Centralno i etazno grejanje.

Alpex -Al cevi se zovu, spojni precnik 16mm.

Kod mene kad smo radili pre 2 godine , islo bitumenska izolacija, pa 3+5cm tvrdog stiropora( 25 gr), pa folija sa aluminiumom, pa betonska armatura 10x10cm, na to smo vezivali alpex cevi sa vezicama. i na kraju cementna kosuljica od 6cm. 8+6 14cm i plocice koje su oko 1cm. Ne treba vise.
JA da imam blizu kuce uveo bi gas! Ove toplotne pumpe su dobre ali ce na kraju struja biti jos skupja, i moraces jos neku investiciju da uradis da promenis izvor toplote.
Ako sam dobro razumeo ti si cevi zalio sa košuljicom od 6cm, odnosno ispada da su ti cevi upuštene u košuljicu.
Ja već 20 godina imam radijatore ali pošto planiram da stavljam pločice umesto laminata koji je dotrajao pa sam mislio da mogu da postavim ujedno i podno a da nelupam beton jer imam nekih 12cm prostora..
E da još jedno, jel bi mogla da ide kombinacija podno i radijatori zajedno jer na spratu nemam mogućnost podnog.
 
Moze bez problema, i ja imam dva kruga u sobama gde se spava ima i radijatore i izpod laminata i podno sto nije efikasno ali jako dobro akumulira toplotu, imam i dve pumpe za podno sa reglatorom gde ulazi voda sa max 35 celzijusa, i radijatorski krud gde voda ide i do 85 celzijusa, zajedno ne sme nikako!!!
Ni povratni vod od radijatora ne sme u podno jer i ta voda moze da ide preko 50 C a to nije preporucjivo za pod.
 
TP su vec dugo na trzistu.Gas ce sigurno jos poskupeti.Struja hoce sigurno ali ce uvek biti na nekoj normali zbog socijalnog mira.Bar ja tako mislim, mozda gresim.
 
Zalivanje cevi podnog grejanja u pod je zastarela metoda,tj mozda i nije ali ja tako nikad ne bih radio,mnogo prljav posao,plus sto ako neka cev negde procuri ima da places dok to popravljas.Postoji nekoliko nacina suvog postavljanja podnog grejanja,koji je cak navodno jos efikasniji u vidu prenosenja,tj isijavanja toplote,mrzi me preko telefona da pisem opsirnije....Lako se nadje preko neta na sta mislim.
 
TP su vec dugo na trzistu.Gas ce sigurno jos poskupeti.Struja hoce sigurno ali ce uvek biti na nekoj normali zbog socijalnog mira.Bar ja tako mislim, mozda gresim.
I gas ti je isto tema za socijalni mir.Vidiš da Nemci odbijaju da uvedu energetske sankcije Rusiji-baš zbog gasa.Nemoj da razmišljaš u pravcu grejanja na bale jer ako do toga dođe,onda će dolaziti do tuče ako svi krenu da se greju na bale.Ostali vidovi grejanja su skupi.Gas nije poskupeo već par godina a i dobijamo ga od Rusa i verovatno je sklopljen neki sporazum u vezi gasa još kod dokapitalizacije NIS-a. Čujem da drva jesu i struja je poskupela.
 
E da se grejem na bale tu nema problema, niko vise nema stoku pa mogu uzeti slame kolko hoces.Mada mi se ne bakce sa balama prevozom pakovanjem i slicno.
 
Samo da vam kažem da se dve godine Grejem na TP voda-voda.Grejanje će me ove godine izaći 60000 din za 250m2.Imam kombinaciju podnog i radijatorskog grejanja.U kuhinji i kupatilu i u tavanu je podno a u ostalom delu radijatorskog grejanje.Zadata temperatura u kući je 23,5 stepeni.Prvo podno grejanje je rađeno 1980g od inox-nih cevi koje su zalivene u beton a ovo u potkrovlju je rađeno od pex-al-pex cevi koje su stavljane u stiropor sa pečurkama.Takođe na jednoj maloj površini na kojoj se nalazi stepenište za potkrovlje je zbog visine poda urađeno podno tako što je na betonsku ploču išla ona tvrda podloga za laminat koja je 5mm,zatim je išla grifovana žica 5x5 cm na koju su postavljene cevi za podno grejanje i na to je izlivena košuljica od 3cm debljine.Na to su onda polepljene pločice.Temperatura vode iz TP je nameštena na 55 stepeni na potisu i 40 stepeni na povratu.Postoje pumpe za radijatorskog i podni krug grejanja gde je u krugu podnog grejanja temperatura vode oko 35 stepeni.Kompletna investicija uvođenja TP će mi se isplatiti za 4g.Sada godišnje na grejanju uštedimo 1000 evra u odnosu na to kako sam se grejao ranije.U planu je još ugradnja fotonaponskih panela od 6-10kw kada država bude davala subvenciju.Takođe će se stavljati i fancoili za hlađenje.U planu je renoviranje kompletnog prizemlja gde je dnevni boravak i tu će se raditi onda kompletno podno grejanje.
 
Poslednja izmena:
E da se grejem na bale tu nema problema, niko vise nema stoku pa mogu uzeti slame kolko hoces.Mada mi se ne bakce sa balama prevozom pakovanjem i slicno.
Slažem se ali kada bi svi krenuli na bale:Zgrade,kuće,škole,bolnice....Mislim da bi bilo čupavo.Jedino bi mi što imamo balirke u prvo vreme mogli dobro zaraditi.
 
T.P. voda-voda, fancoil sistem, racun za struju za januar 8600 din, površina 140 m2,samo da napomenem to je potrošnja celog domačinstva, sve se radi na struju, plina ima samo kada se pasulj kuva.
 
Nisam se susretao sa takvim radom.Na koji način si rešio pitanje ozračivanja.
Pa ostaju ti dva izvoda gore na jedan ide cep a na drugu stranu za odzracivanje,ali ni jedan radijator nesme da stoji idealno vodoravno,moras jednu stranu malo podici i na tu stranu-najvislju tacku stavljas odzracivac

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Alpex -Al cevi se zovu, spojni precnik 16mm.

Kod mene kad smo radili pre 2 godine , islo bitumenska izolacija, pa 3+5cm tvrdog stiropora( 25 gr), pa folija sa aluminiumom, pa betonska armatura 10x10cm, na to smo vezivali alpex cevi sa vezicama. i na kraju cementna kosuljica od 6cm. 8+6 14cm i plocice koje su oko 1cm. Ne treba vise.
JA da imam blizu kuce uveo bi gas! Ove toplotne pumpe su dobre ali ce na kraju struja biti jos skupja, i moraces jos neku investiciju da uradis da promenis izvor toplote.
Te cevi imas 16,18,20,22 a mislim da ima i vece

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pa ostaju ti dva izvoda gore na jedan ide cep a na drugu stranu za odzracivanje,ali ni jedan radijator nesme da stoji idealno vodoravno,moras jednu stranu malo podici i na tu stranu-najvislju tacku stavljas odzracivac

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Znači,klasika.Buni me zbog cirkulacije ali ako radi dobro je.Znam da ima da su na istoj strani i napojni i povratni vod ali ovako nešto sada prvi put čujem.Čak ni u školi nismo učili.Ali,čovek se uči dok je živ.
 
Znači,klasika.Buni me zbog cirkulacije ali ako radi dobro je.Znam da ima da su na istoj strani i napojni i povratni vod ali ovako nešto sada prvi put čujem.Čak ni u školi nismo učili.Ali,čovek se uči dok je živ.
To sam i ja prvi put video u madjarskoj kad sam bio,a kuci prvo sam imao etazno sa jednocevnim sistemom ali svremenom sam osposobio jos soba pa tamo montirao dvocevni sistem,pa prebacio sa etazno na centralno na bale ali neide kombinacija jednocevni i dvocevni sistem. A od cevi radio sam sa pvc-c cevima i nastavak prelazak na alpex-al i kod ovih cevi sam sw jebavao dok nisam skontao da puno znaci kalibrator za te cevi, a za te imas za presu spojke a imas i na navoj

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Сликаћу сутра нека "идејна решења" која нам и после 10 година задају главобоље. Не можеш их решити мораш лупати под у објекту.
 
Jedno od rešenja na prve dve slike i ostalo je iz potkrovlja.
cf5c6c8036c6ba4af787e3e18433446e.jpg
ff61279ec7e54d358375596eb9d43fe1.jpg
eb659d8b112f38020b3cad263021a39a.jpg
ea8b900cc4bffe746c001cbe3c3f6787.jpg
ec27b334888bb7d7c0d8d2125024ef2d.jpg


Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh