covek pitao za savet pa valjda svaki savet mu dobrodosao pa neka proba kako on hoce

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ja sam ove godine presao na plin i preporodio se,sto se tice i grejanja i potrosnje(mesecne),65% jeftinije od trenutne cene peleta.Temperatura u kuci ista kao i na predhodnim energentima.
Nikola aj malo detaljnije. Kako si kalkulisao da je toliko jeftiniji gas od pelete?
Koja vam je cena gasa i po kojoj ceni, si racunao pelete i koje i njihovu potrosnju?
 
Ja sam ove godine presao na plin i preporodio se,sto se tice i grejanja i potrosnje(mesecne),65% jeftinije od trenutne cene peleta.Temperatura u kuci ista kao i na predhodnim energentima.
Тако смо и ми прешли на гас ове године (до сад смо ложили сламу и по које дрво). Јефтиније је од грејања на дрва а од сламе је скупље али не много (немамо своју пресу а онда треба платити утовар и истовар и плус ложити и чистити пепео). Углавном, котао на био масу је остао, само су вентили затворени и употребљаваће се сад на крају сезоне.
 
Kod kolege je problem druge prirode.I postoje još stavki koje nam nije naznačio da bi ga mogli pravilno usmeriti.Samo sam reagovao na tvoju uzjavu da treba isključiti pumpu a onda je rasprava otišla daleko.Ne znamo ni da li ima ekspanzionu posudu kao prelivnu ili ekspanzioni sud u kotlarnici,tj. da li je ozvoren ili zatvoren sistem.Koliko sam shvatio kod tebe je otvoren sistem i ti ne bi trebalo da imaš velikih problema sa vazduhom ako je instalacija odrađena dobro.Samo s vremena na vreme doliti sistem zbog dilatacije i mirno spavaš.
 
Pa paleta peleta je aj prosek tenutno 35000din i ima 70 dzakova,dzak izadje 500din,ja to stamburam za 20-22 dana,znaci 3,5 dzaka za 24h sto je 1750din,a plin je 36din m3,za 24h sam potrosio 18m3 sto je 648din.
Pelet je bio nekad dobar sada je katastrofa,svi rade i ujedno muljaju,cas dobar cas los,sljake i peska katastrofa.
Da se razumemo ja sam okacio gorionik na pec za cvrsto gorivo,vrv original manje trosi ali garant ili isto ili malo skuplje nego plin,ali opet cisti,lozi,trazi gde da skladistis,moras uzeti kolicinu da bih dobio popust neki i das kes,ovo nemas nista nego mesecno placas,stim sto mozes i preko leta da placas i tovaris na racun,oni skinu koliko potrosis.
Od 28 Januara do sad 940m3,temp dnevna od 06-23h 23,2c a noc 22,2c...Greje se 360m2.
 
Uzimao sam i u leto,sleper jel to ok?Msm kolicinski?Sa cenom 190-200e..
Pa kada preracunas opet jeftinije.
Domacine.
 
Nazad
Vrh